Express-Miejski.pl

Ranking Zrównoważonego Rozwoju: Ząbkowice Śląskie w pierwszej setce zestawienia

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Eksperci z Politechniki Warszawskiej stworzyli ranking monitorujący zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczy gmin i regionów. Sprawdź, jak wypadły nasze samorządy.

Autorzy zestawienia brali pod uwagę 15 wskaźników, których źródłem są dane Głównego Urzędu Statystycznego, w tym głównie wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Wśród 616 gmin miejsko-wiejskich na 98 pozycji znalazła się gmina Ząbkowice Śląskie. Pozostałe trzy samorządy z powiatu ząbkowickiego okupują dolną część rankingu. Na 359 miejscu jest gmina Bardo, 415 lokacie gmina Złoty Stok, natomiast na 448 pozycji sklasyfikowano gminę Ziębice. Liderem w tej kategorii została gmina Polkowice.

Wśród 1559 gmin wiejskich w górnej części rankingu znalazła się gmina Kamieniec Ząbkowicki (311 miejsce). Zdecydowanie niżej jest gmina Stoszowice (884 pozycja) i gmina Ciepłowody (892 miejsce). Na pierwszym miejscu - podobnie jak w innych zestawieniach - Kleszczów z kopalnią i elektrownią Bełchatów.

em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ranking Zrównoważonego Rozwoju: Ząbkowice Śląskie w pierwszej setce zestawienia

  2017-11-13 14:31:22

  gość: ~procyon lotor

  Te Ziębice to jakaś masakra.

 • 2017-11-13 16:18:19

  gość: ~ziębiczanin

  Ziębiczanie powinni podziękować wszystkim swoim dotychczasowym burmistrzom. Z drugiej strony, sami sobie ich wybrali. Miasto w ciągu ostatnich 30 lat cofnęło się w rozwoju o jakieś 100 lat.

 • 2017-11-13 16:58:59

  gość: ~Ziebice

  @~ziębiczanin
  Dokładnie. To wina wszystkich władz- burmistrzów i radnych. Trzeba sobie przypomnieć tych fachowcow: R. Nowak, T.Wolski i oczywiście A. Herbowski. Po 2 kadencje. A najgorsze jest to że nikt za nic nie odpowiada. Ale pieniądze każdy bral co miesiąc. 48 m-cy.

 • 2017-11-13 18:52:07

  gość: ~Ziębice plus

  @~Ziebice
  A. Bira podniesie tę gminę z ruiny. Jak nasz wspaniały rząd Polskę z ruiny. Cóż za szczęście, wreszcie trafiliście na fachowca ;) Trzymam, kciuki za wasz sukces i za Polskę:)

 • 2017-11-14 10:29:03

  gość: ~Wojtek

  ostatnio dodany post

  @~Ziebice

  Zauważcie, gdzie siedzą Nowak, Wolski i Herbowski teraz. Albo emeryturka sporego kalibru, albo oczywiście ciepłe posadki w urzędach czy innych instytucjach, by doczłapać do emeryturki. Myślicie, że oni, będąc burmistrzami, budzili się rano i myśleli co zrobić żeby polepszyć i ruszyć tę gminę? NIE. Myśleli tylko jak tu odpierdzielić osiem godzin i wywinąć się z weekendowych imprez (Bira jest w tym mistrzynią), skasować dobrą kasę i nara. Teraz każdy twierdzi, że Ziębice są wymarłe itd. itd. i tak z roku na rok - a czy ktokolwiek z włodarzy cokolwiek zrobił cokolwiek żeby te wymierające Ziębice jakkolwiek podratować? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie. W wyborach zamiast Regnera, któremu chyba jeszcze jako jedynemu się chce, wybraliście babcię, która co najwyżej powinna wnukom bajki na dobranoc opowiadać, a nie rządzić tak sporą gminą, jak na nasze standardy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku tego błędu nie popełnicie i wybierzecie kogoś rozsądnego, o ile...ktoś taki będzie chciał wystartować...

 • 2017-11-14 08:24:25

  gość: ~takitam

  Popatrzcie, jak to tzw. "ludzie władzy" zrobią dla tej władzy absolutnie wszystko.

  Mamy 21 wiek.
  Ludzkość lata w kosmos, tworzy superkomputery itd. itp., ... a tu ... w Ziębicach ... średniowiecze pełnym ryjem i jego gusłami, zabobonami i żydowską mitologią (zwaną wiarą katolicką) którą zresztą Żydzi "pożyczyli" od Asyryjczyków, Egipcjan i innych kultur żyjących na długo przed nimi.

  Mamy więc zawierzenie Ziębic niejakiemu Jurkowi Kapadockiemu, ale że Jurak jakoś słabo się stara o swój patronat, to trzeba koniecznie dołożyć trochę relikwii.

  Jednak jeśli i to okaże się zbyt mało, żeby Ziębice podźwignąć z marazmu, to UWAGA:
  Mam nową, znakomitą ofertę dla włodarzy Ziębic, czyli proponuję zakup, po promocyjnych cenach:
  - kopytko osiołka, na którym odbyła się ucieczka do Egiptu, które znalezione było koło piramid
  - pióro ze skrzydeł archanioła Gabriela, które podczas Zwiastowania uronił
  - dwie głowy przepiórek zesłanych Izraelitom na puszczy
  - olej, w którym poganie św. Jana chcieli usmażyć
  - szczebel z drabiny, o której się śniło Jakubowi
  - łzy Marii Egipcjanki
  - nieco rdzy z kluczy św. Piotra
  - ampułkę wiatru ze stajenki betlejemskiej

  Posiadam odpusty całkowite i na pięćset lat, i na trzysta, i na dwieście, i na mniej, i tańsze, aby i ubodzy ludzie mogli je nabywać i tym sposobem czyśćcowe męki sobie skracać.

  Proszę się spieszyć, bo oferta jest ograniczona, a zainteresowanie innych gmin ogromne.

  Mili Państwo.

  To, że Ziębice są dzisiaj w takim a nie innym miejscu, nie jest winą kolejnych władz lokalnych, chociaż jakiś tam (bardzo nikły) udział w tej degrengoladzie miały.

  Moim zdaniem, temat jest znacznie szerszy.
  Otóż Ziębice tuż po wojnie, miały sporo zakładów pracy, ale (o paradoksie) nie była to zasługa komuny, a (to są fakty) po prostu zdecydowana większość zakładów pracy została po Niemcach.
  Komuniści tylko weszli i ponownie uruchomili w tych zakładach produkcję.
  Do tego zorganizowano kilka spółdzielni, jakieś PGR-y, POM-y i .... było gdzie pracować.
  Dlatego swego czasu Ziębice jawiły się jako prężnie rozwijające się miasteczko.

  Przyszło nowe, czyli obalenie komuny, a wraz z tym, czwarty rozbiór Polski przez ..... SB-cję i okrągłostołową bandę durniów.
  Po prostu rozkradziono, rozdano lub sprzedano za bezcen, niemal cały polski przemysł.
  Czego nie zdołano rozkraść czy sprzedać, po prostu zlikwidowano, a nowymi "właścicielami" co lepszych kąsków została uwłaszczona nomenklatura partyjno SB-cka.

  Na to miejsce z marszu weszły produkty z zachodu, montownie zamiast fabryk i markety zamiast polskich sklepów.
  Wszyscy przez chwilę piali z zachwytu, bo nagle przybyło mnóstwo towaru ładnie zapakowanego i .... zachodniego.
  Wszyscy jarali się"wolnością" by już za chwilę stać przy pośredniaku i cieszyć się, że dostali kuroniówkę.

  Walec historii nie oszczędził i Ziębic, więc i tu szlag trafił prawie wszystkie zakłady pracy i od tego momentu Ziębice jadą po równi pochyłej.
  Takich gmin jak Ziębice jest w Polsce MNÓSTWO.

  TO NIE LOKALNE WŁADZE przyczyniły się do takiego stanu tych wszystkich małych gmin, a BANDA IDIOTÓW w Warszawce.
  Kolejne samorządy w takich gminach właściwie tylko administrują biedą i ... niestety nic więcej, bo też ciężko jest cokolwiek zrobić nie mając żadnych środków.
  Zatem KTOKOLWIEK nie rządziłby Ziębicami, to jeszcze przez dłuuuugie lata nie zmieni się tu ABSOLUTNIE NIC.

  Jydynym wyjściem (oczywiście to moja opinia) z takiej sytuacji, jest repolonizacja polskiego przemysłu i wprowadzenie takiego prawa, żeby to Polakom w Polsce opłacało się zakładać firmy, a niepolakom, żeby było znacznie, znacznie trudniej je prowadzić.
  Tylko wtedy, po około 30-40 latach od wprowadzenia takich zmian, będziemy mogli obserwować prawdziwy rozwój takich gmin jak Ziębice.
  Jeśli natomiast tego nie zrobimy, to nadal (jak teraz) będziemy tylko rynkiem zbytu dla krajów zachodnich.

REKLAMA