Express-Miejski.pl

Stawiają na rozwój uczniów i nauczycieli. „Podniesienie jakości edukacji w szkołach gminy Bardo”

Wyremontowany obiekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie

Wyremontowany obiekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie fot.: UM Bardo

Od września w szkołach gminy Bardo rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego pn. „Podniesienie jakości edukacji w szkołach gminy Bardo”. 

Pierwszy miesiąc to działania skupione na rekrutacji uczestników projektu, przeprowadzenie testów wstępnych ustalających poziom wiedzy, opracowanie programów oraz harmonogramu zajęć. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy i poprawa umiejętności niezbędnych na rynku pracy u 140 uczennic i 148 uczniów w Szkole Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie oraz Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Przyłęku.

W ramach projektu realizowane będą zajęcia rozwijające. Dla uczniów podstawówki lekcje z informatyki zakończone egzaminem ECDL-Start/ECCC, natomiast dla gimnazjalistów zajęcia z języka angielskiego zakończone egzaminem TELC/TOEIC. W ramach projektu będą też zajęcia wyrównawcze rozwijające kompetencje kluczowe dla funkcjonowania na rynku pracy, dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (logopedia, terapia pedagogiczna oraz rewalidacja).

Przeszkolona zostanie również kadra pedagogiczna (trzydziestu nauczycieli). Dzięki temu zwiększą się kompetencje zawodowe nauczycieli, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy z uczniami. Będą to szkolenia m.in. z posługiwania się technikami komputerowymi w dydaktyce (wykorzystanie e-zasobów/e-materiałów dydaktycznych), rozwoju wśród uczniów umiejętności i postaw niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy (kreatywność, innowacyjność, praca zespołowa) oraz z przygotowania do prowadzenia procesu indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Do placówek zostanie zakupiona pomoc dydaktyczna, w tym m.in. sprzęt elektroniczny (komputery, tablice interaktywne - wraz z wyposażeniem), dwa projektory – po jednym dla podstawówki i gimnazjum, programy i gry multimedialne do wykorzystania w zajęciach prowadzonych przy pomocy tablicy interaktywnej, program multimedialny wspierający terapię dyskalkulii, zestaw gier wspierających rozwój logicznego myślenia (w tym zestawy szachowe), zestaw pomocy logopedycznych, dożywotnia licencja na użytkowanie platformy edukacyjnej oraz wyposażenie międzyszkolnego gabinetu przyrodniczego.

Koordynatorką programu który potrwa do czerwca 2018 roku jest Beata Bujnowicz. Jego całkowita wartość wynosi 386 927,21 zł. Gmina Bardo otrzymała dofinansowanie w wysokości 366 182,21 zł. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Realizacja projektu „Podniesienie jakości edukacji w szkołach gminy Bardo” przyczyni się do wzrostu atrakcyjności i poziomu merytorycznego zajęć prowadzonych w szkołach objętych programem, a w konsekwencji do zniwelowania barier z jakimi spotykają się uczniowie oraz do wyrównania i podniesienia ich szans w dalszej ścieżce edukacji, a w późniejszej perspektywie czasowej na rynku pracy.

O pozyskaniu przez cztery gminy powiatu ząbkowickiego pieniędzy na realizację projektów w szkołach informowaliśmy w sierpniu. Oprócz gminy Bardo podobne projekty realizowane są w szkołach na terenie Ziębic, Stoszowic oraz w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Ząbkowicach Śląskich.

mwinnik / em24.pl na podst. inf. UMiG Bardo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA