Express-Miejski.pl

Wybuch w kazamatach srebnogórskiej twierdzy. Międzynarodowe ćwiczenia strażaków za nami [FOTO]

Międzynarodowe ćwiczenia strażackie w Srebrnej Górze fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

14 października na terenie Srebrnej Góry i Budzowa odbyły się międzynarodowe ćwiczenia strażaków. Uczestniczyły w nich zaprzyjaźnione jednostki z Niemiec i Czech.

W ćwiczeniach brało udział trzydziestu druhów w tym strażacy-ochotnicy z Budzowa, Stoszowic, Grodziszcza oraz Ostroszowic. Ponadto gminę Stoszowice odwiedziły zaprzyjaźnione jednostki z THW Berlin-Lichtenberg, Hasici Czeskie Skalice oraz Hasici Orlickie Zahori.

W godzinach porannych strażacy zebrali się na wspólnej odprawie niedaleko świetlicy w Budzowie. Tam ustalono plan działania oraz omówiono zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Ćwiczenia rozpoczęły się od godz. 11 równolegle w trzech miejscach: na terenie autozłomu w Budzowie przeprowadzono szkolenie z zakresu stabilizacji pojazdów, które uległy upadkowi. Brali w nich udział strażacy-ochotnicy z Budzowa oraz jednostka THW Berlin-Lichtenber. Na terenie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Srebrnej Górze odbyły się ćwiczenia wysokościowe z zakresu wspinaczki oraz podstawowych zasad pracy na wysokościach. Tam swoją wiedzę pogłębiali strażacy-ochotnicy ze Stoszowic oraz czeska jednostka Hasici Czeskie Skalice. Natomiast na placu przy starej szkole w Srebrnej Górze miały miejsce warsztaty z zakresu kierowania ruchem oraz zasad poruszania się na drodze podczas zdarzenia i zabezpieczenie miejsca. Ćwiczenia były prowadzone przez policjantów z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. W tych warsztatach uczestniczyli strażacy-ochotnicy z Grodziszcza oraz Ostroszowic.

Główny punkt programu rozpoczął się o godz. 13 na srebrnogórskiej twierdzy (fort Donjon). Tam ćwiczenia były podzielone na dwa zdarzenia. Pierwszym z nich był upadek paralotniarza na teren Donjonu. Tam strażacy-ochotnicy z Grodziszcza wspólnie z ratownikami medycznymi, zajęli się poszkodowanym, aby następnie przewieźć go do szpitala. Następnie odbyła symulacja zdarzenia masowego: wybuch w kazamatach. Kierującym działań ratowniczych był Niemiec (THW Berlin-Lichtenberg). - Strażacy-ochotnicy z Budzowa oraz Ostroszowic współpracujący z nim, zmuszeni byli do komunikacji w innym języku. Część poszkodowanych uwięziona była w miejscu wybuchu. Należało do nich dotrzeć, udzielić pierwszej pomocy oraz wyprowadzić z niebezpiecznego miejsca. Okazało się jednak, że dwie osoby uciekły z miejsca zdarzenia, bo były w szoku. W akcji poszukiwawczej na koronie Donjona uczestniczyły jednostki OSP Stoszowice, Hasici Czeskie Skalice oraz Hasici Orlickie Zahori - relacjonuje Łukasz Sikorski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzowie.

Na koniec miało miejsce podsumowanie ćwiczeń, podczas któych głos zabrali m.in. prof. dr hab. n. med. Juliusz Jakubaszko, Tomasz Mądry - pełniący obowiązki komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowic Śląskich, Magdalena Krawiec - kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku oraz Łukasz Sikora – koordynator ćwiczeń. - Impreza udała się. Głównym założeniem wydarzenia były ćwiczenia, mające na celu polepszenie współdziałania z jednostkami zagranicznymi. Było to zadanie trudne z racji bariery językowej, jednak w przyszłości na pewno przyniesie wymierne efekty - mówił Łukasz Sikorski, strażak-ochotnik i główny koordynator wydarzenia.

Międzynarodowe ćwiczenia były możliwe do zrealizowania m.in. dzięki strażakom-ochotnikom z Budzowa, Twierdzy Srebrna Góra, GOKSiR w Srebrnej Górze, oraz Wyższej Szkole Medycznej w Kłodzku. - Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za pomoc - dodał Sikorski.

mwinnik / em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wybuch w kazamatach srebnogórskiej twierdzy. Międzynarodowe ćwiczenia strażaków za nami [FOTO]

  2017-10-16 18:22:20

  gość: ~teżOSP

  Super sprawa i fajnie, że mimo innego języka i procedur można współdziałać widać jak się chce to można pozdrawiam i trzymam kciuki za więcej.

 • 2017-10-16 20:36:34

  gość: ~ciekawski

  A mnie ciekawi dlaczego strażacy z Przedborowej nie brali udziału???

 • 2017-10-16 20:41:17

  gość: ~niewiem

  @~ciekawski to trzeba ich zapytać

 • 2017-10-17 17:33:41

  gość: ~Strażak PSP

  Budzów z Przedborową się nienawidzą i jak widzicie nie zostali zaproszeni strazacy z przedborowej

 • 2017-10-17 20:44:27

  gość: ~JakiśTam

  Zaproszenie mają zawsze ale nie korzystają z niego...

 • 2017-10-17 20:48:50

  gość: ~Strażak

  Przedborowa nie ma zamiaru wchodzić w cztery litery wielkim Strażakom przez duże S z Budzowa bo za takich sie maja...W innych gminach nie ma miedzynarodowych szkolen i chłopaki działaja wiec my też sobie poradzimy bez propagandowych szkoleń

 • 2017-10-18 08:12:24

  gość: ~strazak

  @~Strażak
  Bardzo się cieszymy z tego powodu,lecz to my strażacy z Budzowa do was wyciągamy rękę w postaci zaproszenia,chcielibyśmy zacząc z wami współpracować lecz wy jesteście jacyś dzicy i nie macie na nic czasu

 • 2017-10-18 09:30:53

  gość: ~Strażak

  @~strazak

  Do wójta też wyciągacie, ale wiadomo po co...propagande siejecie i tyle

 • 2017-10-18 10:27:31

  gość: ~MieszkaniecMieszkaniec

  "Sianie propagandy" to według ciebie organizowanie ćwiczeń na które zjeżdżają Niemcy, Czesi i kilka jednostek? Bardzo słabe wyjaśnienie Twojej niechęci do uczestnictwa w takich akcjach, żałosne wytłumaczenie

 • 2017-10-18 08:00:28

  gość: ~Mieszkaniec

  (this post was banned by administrator)

 • 2017-10-18 20:23:13

  gość: ~Osp

  ostatnio dodany post

  Brawo OSP Budzów,świetna organizacja Łukasz Sikorski jesteśmy dumni. Trzymajcie tak dalej Fajnie mieć taką jednostke w gminie która żyje co do OSP Przedborowej to weście się w garść i jak macie okazje to bierzcie udział w ćwiczeniach.

REKLAMA