Express-Miejski.pl

Święto plonów w Czerńczycach [FOTO]

Dożynki gminne w Czerńczycach fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

2 września na boisku sportowym w Czerńczycach odbyły się dożynki gminy Ziębice. Gwiazdą wieczoru był zespół Sumptuastic.    

Święto plonów w Czerńczycach (gm. Ziębice) o godz. 13 tradycyjnie rozpoczęła msza święta polowa, którą odprawił ksiądz proboszcz Wojciech Kubisiak. Starostą dożynek był Józef Bieńka - sołtys Czerńczyc, natomiast starościną Mariola Pędziwiatr - sołtys Brukalic. Po mszy świętej odbył się ceremoniał dożynkowy: misterium chleba oraz wręczenie odznaczeń dla zasłużonych rolników z gminy Ziębice. Tym razem przyznano je Krystynie Cieślik, Andrzejowi Rachowieckiemu oraz Leszkowi Wójcikowi.

Następnie swój głos zabrali Alicja Bira - burmistrz Ziębic i Józef Bieńka - sołtys wsi i starosta dożynek. Głos zabrali też: członkowie koła miejsko-gminnego PSL w Ziębicach - Jan Tracz oraz Robert Szwarc, który odczytał list podpisany przez lidera partii - Władysława Kosiniak-Kamysza, Wiktor Skotnicki - przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Kazimierz Piątkowski - radny rady powiatu ząbkowickiego.

Miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. Wzięło w nim udział 12 sołectw. Pierwsze miejsce i bon w kwocie 500 zł otrzymało sołectwo Witostowice, tuż za nimi uplasowało się sołectwo Kalinowice Górne (bon w wysokości 400 zł), a ostatnie miejsce na podium przypadło sołectwu ze Starczówka (bon w wysokości 300 zł). Wyróżnienie i bon w wysokości 100 zł otrzymały cztery sołectwa: gospodarz dożynek Czerńczyce, a także Bożnowice, Niedźwiedź oraz Lubnów. Nagrody ufundowała gmina Ziębice.

Podczas święta plonów nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wyremontowanego Wiejskiego Domu Kultury w Czerńczycach [KLIK]. Równocześnie na boisku sportowym odbywał się blok zabaw i konkursów dla dzieci nadzorowany przez Małgorzatę Mazur, prezesa zarządu „Stowarzyszenia Czerńczyce”.

O godz. 16 na scenie zaprezentował się dziecięcy zespół Kaśminy. Jest to schola parafialna skupiająca dzieci i młodzież z Czerńczyc oraz Krzelkowa. Grupa istnieje już cztery lata, powstała z inicjatywy ks. Wojciecha Kubisiaka, natomiast prowadzi ją Katarzyna Chrzanowska. Po występie rozstrzygnięto konkurs na ciasto dożynkowe. Spośród trzech zaprezentowanych ciast pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł zdobyła Maria Torba, drugie miejsce przypadło Wiesławie Rapta (150 zł), a trzecie Anicie Książczyk (100 zł).

Następnie odbył się turniej sołectw, który obejmował cztery konkurencje. Pierwszą z nich był rzut klocem drewna. Po pierwszej kolejce rzutów nastąpiło wyłonienie najlepszej trójki, która wykonała kolejną próbę. W konkurencji wzięło udział dziesięć osób w tym dwie kobiety. Po dwóch rzutach najlepszy okazał się być Andrzej Jaroszyński, który łącznie rzucił 10,60 m. Za nim uplasował się Sebastian Bieńka (8,80m), a ostatni na podium był Leszek Nowak (7.90m).

W następnej konkurencji udział brały tylko rodziny, które wystawiały do rywalizacji po trzy osoby. Ich zadaniem było przejście od linii startu do pachołka i z powrotem na jednej parze nart. Spośród czterech rodzin, najlepsza była rodzina państwa Nowak, którzy pokonali dystans w czasie 13,65 sekund. Drugie miejsce zajęła rodzina Bieszczad (16,76 sekund), a trzecia okazała się rodzina państwa Wolanin (44,94 sekundy).

Trzecią konkurencją był tor przeszkód. Do udziału w niej zgłosiło się jedenastu zawodników. Najszybsza była Klaudia Pawlik z czasem 10,15 sekund, tuż za nią była Marta Bieszczad (10,68 sekund), a trzecia Wioletta Krowicka (10.94 sekund).

Ostatnią konkurencją było przeciąganie liny. Najsilniejsi w tej konkurencji okazali się „Niepokonani”, drugie miejsce zajęli „Kaśminy, a trzecie „Opielanie.

Gdy rywalizacja sportowa obiegła końca uczestnicy dożynek mogli posłuchać koncertu Moisesa Bethencourta, który przeniósł wszystkich zebranych w hiszpański klimat. Następnie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru - zespół Sumptuastic. Po koncercie rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do białego rana.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA