Siódme miejsce zajęła Srebrna Góra w konkursie na najpiękniejszą dolnośląską wieś. Sołectwo otrzymało nagrodę specjalną w wysokości kilku tysięcy złotych.
Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska 2017” Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił w kwietniu. Zgłoszeń można było dokonywać do 10 maja. To jedna z form wsparcia jakie Urząd Marszałkowski oferuje społecznościom lokalnym uczestniczącym w Odnowie Dolnośląskiej Wsi. Do tegorocznej, dziewiątej już edycji, zgłosiło się 28 wsi z 20 gmin.
Najpiękniejszą miejscowością wybrane zostały Niedźwiedzice (gm. Chojnów), drugie miejsce zajęła wieś Wolimierz (gm. Leśna), a na ostatnim stopniu podium uplasowała się wieś Ruszów (gm. Węgliniec). Siódme miejsce i nagrodę specjalną otrzymała Srebrna Góra.
- W projekcie Odnowy Dolnośląskiej Wsi jako gmina Stoszowice uczestniczymy stosunkowo od niedawna. Niemniej jednak przez ten czas opracowaliśmy strategię odnowy wsi w większości naszych miejscowości, aplikujemy też o środki zewnętrzne na inwestycje w poszczególnych sołectwach i cały czas zbieramy doświadczenie. Siódme miejsce dla Srebrnej Góry i nagroda specjalna w wysokości 3 tys. zł na cele sołectwa to wyróżnienie, które bardzo cieszy i daje motywację do dalszej pracy, by w kolejnych edycjach powalczyć o wyższe lokaty. Na pewno nie spoczniemy na laurach - mówi wójt Paweł Gancarz.
Włodarz podkreśla jednocześnie aktywność mieszkańców i stowarzyszeń działających na terenie sołectwa, którzy wykazali pełną mobilizację, znakomicie przygotowując Srebrną Górę na przyjazd komisji konkursowej.
- Fenomen naszego sołectwa polega na znakomitej współpracy mieszkańców i wielu stowarzyszeń działających na terenie Srebrnej Góry. Świetnym tego przykładem jest organizacja Majówki Srebrnogórskiej, w którą zaangażowani są wszyscy, zaczynając od dyrektora ośrodka kultury, kończąc na najmłodszych mieszkańcach sołectwa. Jako gospodarze, poczuwamy się do tego, aby wydarzenia organizowane na terenie Srebrnej Góry zawsze były dopięte na ostatni guzik, a odwiedzający nas goście wyjeżdżali stąd usatysfakcjonowani i z chęcią powrotu - mówi Zbigniew Hojdus, sołtys wsi.
Szef sołectwa sporo mówił też o integracji mieszkańców i znakomitych relacjach między sąsiadami. - W dolnej części Srebrnej Góry mieszkańcy organizują nawet tzw. pikniki sąsiedzkie. Widząc ich aktywność udało nam się od gminy pozyskać działkę, gdzie chcemy stworzyć miejsce do integracji z prawdziwego zdarzenia, z wiatą, grillem i wędzarnią - dodaje Hojdus. - Pozyskane środki z konkursu na najpiękniejszą wieś na pewno nam się przydadzą. Nie mamy sprecyzowanego celu na co zostaną wydane, ale mogę zapewnić, że nie zmarnują się na pewno - kończy sołtys Srebrnej Góry.
Oprócz konkursu na najpiękniejszą wieś, komisja konkursowa wybrała także laureatów w trzech innych kategoriach:
„Najpiękniejsza Zagroda”
1. Katarzyna i Daniel Grzelakowie, Stronie Śląskie, gm. Stronie Śląskie
2. Agroturystyka „Dom Pracy Twórczej” Edyta Lesiuk i Jagoda Lesiuk – Pachulska, Wolimierz, gm. Leśna
3. Małgorzata i Czesław Mrówka, Niedamirów, gm. Lubawka
„Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”
1. „Dworskie stawy w Piławie Dolnej czyli trzy życzenia do złotej rybki", Piława Dolna, gm. Dzierżoniów
2. „Jary- aktywna i gościnna wieś”, Jary, gm. Oborniki Śląskie
3. „Kasztanowa alejka- Mini Ścieżka Edukacyjna”, Kłobuczyn, gm. Gaworzyce
4. „Ratujemy kasztanowce”, Witoszyce, gm. Góra (wyróżnienie)
5. „Chcę zostać strażakiem” , Jaszkowa Dolna, gm. Kłodzko (wyróżnienie)
„Najlepszy start w Odnowie Wsi”
1. „Drzewostan możliwości”, Wilkowa, gm. Prusice
2. „Chrośnica - Wioska barwnych zakątków – Tkamy wątki kultury na osnowie natury", Chrośnica, gm. Jeżów Sudecki
3. „Integracja na rowerach – wstęp do utworzenia wioski tematycznej Kurów Wielki - Wioska Sympatyków Rowerowych", Kurów Wielki, gm. Gaworzyce
mwinnik / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA