Express-Miejski.pl

Mieszkańcy Mąkolna słyszeli dwie eksplozje

Wybuch w fabryce prochu w Mąkolnie fot.: EM24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Prokuratura bada, czy eksplozja nastąpiła z powodu nieumyślnego działania człowieka, czy też wybuch nastąpił z powodu samoistnego zapalenia się prochu w maszynie.

Przypomnijmy. Wybuch nastąpił na wydziale rozdrabniania prochu. Eksplodowała ziarnkownica – maszyna, który służy do nadania ziarnom prochowym ostatecznych wymiarów. Składa się z sit, które odsiewają proch na inne frakcje. Operacja jest szczególnie niebezpieczna i w przeszłości w fabrykach wiele razy dochodziło do wybuchu ziarnkownic.

- Proch wsypywany jest do maszyny w stanie suchym. Trafia na wydział w trakcie normalnego procesu produkcyjnego. Wybuch zniszczył urządzenie wraz z maszynownią. Ucierpiały też inne budynki i samochody, którym ludzie przyjeżdżają do pracy – relacjonuje jeden z pracowników.

Tego dnia w zakładzie pracowało siedemnaście osób. W trakcie eksplozji zginęło dwóch pracowników w wieku 34 i 46 lat. W zakładzie obowiązują podwyższone normy bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia na poszczególnych wydziałach wykonane są z metali nieiskrzących i materiałów, które się nieelektryzujący. Niewielka iskra mogłaby spowodować zapalanie się prochu i detonację. Nie wiadomo jeszcze, co spowodowało eksplozję. Świadkowie twierdzą, że słychać było dwa wybuchy. Miały one nastąpić jeden po drugim.

- Na miejsce zdarzenia oprócz ekip ratowniczych udali się prokuratorzy z Ząbkowic Śląskich. W sprawie wszczęto śledztwo o przestępstwo z art. 163 kodeksu karnego. Prowadząca oględziny ekipa dochodzeniowo-śledcza zabezpieczyła na miejscu ślady – informuje Mariusz Pindera, naczelnik wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Specjaliści będą badać czy do eksplozji doszło z powodu tzw. czynnika ludzkiego, czy też wybuch nastąpił samoistnie wskutek procesu technologicznego. Rodziny ofiar są pod opieką psychologa. Ciała pracowników przewieziono do prosektorium w celu przeprowadzenia sekcji w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

Jacek Bomersbach

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy Mąkolna słyszeli dwie eksplozje

  2017-05-19 13:22:31

  gość: ~Anka

  dzisiaj kartoflisko Zabkowice pobiło rekord niezle jaja https://www.facebook.com/1149282618512859/videos/1324054217702364/

 • 2017-05-19 14:34:45

  gość: ~ja

  nie tylko w Mąkolnie było słychać dwa strzały. 20 km dalej tez było słychać wyraźnie 2 strzały jeden po drugim

 • 2017-05-20 09:01:06

  gość: ~zenek z makolna

  moze ktos w koncu odwazy sie i powie cos o wlascicielach tej manufaktury moj kolega tam pracuje i mowi ze wiekszosc pracownikow pracuje tam na czarno bez zadnych szkolen ktore w tej pracy powjnny byc priorytetowe co na to Inspe.Pracy z Klodzka???

 • 2017-05-20 09:20:38

  gość: ~sceptyk

  ostatnio dodany post

  @~zenek z makolna poprawiłes mi nastroj z samego rana,rozbawając pytaniem co na to inspekcja pracy ( pisownia z małej litery zamierzona).Zenek zejdz na ziemie inspekcja zrobi dok
  ładnie ; NIC,ZERO,NULL a i owszem beda udawali przez co najmniej trzy miesiace ,ze coś koło takiej sprawy grzebią aby wykazać swoja potrzebe istnienia

REKLAMA