Express-Miejski.pl

Iwona Kurczab akademicką wicemistrzynią Polski

Iwona Kurczab akademicką wicemistrzynią Polski w zawodach ze startu wspólnego fot.: Velonews.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ząbkowiczanka Iwona Kurczab reprezentująca klub SGR Specialized wywalczyła w miniony weekend akademickie wicemistrzostwo Polski w kolarstwie górskim.

Zawody odbyły się w dniach 12-14 maja w Parku Śląskim w Chorzowie. Rywalizowano w indywidualnej jeździe na czas i zawodach ze startu wspólnego. Dla Iwony były to drugie Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP). – Przed rokiem z powodu kontuzji musiałam odpuścić start, a dwa lata temu podczas debiutu zajęłam siódme miejsce w „czasówce” i szóste podczas wyścigu ze startu wspólnego – opowiada zawodniczka.

W tym roku 22-latka jechała do Chorzowa walczyć o medale. W indywidualnej jeździe na czas ząbkowiczanka zajęła czwarte miejsce. Do lokaty na podium straciła niespełna szesnaście sekund, pokonując 5.8 km pętlę w czasie 15 minut 56 sekund i 74 setne. – „Czasówka” to taki specyficzny rodzaj zawodów, że aby walczyć o czołowe miejsca nie można popełnić błędu, a dodatkowo trzeba sporo ryzykować. Niestety, na trasie przydarzyło mi się kilka błędów, przestrzeliłam jeden zakręt, do tego doszło potknięcie i te niedociągnięcia spowodowały, iż niestety skończyłam rywalizację poza podium – relacjonuje Iwona Kurczab. – Trasa nie była technicznie zbyt trudna, więc popełnione błędy bolą jeszcze bardziej. Jej pierwsza część podobna była do zawodów XC, druga to część typowo przełajowa – tłumaczy zawodniczka.

W wyścigu ze startu wspólnego ząbkowiczanka pojechała już na medal. Na prawie 30-kilometrowej trasie Iwona Kurczab dała wyprzedzić się tylko jednej zawodniczce i jako druga przekroczyła linię mety. – Moim celem przez cały wyścig było trzymanie pozycji jak najbliżej przodu oraz kontrolowanie wyścigu. Sytuacja na trasie cały czas się zmieniała, zawodniczki mieszały się, rotowały, a do tego dochodziły również problemy techniczne. Udało mi się jednak zachować spokój i choć na czwartym okrążeniu Paula zaatakowała pod górę i uciekła mi to jednak cieszę się, że zdołałam utrzymać drugie miejsce i zdobyć tytuł wicemistrzyni – opowiada zawodniczka SGR Specialized. Pięć pętli po 5.8 km Iwona Kurczab przejechała w czasie 1 godz. 20 min i 32 sekundy, tracąc 34 sekundy do zwyciężczyni – Pauli Goryckiej z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ząbkowiczanka wyprzedziła o 42 sekundy swoją koleżankę z uczelni Karolinę Cierluk. Ona okazała się jednak bezkonkurencyjna w indywidualnej jeździe na czas, zdobywając tytuł Akademickiej Mistrzyni Polski. Ponadto dziewczęta reprezentujące Politechnikę Wrocławską bezapelacyjnie okazały się najlepsze w kategorii drużynowej.

W kategorii mężczyzn powiat ząbkowicki także miał swojego reprezentanta. Tam o medale walczył Mikołaj Dziewa, również zawodnik SGR Specialized i student Politechniki Wrocławskiej. 21-latek z Barda zajął piąte miejsce w jeździe indywidualnej na czas i szóste w wyścgu ze startu wspólnego.

Zarówno Iwona jak i Mikołaj stanęli na podium w kategorii szkół technicznych - Iwona zgarnęła drugie miejsce w czasówce i pierwsze w zawodach ze startu wspólnego, Mikołaj był drugi w jeździe na czas i trzeci w rywalizacji ze startu wspólnego.

ms. / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA