Express-Miejski.pl

Strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich na podium zawodów Firefighter Combat Challenge

Strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich na zawodach Firefighter Combat Challenge w Opolu fot.: osp.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich wzięli udział w kolejnych zawodach Firefighter Combat Challenge. Tym razem kilkuset śmiałków rywalizowało na rynku w Opolu.

Impreza odbyła się w miniony weekend. Wśród uczestników na starcie stanęło sześciu strażaków-zawodowców z Ząbkowic Śląskich. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich reprezentowali: Dariusz Golis – kierownik drużyny Firefighter Combat Challenge Ząbkowice Śląskie, Marcin Duży, Tomasz Obrał, Andrzej Stecyk, Dawid Palimąka oraz Jan Sopuch.

Tradycyjnie podczas zawodów Firefighter Combat Challenge strażacy mieli do pokonania tor przeszkód. Zwyciężał ten, który w jak najkrótszym czasie pokonał dystans i prawidłowo wykonał wszystkie zadania. Za błędy sędziowie przyznawali karne sekundy. Każdy uczestnik zawodów musi pojawić się na starcie w pełnym umundurowaniu. Dodatkowo posiada ze sobą około 20 kg węży. - Zaraz po starcie wbiegamy na klatkę schodową, na wysokość 12 metrów. Wciągamy pakiet wężowy na linie, też o wadze około 20 kg, na wysokość trzeciego piętra, po czym zbiegamy na dół i przed klatką schodową uderzamy 5-kilogramowym młotem w element o wadze 70 kg, który musi przesunąć się półtora metra. Następnie wykonujemy dalsze konkurencje – tłumaczy strażak Marcin Duży.

W dalszej części zmagań strażacy wykonują 30-metrowy bieg slalomem, po którym biorą wąż, rozciągają na odcinku kilkudziesięciu metrów i wodą strącają tarczę. Ostatni etap toru przeszkód, dla wielu zdecydowanie najtrudniejszy, to ewakuacja manekina. Jego waga to 80 kg, a strażak musi przetransportować go na odcinku 30 metrów, dobiegając tym samym do mety.

Najlepsi potrafią pokonać tor przeszkód w niewiele ponad minutę. Daniel Góralczyk - zwycięzca zawodów w Opolu – osiągnął czas 1 min 33 sek. i 82 setne. Wśród ząbkowickich strażaków granicę dwóch minut złamał Dawid Palimąka. 31-latek pokonał tor przeszkód w czasie 1 min. 46 sek. 23 setne) i zajął 14 miejsce w klasyfikacji OPEN, a 13 w swojej kategorii (+20). W tej samej kategorii na 39 miejscu uplasował się Marcin Duży (czas: 2 min 3 sek. 57 setnych), 56 był Tomasz Obrał (czas: 2 min, 19 sek. 96 setnych) a 87 Andrzej Stecyk (czas: 2 min 57. sek. 1 setna). Dla Andrzeja był to debiutancki start w zawodach.

Miejsca na podium zajęli starsi strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich. Dariusz Golis w kategorii +40 z czasem 2 min 18 sek. 55 setnych zajął drugie miejsce, a Jan Sopuch w kategorii +45 stanął na najniższym stopniu podium, przekraczając linię mety po 2 min 23 sek. i 70 setnych.

- Tor w Opolu wykazał się bardzo wymagający, ale litry potu wylane na treningach nie poszły na marne, o czym świadczą zajęte przez nas miejsca. Cały czas jednak intensywnie ćwiczymy, bo już w najbliższy weekend kolejne zawody – tym razem we Wrocławiu – dodaje Dariusz Golis.

Zawody Firefighter Combat Challenge organizowane są w Polsce od 2011 roku. Morderczy tor przeszkód, który strażacy mają do pokonania jest odzwierciedleniem codziennej pracy strażaka podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Zawody przybyły do Polski z USA, gdzie organizowane są od ponad 20 lat.

ms. / em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich na podium zawodów Firefighter Combat Challenge

  2017-05-09 11:50:16

  gość: ~znajomy

  Gratulacje chłopaki!

 • 2017-05-09 12:20:28

  gość: ~Strażak

  Szacunek Panowie i tak dalej.

 • 2017-05-09 13:48:39

  gość: ~kolega

  Brawo Budrys! Siła!!!!

 • 2017-05-09 23:51:42

  gość: ~mieszkaniec

  Janie szacun dałeś rade

 • 2017-05-10 23:02:39

  gość: ~tez strazak

  ostatnio dodany post

  A co to? Najlepszy ze strażaków zwany Przemyslawem M. Nie wystąpil w tych zawodach? Przecież on najlepiej gasi pożary jest lepszy od innych strażaków najlepiej nurkuje najlepiej biega najlepiej kladzie kafelki najlepiej jest gotowy na służbie he he he!!!

REKLAMA