Express-Miejski.pl

Bezpłatne badania przesiewowe słuchu

Bezpłatne badania przesiewowe słuchu

fot.: sxc.hu / 13dede

Od marca do maja 2010 roku Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadzi na zlecenie KRUS drugą część programu badań słuchu u 7-letnich dzieci. Badania będą realizowane na obszarach wiejskich w dziewięciu województwach Polski zachodniej, w tym  z województwa dolnośląskiego.

Program realizowany pod kierunkiem KRUS i finansowany bez udziału środków budżetowych jest działaniem bezprecedensowym w skali międzynarodowej. Służy wczesnemu wykryciu zaburzeń słuchu u dzieci w okresie ich najbardziej dynamicznego rozwoju psychofizycznego. Umożliwia efektywne wdrożenie leczenia i rehabilitacji oraz działań profilaktycznych, które mogą złagodzić lub usunąć różnego rodzaju zaburzenia i dysfunkcje, a tym samym daje dzieciom wiejskim równe szanse rozwoju.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dr inż. Henryk Smolarz, zawarł porozumienie z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie dotyczące kontynuacji programu badań przesiewowych słuchu u dzieci z I klas szkół podstawowych.

W 2008 roku analogiczne badania audiometryczne zrealizowano na zlecenie Kasy w siedmiu województwach na "Ścianie Wschodniej". Objęły  ok. 97000 dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wyniki przeanalizowane w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu potwierdziły niepokojącą skalę problemu, jakim są zaburzenia słuchu i/lub mowy wśród dzieci wiejskich. Wykryto je w różnym zakresie u co piątego dziecka, tj. u ponad 87% ogółu dzieci w wieku 7-10 lat, zamieszkałych na obszarze objętym programem.

Na uwagę zasługuje to, że unikatowy program badań słuchu cieszył się wielkim zainteresowaniem szkół i rodziców, a dzieci ze wskazaniem do specjalistycznego leczenia otrzymały kontakt do placówek medycznych na terenie ich województwa lub propozycję skorzystania z opieki medycznej i rehabilitacyjnej w placówkach Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W początkach 2010 r.  badaniami słuchu będą objęte dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zamieszkałe w gminach wiejskich i małych miastach z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego.

Rodzice lub opiekunowie dzieci, u których zostaną wykryte zaburzenia słuchu otrzymają od Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Człowiek-Człowiekowi" listowną informację o propozycji dalszych działań w placówkach medycznych na terenie danego województwa lub dalszej opieki medycznej i rehabilitacyjnej w placówkach Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z możliwości przeprowadzenia nieodpłatnych badań przesiewowych słuchu u swoich dzieci.

Lista szkół objętych Programem będzie dostępna w styczniu 2010 roku. Warunkiem poddania dziecka badaniu jest pisemna zgoda jego rodziców/opiekunów prawnych. Stowarzyszenie SPONIN uruchomiło na swojej stronie http://www.sponin.org.pl serwis dedykowany programowi.

krus.gov.pl / ankli

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA