Express-Miejski.pl

Ranking dochodów własnych gmin. Które samorządy w powiecie są „najbardziej samodzielne”?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Gminy posiadające wysokie dochody własne mają łatwiejszą drogę do planowania długoterminowych inwestycji. Jak wygląda sytuacja w samorządach naszego powiatu?

Budżety większości gmin w Polsce przynajmniej w połowie opierają się na dotacjach i subwencjach. W drastycznych przypadkach dochody własne to jedynie 15 proc. wpływów do gminnej kasy, co oznacza, że dany samorząd jest w dużej mierze uzależniony od sytuacji budżetu państwa, koniunktury gospodarczej czy poziomu bezrobocia. Co za tym idzie, gminy te mają trudności z planowaniem chociażby długoterminowych inwestycji.

Samorządy charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem dochodów własnych (ok. 70 proc. całości dochodów w budżecie) mają zdecydowanie łatwiejsze zadanie jeśli chodzi o planowanie i wizję rozwoju na kolejne lata. W Polsce nie jest ich jednak wiele. Jak pokazują dane za 2015 rok, tylko u 87 samorządów w całym kraju dochody własne stanowią co najmniej 70 proc. dochodów budżetowych.

Wśród nich nie ma żadnego z powiatu ząbkowickiego. Wcale nie oznacza to jednak, że sytuacja w naszych gminach jest zła, wręcz przeciwnie, jest niezła. W trzech z nich ponad połowa wpływów do budżetu to dochody własne. Ponadto aż sześć gmin znajduje się w pierwszej połowie rankingu, co nie zdarza się często. Wyjątkiem jest gmina Złoty Stok, która znalazła się na 1401 pozycji wśród prawie 2.5 tys. gmin. 

Liderem pod względem samodzielności budżetowej w kraju została gmina wiejska Kleszczów, której dochody własne stanowiły w 2015 roku 96,82 proc. budżetu. Gmina ta z racji olbrzymich kopalnianych dochodów nazywana jest polskim Kuwejtem, a jej roczne dochody na jednego mieszkańca oscylują w granicach 45-55 tys. zł.

Wśród gmin powiatu ząbkowickiego na najwyższej pozycji uplasowały się Ząbkowice Śląskie, gdzie dochody własne stanowiły 60,06 proc. całości budżetu. Dało to gminie dowodzonej przez Marcina Orzeszka 354 miejsce w rankingu. Następna w zestawieniu jeśli chodzi o samorządy z ziemi ząbkowickiej znalazła się gmina Kamieniec Ząbkowicki, która uplasowała się 634 pozycji z dochodami własnymi na poziomie 53,67 proc. Trzecim samorządem, gdzie dochody własne do budżetu przekraczają połowę dochodów całkowitych są Ciepłowody z rezultatem 51.59 proc (711 miejsce w rakingu). 

Na dalszych miejscach znalazły się kolejno: gmina Bardo, gmina Ziębice oraz gmina Stoszowice. Najmniejszy dochód własny w powiecie ząbkowickim ma gmina Złoty Stok. Tam zaledwie 39,41 proc. całego dochodu budżetu to środki własne.

Gmina

Odsetek dochodów własnych w budżecie

Miejsce w rankingu

Ząbkowice Śląskie

60,06%

354

Kamieniec Ząbkowicki

53,67%

634

Ciepłowody

51,59%

711

Bardo

49,72%

811

Ziębice

46,17%

987

Stoszowice

45,88%

1006

Złoty Stok

39,41%

1401

sm. / Express-Miejski.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Ranking dochodów własnych gmin. Które gminy w powiecie są „najbardziej samodzielne”?

    2017-02-20 11:59:48

    sm. / Express-Miejski.pl

    Gminy posiadające wysokie dochody własne mają łatwiejszą drogę do planowania długoterminowych inwestycji. Jak wygląda sytuacja w samorządach naszego powiatu?

  • 2017-02-20 15:33:21

    gość: ~siril

    W gminie Kamieniec jest takie wysokie bezrobocie jedno z najwyższych w Polsce aż mi tych ludzi szkoda a statystyki podciągają bardzo wysokie zarobki UG radnych trzeba przyznać, że dbają o swoje interesy a mieszkańcy żyją w skrajnej biedzie wystarczy przejechać się po gminie wszędzie widać walące się budynki wioski wyglądają obskurnie.

    „Słyszałem, że świat jest piękny” — rzekł niewidomy. „Podobno” — odpowiedział widzący.

    Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm.

  • 2017-02-20 16:33:02

    gość: ~płatnik VATT

    No żesz qużwa no nie może to byc prawda.Toż przeca geniusz strategiczny nasz Krzychu tak marnie by te Gmine Cudów prowadził ?A jeszcze nie tak dawno brylował na okładkach różnych piśmideł i innych propagadzinówek jako ten LIDER w różnych tam rankingach.Jedyna nadzieja ze apanaże naszego Krzycha nadal w czołówce krajowej

  • 2017-02-21 08:49:16

    gość: ~ela

    Jak się komuś nie chce iść do pracy to się ładnie mówi że nie ma pracy. Tak można było w latach 90-tyh pierniczyć. Teraz wszędzie jest praca tylko trzeba chcieć a nie 500 plus alimenta i zapomogi dla pijaków. Jak ktoś nie ma pracy to sam jest sobie winny albo taki jego wybór więc nie stękać ! Domy to sami sobie niech remontują a jak nie chce się to niech w syfie mieszkają bo nikt nie przyjdzie z gminy i do skrzynki na listy nie będzie wrzucał pieniędzy z łaski.
    Leśny dziadku ze Śremu twoje idiotyczne komentarze co artykuł są denne , głupie i świadczą o ciemnogrodzie umysłu. Jak się nie podoba to nikt nie trzyma na siłę. Zapinaj rajtuzy, wsiadaj na rower z reklamówką biedronki i wio w ten kraj urodzaju i dobrobytu skoro tu go nie ma.

  • 2017-02-21 13:47:29

    gość: ~set

    ostatnio dodany post

    Pan Radny Mateusz Gnaczy – Panie Wójcie ja mam takie pytanie, czemu ma służyć ściągnięcie konfliktu ogólnokrajowego do naszej gminy, jak wiemy dobrze pośród członków samej rady jest wiele osób po jednej i po drugiej stronie, pan ten podział nakreślił bardzo wyraźnie, którzy z jednej strony maja lewicowe poglądy, z drugiej strony mają mocno prawicowe poglądy. To samo jest wśród mieszkańców, wśród mieszkańców są pańscy wyborcy, są nasi wyborcy, są zwolennicy obecnie rządzącej partii, są zwolennicy innych partii i wszyscy mam takie rażenie ci ludzie jednoznacznie wypowiadają się za apolitycznością nadania nazwy ulicy i osiedla. W związku z tym mam pytanie, po co, po co, najzwyczajniej w świecie, po co. Dlaczego gra się nazwiskiem osoby bardzo ważnej dla wielu mieszkańców Kamieńca, dla wielu mieszkańców Polski, a nie uwzględnia się tego, że budzi to skrajne emocje, niepotrzebne emocje nam tu taj, tak uważam, mieszkańcom Kamieńca, dziękuję.

REKLAMA