Express-Miejski.pl

Niż demograficzny dotyka gminy powiatu

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W ciągu sześciu lat liczba osób zamieszkujących gminę Ziębice zmalała o ponad 900 osób. Statystyki wskazują jasno: z dnia na dzień w powiecie spada liczba mieszkańców.

Pod uwagę wzięliśmy drugą pod względem liczby mieszkańców gminę Ziębice. Na koniec 2011 roku zamieszkiwało w niej 18 018 osób – 9152 w mieście, a 8866 na wsiach. W ciagu sześciu lat liczba mieszkańców Ziębic zmalała o 513 osób, a wsi – o 391. Łącznie jest to spadek rzędu 5.6 proc. – tak wskazują dane Urzędu Stanu Cywilnego w Ziębicach.

Najbardziej kurczące się pod względem liczby mieszkańców miejscowości to Służejów, Rososznica i Starczówek. Służejów zanotował największy spadek liczby ludności w ujęciu procentowym – obecnie mieszka tutaj prawie 10 proc. osób mniej niż w 2011 roku (o 22 osoby mniej).

W Rososznicy liczba mieszkańców spadła o 28 osób, czyli o 8,3 proc. Z kolei w Starczówku ubyło najwięcej mieszkańców w ujęciu liczbowym – 45 (spadek o 8,1 proc.).

Są jednak miejsca na mapie gminy, w których liczba mieszkańców rośnie. Tak się dzieje np. w Nowinie. Aktualnie mieszka w niej o 5 osób więcej niż przed 6 laty. Może to nie dużo w ujęciu liczbowym, jednak przy 59 mieszkańcach w 2011 roku, 5 osób stanowi aż 8.5-procentowy wzrost.

W tym miejscu warto przypomnieć artykuł z lipca 2016 roku, który publikowaliśmy na naszym portalu pt. Zatrważające statystyki. Rokrocznie w powiecie ubywa kilkuset mieszkańców.

sm. / Express-Miejski.pl / na podst. AR - ziebice.info

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Niż demograficzny dotyka gminy powiatu

  2017-01-04 08:49:59

  sm. / Express-Miejski.pl / na

  W ciągu sześciu lat liczba osób zamieszkujących gminę Ziębice zmalała o ponad 900 osób. Statystyki wskazują jasno: z dnia na dzień w powiecie spada liczba mieszkańców.

 • 2017-03-05 20:26:31

  gość: ~camel

  Powód jest prosty, brak pracy. Ciekawe kiedy tęgie głowy myślicieli włodarzy zrozumieją że trzeba zrobić grunt pod inwestycje i przyciągnąć inwestora. Jeżeli tego nikt nie zrobi i nie powstaną miejsca pracy to ludzi będzie dalej ubywać.

 • 2017-03-05 20:43:04

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  Ależ Ty jesteś "nienowoczesny".

  Jakie inwestycje ?
  Jaka praca ?
  Jacy inwestorzy ?

  Toż przecież wiadomo, że najważniejszy jest ultranowoczesny kibel w Ząbkowicach, kryty basen, komunikacja miejska, kluby sportowe, dni krzywej wierzy, przejazdy motocykli, odnowienie kościołów, kto gdzie przeszedł z rady powiatu ..... itp. niezwykle potrzebne rzeczy.

  Tak że sam widzisz, że nie ma czasu na zajmowanie się pierdołami typu inwestycje, czy ogólnie pojęte myślenie o przyszłości regionu.

REKLAMA