Express-Miejski.pl

W Ziębicach głosy rozłożą się na czterech kandydatów

fot.: flv / museo.pl

14.902 mieszkańców gminy Ziębice zagłosują na jednego z czterech kandydatów, w tym jedną kandydatkę na stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Ziębice.

Jedyną kobietą startującą na stanowiko burmistrza jest Bira Alicja (lat 55) reprezentująca Wyborców Powiatu Gminy Wspólnej Sprawy. Obecny burmistrz miasta i gminy Antoni Herbowski (58 lat) startuje z Komitetu Wyborczego Gminno Powiatowej Unii Samorządowej. O fotel burmistrza ubiega się także obecny starosta powiatu Ryszard Nowak (61 lat) - członek Polskiego Stronnictwa Ludowego startujący z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Bądźmy Razem. Kandydatem reprezentującym Komitet Wyborczy Wyborców Można Lepiej 2010 jest Janusz Sobol  (52 lata) - członek Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej

Głosowanie na burmistrza w tych wyborach jest podobne do sposobu wybierania Prezydenta RP. Zwykle trzeba przeprowadzić dwie tury. Na pierwszej kończy się tylko wtedy, kiedy kandydat na wójta otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów. Zazwyczaj jednak nikomu się to nie udaje, po dwóch tygodniach odbywa się więc druga tura. Przechodzą do niej tylko dwaj kandydaci – ci, którzy w pierwszej dostali najwięcej głosów.

Jeżeli taką samą liczbę głosów, uprawniających do udziału w kolejnym głosowaniu, otrzyma dwóch lub więcej kandydatów (co jest bardzo mało prawdopodobne), postępuje się tak:

 • do drugiej tury przechodzi kandydat, który zwyciężył w większej liczbie obwodów;
 • jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa, rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

Jeżeli któryś z dwóch kandydatów zakwalifikowanych do udziału w ponownym głosowaniu wycofa się, utraci prawo wyborcze (zostanie ubezwłasnowolniony, pozbawiony praw publicznych itp.) albo umrze, w jego miejsce wchodzi ten, który w pierwszej turze zajął kolejne miejsce pod względem uzyskanych głosów. W tej sytuacji jednak głosowanie odracza się o kolejne dwa tygodnie.

W drugiej turze zwycięża kandydat, który dostał więcej głosów (nie ma już wymogu przekroczenia 50 proc.).

Sposób głosowania w obu turach jest bardzo prosty – można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

leoni / maszglos.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ziębicach głosy rozłożą się na czterech kandydatów

  2010-10-29 10:40:10

  leoni / maszglos.pl

  14.902 mieszkańców gminy Ziębice zagłosują na jednego z czterech kandydatów, w tym jedną kandydatkę na stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Ziębice.

 • 2010-11-12 20:30:06

  gość: ~muzyk 56

  Wybory w Ziębicach to co roku wtedy by było pięknie.
  A za pobory rady która załatwia swoje interesy to dać pracę potrzebującym na chleb.I wtedy byłoby cudnie

 • 2010-11-12 20:44:08

  gość: ~wyborca

  cudnie by było gdyby wszyscy radni pracowali społecznie, tylko pytanie ilu by było chętnych do takiej pracy ?

 • 2010-11-18 08:17:46

  gość: ~rencista

  ostatnio dodany post

  Obecny burmistrz jest tak oczarowany Ziębicami,że do pracy przyjmuje ludzi przeważnie z innych gmin. Nic w tym dziwnego leszy obcy.

REKLAMA