Express-Miejski.pl

Zanieczyszczone powietrze w Ząbkowicach Śląskich. Możemy temu zaradzić?

Spotkanie dotyczące jakości powietrza w Ząbkowicach Śląskich

Spotkanie dotyczące jakości powietrza w Ząbkowicach Śląskich fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

7 grudnia w ząbkowickiej szkole podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie dotyczące jakości powietrza w mieście. Organizatorem była grupa - Ząbkowicki Alarm Smogowy.

Podczas inauguracyjnego spotkania edukacyjnego na temat fatalnej jakości powietrza w Ząbkowicach Śląskich główny prowadzący Krzysztof Gnach przybliżył obecnym czym jest smog, a także przytoczył statystyki za 2015 rok. Wynika z nich, że w ubiegłym roku w mieście średnio co 5-6 dzień przekraczane były dobowe normy zanieczyszczenia powietrza (67 dni). Tak wynika z danych pomiarowych ze stacji zlokalizowanej przy ul. Powstańców Warszawy. W tym roku takich dni jest już 65, choć do jego końca pozostało jeszcze ponad dwadzieścia dni.

Gnach przytoczył również wyniki badań, które wskazują, że zanieczyszczone powietrze którym oddychamy ma podobny wpływ na nasze zdrowie jak około tysiąc papierosów wypalonych rocznie. W dużej mierze za fatalną jakość powietrza w mieście odpowiedzialni są mieszkańcy, bo w Ząbkowicach Śląskich nie ma wzmożonego przemysłu, wielu fabryk czy też ogromnego ruchu samochodów. Gnach głównych przyczyn upatrywał w paleniu śmieci, lakierowanego drewna, a także używaniu starych pieców. W efekcie wdychania zanieczyszczeń pojawiają się problemy ze zdrowiem, a mieszkańcy coraz liczniej zmagają się z problemami płuc, astmą, alergią czy innymi. 

Na koniec Gnach wspomniał o tym, co należy zrobić, aby jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich uległa poprawie. Oprócz spotkań edukacyjnych z miezkańcami dodał, że wskazane byłyby dofinansowania np. dotyczące wymian pieców na nowe, bardziej ekologiczne. Dodawał również, że w tej chwili można już jednak zacząć zmieniać jakość powietrza w mieście na lepsze. Wystarczy nie spalać śmieci i innego rodzaju odpadów, a do ogrzewania domów używać węgla dobrej jakości. Wskazanym jest również wykonywanie ociepleń budynków, co spowoduje mniejsze wykorzystanie opału, a co za tym idzie, także oszczędności.

Po wykładzie Krzysztofa Gnacha wywiązała się żywa dyskusja, w której mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi i pomysły. W drugiej części spotkania głos zabrał Dariusz Małozięć z ząbkowickiego urzędu, który przedstawił możliwości pozyskania środków z funduszy krajowych i unijnych na wymianę systemów grzewczych. 

sm. / Express-Miejski.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Zanieczyszczone powietrze w Ząbkowicach Śląskich. Możemy temu zaradzić?

    2016-12-08 16:11:21

    sm. / Express-Miejski.pl

    7 grudnia w ząbkowickiej szkole podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie dotyczące jakości powietrza w mieście. Organizatorem była grupa - Ząbkowicki Alarm Smogowy.

  • 2016-12-11 14:12:50

    gość: ~Ex Frankenstein

    Niedawno odtrąbiono sukces w związku z założeniem miernika czystości powietrza w Ząbkowicach, no i burmistrz twierdził, że ząbkowickie powietrze nie przekracza normy zanieczyszczeń. Teraz okazuje się, że kłamał. Każda okazja dobra do lansu, ale to już nie te czasy, bo ludzie ciężko pracują i żądają owoców pracy do samorządowców, a nie nachalnego i brutalnie zakłamanego lansu.

    Co zrobić, aby poprawić jakość powietrza? Nikogo nie obchodzi, że wjeżdżając do Ząbkowic już od wielu, wielu lat odczuwa się bóle w okolicy brzucha z powodu złego powietrza? Że obcokrajowcy odwiedzając rodziny w Ząbkowicach Śląskich skarżą się na złą jakość powietrza już od ponad 20 lat?

    Dlaczego nie ma nakazu stosowania pieców koksowych i preferowania ogrzewania gazowego? Od czego jest planowanie przestrzenne uwzględniające bardzo ważne dla nas korytarze wiatrów na tym obniżeniu ząbkowickim?

    Oczywiście, jak zwykle nikt nic nie wie, byle tylko kaska się zgadzała.

    Kiedy zakładałem instalację gazową w mieszkaniu, mistrz spółdzielni kominiarskiej z Ząbkach twierdził, że to niemożliwe bo brak wolnego komina. Udałem się do prywatnego emerytowanego kominiarza i zrobił dokładne pomiary i ekspertyzę, odnalazł dwa wolne kominy. Instalację zrobiłem wbrew stanowisku niekompetentnych kominiarzy na czele z mistrzem - ze spółdzielni Florian na Dolnośląskiej. Ciekaw jestem, czy pani Barbara Wilk czasem też nie padła ofiarą tych "specjalistów" (https://www.youtube.com/watch?v=KDmYECWKqyI&t=404s).
    i neptyka burmistrza.

    Jesli w tak prostych sprawach zwykli ludzie natrafiają na takie problemy, to co dopiero mówić o jakości powietrza? Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi ucieka z Ząbkowic - bo przecież nikt nie chce się na tym nieciekawym terenie truć.

  • 2016-12-12 11:20:38

    gość: ~JA

    Nowoczesne piece węglowe nie zanieczyszczają tak powietrza jak śmieci palone w piecach. To jest główny problem związany z trującym i śmierdzącym powietrzem w Ząbkowicach Śl. Gdy tylko zapada zmrok z kominów uwalniają się śmierdzące chmury dymu, segregacja polega na oddzieleniu śmieci palnych od niepalnych. Dramat polega na tym, że palacze śmieci są bezkarni

  • 2016-12-22 10:01:26

    gość: ~kraken

    ostatnio dodany post

    Jasne, że możemy zaradzić, i jeszcze na tym zaoszczędzić. Polecam przestać wywalać opał kominem a zacząć ekonomicznie spalać: https://youtube.com/watch?v=ZWSvvpwKP-0

REKLAMA