11 listopada również w Złotym Stoku uroczyście obchodzono 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Obchody rozpoczęła poranna msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w towarzystwie Górniczej Orkiestry Dętej. Następnie odbył się marsz Nord Walking, a w godzinach popołudniowych, w sali widowiskowej CKiP, odbyła się uroczysta akademia. Na tę okoliczność uczniowie klas trzecich złotostockiego gimnazjum, pod opieką nauczycieli: Gabrieli Pluciak, Zofii Ruszkowskiej i Wojciecha Króla, przygotowali występ pod tytułem „Bez tej miłości nie można żyć”.
Następnie burmistrz Grażyna Orczyk i przewodniczący Waldemar Wieja wręczyli statuetki „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”. W tym roku Kapituła Nagrody nagrodę honorową przyznała Stanisławowi Braszce, Jerzemu Tichanowiczowi i Robertowi Juraszowi.
Stanisław Braszka stanowił od początku trzon gminnej orkiestry dętej, utworzonej przez Stanisława Dyrdę i jest jedyną osobą w obecnym składzie, łączącą pokolenia. Poza orkiestrą był członkiem zespołów „Nocne Marki” i „Kapela Gwarki”. Do chwili obecnej wspomaga swoim kunsztem zespoły ludowe: „Wesołe Nutki” z Mąkolna i „Ożaranki”. Jego działalność nie skupia się tylko na muzyce. Od 15 lat integruje wokół siebie liczną grupę, tworząc wraz z nimi pozytywnie odbierany kabaret „Wataha Stacha”. Skecze, parodie oraz humorystyczne jasełka w ich wykonaniu niejednokrotnie rozweseliły i wzruszyły publiczność do łez. Działalność „Watahy Stacha”, dekoracje i zaskakujące kreacje aktorskie to zasługa Stanisława Braszki. Pełni również funkcję opiekuna kapliczki św. Antoniego w Mąkolnie, wkładając w to zadanie nie tylko całe swoje serce, ale także wiele energii i pracy własnej. Umiłowaniem do tradycji i muzyki oraz zwykłą życzliwością i uczynnością zaraża innych i motywuje do wspólnych przedsięwzięć.
Zdecydowanie Jego osoba jest najlepszym przykładem do naśladowania dla młodszych pokoleń, a nadany mu tytuł „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok” w pełni zasłużony.
Jerzy Tichanowicz jest encyklopedią wiedzy historycznej o powojennym przemyśle i mieszkańcach gminy. Posiada wiele unikalnych dokumentów i informacji historycznych oraz bogaty zbiór miejscowych minerałów. Przez wiele lat był pracownikiem tutejszych zakładów. Jest współautorem kilku opatentowanych wynalazków i kilkunastu projektów racjonalizatorskich.
Jerzy Tichanowicz, poza pracą zawodową, czynnie brał udział w działalności społecznej. Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem, w czynie społecznym, zostały zbudowane obiekty: kort tenisowy obok Zakładowego Domu Kultury i plac zabaw przy ul. Sienkiewicza, a w dużej części też i wyciąg narciarski. Za liczne osiągnięcia zarówno w pracy zawodowej, jak i społecznej otrzymał wiele odznaczeń.
Po przejściu na emeryturę przez wiele lat był radnym, a przez dwie kadencje był nawet jej przewodniczącym. Pełniąc funkcję radnego zainicjował powstanie „Złotej Ścieżki”. Wspólnie z Eugeniuszem Salwachem opracował projekt trasy opisującej historię górnictwa i hutnictwa złota w naszej gminie, która została wytyczona w terenie, a dzięki opisom umieszczonym na 11 planszach, zainstalowanych na trasie, mieszkańcy i turyści mogą czerpać wiedzę o działalności górniczej, hutniczej i menniczej oraz o jej związkach ze środowiskiem i historią miasta. Ponadto Jerzy Tichanowicz jest współautorem Kroniki Złotego Stoku, książki „Złoty Stok – najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce” oraz licznych historycznych ciekawostek, związanych z naszą gminą. Za wyżej wymienione osiągnięcia i zasługi Kapituła Nagrody postanowiła przyznać Jerzemu Tichanowiczowi nagrodę honorową „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”.
Robert Jurasz od 2010 roku systematycznie prowadzi całoroczną, utrwaloną na płytach DVD, kronikę wydarzeń odbywających się w naszej gminie. Jest pomysłodawcą, założycielem oraz prezesem Stowarzyszenia „Złotostocka Kolejka”. Od 2012 roku organizuje cyklicznie imprezę „Drezyniada”, która cieszy się popularnością także poza gminą Złoty Stok. Swoją pasję życiową, związaną z filmowaniem i fotograficznym dokumentowaniem wydarzeń, rozpoczął 20 lat temu. Jest osobą skromną, komunikatywną, życzliwą, zawsze służącą pomocą przy dokumentowaniu miejskich i gminnych wydarzeń. W swoich zbiorach posiada bogate archiwum licznych uroczystości gminnych, parafialnych, oświatowych i sołeckich.
Dotychczasowa działalność Roberta Jurasza oraz obustronna współpraca z instytucjami gminnymi, stowarzyszeniami i sołectwami uzasadnia przyznanie nagrody honorowej „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”.
Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych z chórem „Złoty Potok”, przy oprawie muzycznej młodzieży z Koła Muzycznego działającego przy CKiP.
sm. / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA