Powietrze, którym oddychamy jest bardzo zanieczyszczone i może powodować śmiertelne choroby. Tak wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Na podstawie danych ze stacji monitoringu jakości powietrza działających w 2016 roku w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na terenie województwa dolnośląskiego do 20 września wystąpiły przekroczenia dopuszczalnej częstości przekraczania 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 (powyżej 35 dni w roku ze stężeniami średniodobowymi >50 μg/m3) na pięciu stanowiskach pomiarowych zlokalizowanych m.in. w Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Nowej Rudzie i Dzierżoniowie. Warto zaznaczyć, że to dopiero początek sezonu grzewczego...
Co to oznacza? Mówiąc w skrócie: zły wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pył zawieszony w powietrzu może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.
Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.
Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.
Masz wpływ na powietrze, którym oddychasz!
Aby poprawić jakoś powietrza należy stosować się do poniższych reguł:
- nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem.
Razem zadbajmy o nasze zdrowie.
sm. / Express-Miejski.pl
Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Przerażający raport
2016-10-18 09:58:14
sm. / Express-Miejski.pl
Powietrze, którym oddychamy jest bardzo zanieczyszczone i może powodować śmiertelne choroby. Tak wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
2016-10-18 18:23:25
gość: ~Tomek
A kiedy takie pomiary będą prowadzone w Ziębicach szczególnie w okolicach Rynku. Tam w sezonie grzewczym można się na ulicy udusić, szczególnie po zmroku, gdy w piecach lądują śmieci.
2016-10-19 12:06:04
gość: ~Tome
I to się nie zmieni dopóki dopóty ludzie będą palić w piecach a w dodatku śmieciami. Gdzie się pytam są kontrolę np straży miejskiej ? Przecież widać z jakiego komina wylatuje dym (gryzacy i smierdzacy). Trzeba kontrolować.
2016-10-20 22:35:07
gość: ~zaniepokojona
Dlaczego gmina ząbkowicka nie dopłaca tak jak dzierżoniowska do zmiany instalacji z węglowej na gazową:/? Więcej na temat zanieczyszczeń można znaleźć na stornie Dolnośląski Alarm Smogowy
2016-10-25 07:43:28
gość: ~XS
A w Ząbkowicach wystarczy wieczorem otworzyć okno przy ulicy Traugutta i nie potrzeba żadnych pomiarów. Smród z palonych śmieci , opon i nie wiem jeszcze czego nie do wytrzymania.O przewietrzeniu mieszkania zapomnij.W/w uwagi polecam straży miejskiej.
2016-11-14 17:58:33
gość: ~J2
Powietrze nas powoli zabija w Ziebicach. Wdziera się do płuc, krwioobiegu. Zatruwa nas, dzieci, młodzież, starszych. Przecież tu nie można żyć. Poziom zanieczyszczeń powietrza przez dymy i spalania śmieci przekroczony jest pewnie ze 20 razy. Czy nikt nie rozumie że to nas powoli zabija ! Gdzie są odpowiednie służby! Ktoś monitoruje jakość powietrza !?
2016-11-14 18:37:10
gość: ~takitam
Proponuję wycieczkę do Krakowa, ale nie taką jednodniową, tylko np. tydzień lub dwa.
GWARANTUJĘ, że po przyjeździe do Ziębic, każdy kto pooddycha ziębickim powietrzem powie ..... Ziębice Zdrój.
2016-11-14 18:48:34
gość: ~J2
Najlepsze jest to że ludzie tłumnie jeżdżą do Zakopanego. A tam powietrze gorsze niż np w Londynie. W Londynie od lat 60-tych obowiązuje zakaz palenia węglem. Powietrze w 12 mln Londynie jest lepsze niż w Zakopanem czy Krakowie. Rocznie w wyniku chorób związanych ze smogiem umiera około 40 tys Polaków. To nie jest śmieszne. To jest nasza kolejna tragedia. Niech ktoś sprawdzi powietrze w Ziebicach. Na 100 % wyszłoby na to że tutaj nie można żyć. Służby za to odpowiedzialne nic nie robią. A przecież dotyczy to wszystkich. Wszyscy oddychamy tym smrodem.
2016-11-14 19:49:31
gość: ~Znawca
ostatnio dodany post
To teraz pytanie do Straży Miejskiej czy to w Ziębicach czy Ząbkowicach Śląskich: ile mandatów wystawiono od początku okresu grzewczego za zanieczyszczanie środowiska poprzez palenie rzeczami, którymi palić nie wolno? Obawiam się, że w obu przypadkach liczba nie będzie dwucyfrowa, niestety.
REKLAMA
REKLAMA