18 września w Suszce odbyło się 700-lecie wsi, sołeckie dożynki i odpust parafialny, które zgromadziły mieszkańców i gości na niemal rodzinnej uroczystości.
Suszka to najmniejsze sołectwo w gminie Kamieniec Ząbkowicki i jedna z najmniejszych miejscowości w powiecie ząbkowickim. kultywuje pamięć o swojej historii, a dzięki staraniom obecnej sołtys Wandy Fedan i mieskańców społeczność jest zżyta ze sobą i dba o każdą okazję, by wzmacniać się duchowo i materialnie.
Uroczystość skupiona była wokół wspomnianych wyżej trzech okoliczności. 700. rocznicę powstania osady, jej dzieje i współczesność przedstawił w formie bardzo skrupulatnie przygotowanego wykładu Łukasz Pintal. Pamięć o osobach, które tworzyły wielorakie dobro wsi Suszka, dziękczynienie za tegoroczne plony i modlitwa z okazji odpustu Matki Bożej Bolesnej to z kolei najważniejsze motywy liturgii mszalnej, której przewodniczyli ks. dr Radosław Kisiel – dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej oraz ks. dziekan Wojciech Dąbrowski.
Szczególnym akcentem kończącym oficjalną część uroczystości było poświęcenie odnowionych schodów prowadzących do świątyni oraz tablicy upamiętniającej jubileusz 700-lecia Suszki. Później przy stole przygotowanym przez gościnne Koło Gospodyń Wiejskich, wspominano niektóre epizody z ostatnich kilkudziesięciu lat społeczności sołeckiej i rozmawiano o ambitnych planach na przyszłość. Mimo pochmurnej tego dnia pogody, nastroje w Suszce były bardzo ciepłe i pozytywne. Można ten dzień podsumować przysłowiem: „Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła.”
sm. / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA