Społeczność ząbkowickiego ogólniaka włączyła się do V ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.
Utwór został wybrany podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji (konkurował m.in. z „Chłopami” Władysława Reymonta czy „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego).
- Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał prezydent Andrzej Duda w liście inaugurującym akcję.
2 września o godz. 10 w plenerze przed budynkiem szkoły odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis”, według adaptacji przygotowanej przez Tomasza Burka, krytyka literackiego, literaturoznawcę i eseistę. Tak opracowane fragmenty pozwoliły w ciągu jednego dnia przeczytać powieść Noblisty, która odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Publiczna lektura arcydzieła potwierdza wartość polskiej literatury, przybliża piękno słowa i pokazuje, że warto znać uniwersalne teksty, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu czytelnictwa.
W przedsięwzięciu przygotowanym przez polonistki: Jolantę Depczyńską, Magdalenę Kotowicz, Urszulę Zacharę i licealistów udział wzięli przestawiciele samorządu powiatu ząbkowickiego – starosta Roman Fester, wicestarosta Mariusz Szpilarewicz, kierownik ds. promocji i oświaty Kinga Grabowa oraz przewodniczący komisji oświaty w radzie powiatu Marian Kozyra. Ponadto wybrane fragmenty, z podziałem na role, czytali także Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Delfina Grzęda, dyrektor liceum Tomasz Błauciak, wicedyrektor liceum Mariola Hajduk oraz nauczyciele: Elżbieta Baran, Katarzyna Dominikowska, Elżbieta Wolińska, Marzanna Tusznio, Dariusz Sowa, przewodnicząca rady rodziców Elżbieta Wąż, absolwenci i uczniowie ogólniaka.
Wspólne czytanie zostało poprzedzone zaprezentowaniem bogatej osobowości i twórczości pisarza przez uczennicę klasy IIIa Natalię Staniak, w krótkim szkicu pt. „Marie w życiu Sienkiewicza”. Czytający otrzymali na pamiątkę wydarzenia okolicznościowe zakładki.
sm. / Express-Miejski.pl / Starostwo Powiatowe
Narodowe czytanie w ząbkowickim liceum
2016-09-05 09:23:43
sm. / Express-Miejski.pl / Sta
Społeczność ząbkowickiego ogólniaka włączyła się do V ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.
2016-09-05 18:54:44
gość: ~Ex Frankenstein
ostatnio dodany post
Nie dość, że młodzież polska bardzo mało książek czyta, to jeszcze na zachętę do czytania promuje się arcy-szkodnika takiego jak Sienkiewicz (którego większość wypocin powinno się zabronić jako że w Polsce mamy za mało dobrych psychiatrów). Polska literatura to jest jakaś porażka albo spisek grubymi nićmi szyty. Jeśli celem nauczania literatury ma być poznanie natury ludzkiej i samego siebie, a także rozpoznawanie i ocenianie ludzkich postaw i wyborów, to polska literatura, a zwłaszcza Sienkiewicz oraz nasi idioci-wieszcze, do tego się w ogóle nie nadaje. Promowanie Sienkiewicza to promowanie bezrefleksyjnych emocji i fałszywych mitów. Na takiej literaturze wychowywane były nasze elity co rozpieprzyły bezkarnie kraj i jego gospodarkę i tylko niewielu poniosło zasłużoną karę albo los (Niemcy czy ZSRR) wyświadczył nam przysługę i ich usunął z ziemi (np. takiego Okulickiego Leopolda).
Jeśli już promować czytelnictwo, to poważne lektury - najlepiej literaturę angielską, a nie Sienkiewicza. O wiele lepszy i pożyteczniejszy jest np. Conrad, co to jako jedyny chyba takiego formatu pisarz naszego kręgu kulturowego, który nie uległ głupawemu naciskowi pisania pseudo-patriotycznych hurragłupot i napisał swoje arcydzieła takie jak Lord Jim. Zacznijcie od Lorda Jima a nie od Sienkiewicza!
REKLAMA
REKLAMA