Express-Miejski.pl

65-lecie OSP Przyłęk

65-lecie OSP Przyłęk

65-lecie OSP Przyłęk fot.: UMiG Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

65 lat temu Stanisław Jaremkowski, Władysław Mosór, Kazimierz Głowak, Piotr Mamoń, Jan Mamoń, Franciszek Paździor, Jan Mosór, Franciszek Sokal, Franciszek Więcław, Michał Dymowicz, Zygmunt Włuka, Franciszek Juda i Władysław Rożniatowski założyli w Przyłęku jednostkę ochotniczej straży pożarnej.

25 września strażacy z OSP Przyłęk świętowali nie tylko ten ograły jubileusz - okazja była jeszcze jedna - w 2010 roku Komendant Główny PSP w Warszawie wprowadził OSP Przyłęk do systemu KSRG czyli Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W uroczystości oprócz przyłęckich strażaków udział wziął Radny Sejmiku Dolnośląskiego Grzegorz Skiba, Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański wraz z małżonką, zastępca burmistrza Grażyna Cal, komendant KP PSP w Ząbkowicach Śląskich Marek Wydmuch wraz z zastępcą Marianem Płachytką i Grzegorzem Ciapką dowódcą jednostki ratowniczo gaśniczej, prezes zarządu Gminnego OSP Jerzy Hajduk, komendant gminny OSP Jerzy Maćkowski oraz sponsorzy i przyjaciele OSP Bardo.

Wśród prezentów znalazł się bon o wartości 1.000,00 zł od Burmistrza Miasta i Gminy Bardo, obraz od komendy powiatowej PSP w Ząbkowicach Śląskich.

Naczelnik OSP Przyłęk Henryk Rożniatowski wręczył pamiątkowe statuetki oraz podziękowania za współpracę następującym osobom (nieobecnym statuetki zostały przekazane w późniejszym terminie): Markowi Wydmuchowi, Mieczysławowi Jedoniowi, Krzysztofowi Żegańskiemu, Kazimierze Szymańskiej, Dariuszowi Glińskiemu, Stanisławowi Gruszce, Sławomirowi Węgrzynowi, Stanisławowi Skwarek, Andrzejowi Zarzyckiemu, Janowi Dechnikowi, Piotrowi i Agnieszce Badeckim, Beacie i Stanisławowi Woronowiczom, Danucie i Józefowi Parandziszom, Iwonie i Arkadiuszowi Zajmieckim, Bożenie i Robertowi Wiszowatym, Józefie Warechowicz, Cezaremu Waczków, Jerzymu Goryl i Andrzejowi Witek.

Ten miły dzień zakończył się zabawą, na której do białego rana bawili się strażacy wraz ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami.

- Każdy z nas pamięta lekturę szkolną „Jak Wojtek został strażakiem". Wszyscy chłopcy chcieli po przeczytaniu tej książki zostać strażakiem, dziewczynki obiecywały, że wyjdą za mąż tylko za strażaka. W Przyłęku kilkudziesięciu panów i pań spełniło swoje marzenie i zostało strażakami. W tym roku mija 65 lat jak w tej miejscowości pierwsi polscy osadnicy założyli jednostkę.

Jednak przyłęcka jednostka nie jest zwyczajną - oprócz ratowania życia ludzkiego i dobytku strażacy stworzyli swoistą rodzinę, która jest gotowa pomóc w każdej sytuacji. Kot na drzewie - nie ma problemu, organizacja zawodów strażackich - oni pierwsi, zbiórka darów dla powodzian - OSP Przyłęk zabiera się od razu za robotę, wyjazd na pomoc ofiarom kataklizmu - nikt nie pyta za ile, wszyscy w jednej chwili w pełnej gotowości, festyn na wsi - kto jak nie strażacy?

I oprócz tego, że są doskonale wyszkolonymi strażakami to są również niezastąpionymi przyjaciółmi - potwierdzi Wam to nie jedna osoba z gminy Bardo i nie tylko. Życzę więc strażakom z Przyłęku kolejnych 65 lat i tyle samo powrotów co wyjazdów.
- powiedział naczelnik OSP Henryk Rożniatowski.

Historia OSP Przyłęk

W maju 1945 roku ucichła zawierucha wojenna a już w czerwcu tego roku we wsi Przyłęk zaczęli osiedlać się repatrianci z kresów wschodnich, osadnicy z Polski Centralnej i Podkarpacia.

Jedną z pierwszych organizacji jaką powołano do życia była Ochotnicza Straż Pożarna utworzona na bazie niemieckiej „FREIWILIGE FEUERWEHR".

Jej założycielami byli niestety nieżyjący już dziś Stanisław Jaremkowski, Władysław Mosór, Kazimierz Głowak, Piotr Mamoń, Jan Mamoń, Franciszek Paździor, Jan Mosór, Franciszek Sokal, Franciszek Więcław, Michał Dymowicz, Zygmunt Włuka, Franciszek Juda, a także obecny tu dzisiaj z nami mój ojciec Władysław Rożniatowski.
Na zebraniu organizacyjnym Komendant OSP Frankenberg Alfred Adler przekazał klucz do strażnicy, wykaz sprzętu oraz wykaz imienny członków OSP Frankenberg, których stan osobowy wynosił 18 osób. Stanowili oni aż do czasów wysiedlenia oddział obowiązkowej straży pożarnej przy Polskiej OSP Przyłęk. Sprzęt przekazany przez komendanta Alfreda Adlera OPS Przyłęk to:

  • Motopompa M-800 DKW - 1 szt.
  • Gaśniczy wóz konny - 1 szt.
  • Sikawki ręczne czterokołowe - 2 szt.
  • Beczka przewoźna - 1 szt.
  • Węże tłoczne W-52 - 150 mb
  • Drabiny strażackie - 2 szt.
  • Mundury strażackie - 18 szt.
  • Hełmy strażackie - 15 szt.

Na zebraniu założycielskim na pierwszego w historii OSP Przyłęk komendant wybrano Kazimierza Głowaka. Wiosną 1946 roku strażacy z OSP Przyłęk brali udział w pierwszej akcji gaśniczej, gasząc pożar budynku przy ulicy Głównej w Bardzie.
W 1948 roku na komendanta OSP Przyłęk wybrano Stanisława Jaremkowskiego. Kolejnymi komendantami jednostki byli Jan Mamoń, Bolesław Płatek, Tadeusz Sowa, ponownie Bolesław Płatek, Stanisław Krupa, a w styczniu 1999 roku tę zaszczytną, ale i odpowiedzialną funkcję strażacy powierzyli mojej osobie.
W latach 50 i 60 ubiegłego wieku strażacy co roku kilkakrotnie wyjeżdżali do pożarów. Ich wóz bojowy, jakim była konna bryczka niezawodnie dowoził ich do akcji. W latach 1958-1970 trzykrotnie zalewał wieś Przyłęk potok Studew. Kiedy opadała woda strażacy z OSP wypompowywali wodę ze studni i zalanych piwnic. W 1962 roku OSP Przyłęk otrzymała motopompę strażacka od zawodowej straży pożarnej w Ząbkowicach Śląskich, a w 1987 roku strażacy ze środków własnych zakupili samochód Żuk, który służył naszej jednostce do 2000 roku, kiedy to otrzymaliśmy z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu samochód GBM na podwoziu Stara 244. W 2006 roku ze środków pozyskanych od sponsorów i środków własnych zakupiliśmy na potrzeby straży samochód Nissan Terrano.

Szczególnym sprawdzianem dla jednostki OSP Przyłęk była powódź w lipcu 1997 roku, kiedy to najpierw walczyliśmy z wielką wodą zalewającą naszą wieś a następnie przez kilka dni usuwaliśmy skutki powodzi.

Dzisiaj OSP Przyłęk to dobrze wyszkolona i wyposażona straż, która liczy 55 druhów i druhen, z czego 27 osób stanowi Jednostkę Operacyjno Techniczną.

O sile tej jednostki zawsze stanowili druhowie, dla których bycie członkiem OSP Przyłęk było zaszczytem i honorem.

UMiG Bardo / Marta Ptasińska

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • 65-lecie OSP Przyłęk

    2010-10-09 01:54:44

    UMiG Bardo / Marta Ptasińska

    65 lat temu Stanisław Jaremkowski, Władysław Mosór, Kazimierz Głowak, Piotr Mamoń, Jan Mamoń, Franciszek Paździor, Jan Mosór, Franciszek Sokal, Franciszek Więcław, Michał Dymowicz, Zygmunt Włuka, Franciszek Juda i Władysław Rożniatowski założyli w Przyłęku jednostkę ochotniczej straży pożarnej.

  • 2010-10-09 15:57:45

    gość: ~uczestnik

    ostatnio dodany post

    prima zabawa!!!!!!!!!!!

REKLAMA