Express-Miejski.pl

Odtworzą historyczny taras przy kamienieckim centrum kultury

Archiwalne zdjęcie budynku, w którym obecnie znajduje się gminne centrum kultury. Na zdjęciu widoczny jest taras, którego odbudowa niebawem ma się rozpocząć

Archiwalne zdjęcie budynku, w którym obecnie znajduje się gminne centrum kultury. Na zdjęciu widoczny jest taras, którego odbudowa niebawem ma się rozpocząć fot.: TMZK

Gminne Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim pozyskało prawie 380 tys. zł dotacji na dobudowę tarasu do budynku oraz przystosowanie terenu dla osób niepełnosprawnych.

Władze centrum kultury mają w planach odtworzenie tarasu, który niegdyś znajdował się nad frontalnym wejściem do obiektu. Ma on mieć kształt, wielkość i wygląd do złudzenia przypominający ten, który znajdował się przed budynkiem kilkadziesiąt lat temu. Nieznane są przyczyny jego zniszczenia. Wiadomo jedynie, że przetrwał wojnę.

Przywrócenie widokowego balkonu byłoby nie lada gratką nie tylko dla miłośników lokalnej historii, ale też mieszkańców, którzy pamiętają obiekt z powojennych czasów. To właśnie nad centralnym wejściem widniała arkada, a dawni mieszkańcy Kamieńca Ząbkowickiego miejsce przy obecnym GCK nazywali po prostu centrum.

- W chwili obecnej przygotowujemy dokumentację, która jest niezbędna do ogłoszenia przetargu - tłumaczył końcem maja Stanisław Gołębiowski, sekretarz kamienieckiego urzędu gminy. Obecnie ogłoszono już przetarg i trwa oczekiwanie na wybór wykonawcy. Inwestycja ma zostać wykonana najpóźniej do końca października.

Powrót do historii

Budynek dzisiejszego Gminnego Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim ma bogatą historię. Przed wojną w obiekcie mieściło się kino. W największej z sal organizowano bankiety i koncerty. Największą popularnością cieszyły się coroczne „targi małżeńskie”, w czasie których zawiązywano znajomości na całe życie. 15 sierpnia każdego roku do Kamieńca Ząbkowickiego przybywały panny oraz kawalerowie z całej okolicy! Po mszy odpustowej młodzi ludzie bawili się przy dźwiękach muzyki, dając sobie szansę na bliższe poznanie. Legenda mówi, że nie jedna para właśnie tu związała się na całe życie.

Po wojnie obiekt służył początkowo jako miejsce do organizacji uroczystości gminnych czy szkolnych. Był też wykorzystywany jako świetlica czy miejsce dla objazdowego kina. Później urządzono tu internat, a po jego pożarze w 1982 roku stworzono gminne centrum kultury, które funkcjonuje do dzisiaj.

sm. / Express-Miejski.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Odtworzą historyczny taras przy kamienieckim centrum kultury

    2016-05-06 09:12:33

    sm. / Express-Miejski.pl

    Gminne Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim pozyskało prawie 380 tys. zł dotacji na dobudowę tarasu do budynku oraz przystosowanie terenu dla osób niepełnosprawnych.

  • 2016-07-11 08:46:37

    gość: ~Hans

    Wszystko musi być jak było dawniej zabytki mają być odtworzone odrestaurowane biedę mieszkańców już odtworzono toalety polowe są w KZ jak przed wojną to, po co wójtowi prywatna toaleta w UG zlikwidować przed wojną nie było tylko patrzeć jak KZ zostanie zaludnione żydkami jak przed wojną a do nich najładniejsze najokazalsze budynki należały .
    Należało by też odtworzyć filię obozu Grross Rosen w Kamieńcu Ząb II obecnie nazywane dołami niegdyś piaskownia gdzie pracowali jeńcy z całego świata a teraz skazać na darmową pracę ludzi bezrobotnych i krytykującą skorumpowaną władzę .

  • 2016-07-11 10:40:56

    gość: ~kazet

    Bardzo fajny pomysł!

  • 2016-07-11 15:26:08

    gość: ~5704

    Oddajmy wszystko Niemcom< będzie jak dawniej...

  • 2016-07-11 17:01:50

    gość: ~ola

    Skąd GCK pozyskało te pieniądze?

  • 2016-07-11 21:16:25

    gość: ~kiki

    Instytut Książki.

  • 2016-07-12 10:52:23

    gość: ~PiS

    Czyż to nie jeden z pomysłów radnego Gnaczego przywracanie zabytków poniemieckich do dawnej świetności kosztem społeczeństwa a może by tak przywrócić zabytki żydowskie?
    A była to najbogatsza grupa społeczna zamieszkująca te ziemie. Dlaczego rozebrano balkon –arkady? Ponieważ stał się publiczną toaletą fetor był niesamowity nie do zniesienia wiec władze postanowili rozebrać publiczny darmowy wychodek a teraz ma być odbudowany i wprowadzony monitoring o tym się nie pisze .
    Najważniejszą sprawą jest tworzenie miejsc pracy dla ludzi młodzieży i godne życie i wychowanie potomstwa żądzom nami szaleni ludzie i oto tego mamy przykład a przykłady można mnożyć .

  • 2016-07-13 16:21:22

    gość: ~MM

    To jakieś szaleństwo, Każda dotacja musi byś "wspomożona" wkładem własnym, tylko 25% daje 70 tys. razem 450 tys za "balkon"?!!!
    Za takie pieniądze można kompleksowo przystosować i wyposażyć „Pszczółkę” na zawodówkę z prawdziwego zdarzenia, np. ślusarz-spawacz, mechanik lub elektryk

  • 2016-07-14 19:26:43

    gość: ~zsa

    widocznie gminę na to stać

  • 2016-09-23 10:39:48

    gość: ~mieszkaniec

    ostatnio dodany post

    Jak taki kurs obrała nasza władza to może przywróćmy gospodarstwo rolne które było w miejscu obecnego zakładu fotograficznego oraz sklepu. Pamiętam \, że tam był koń ale czy było bydło i świnie to nie wiem.

REKLAMA