Klasztor Sióstr Urszulanek obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. 2 kwietnia w klasztorze odbyły się uroczystości związane z tym wydarzeniem.
Dokładnie o godzinie 11 w kaplicy klasztornej rozpoczęłą się eucharystia, którą poprowadził ksiądz biskup Ignacy Dec. Podzielił ją na dwie części: pierwsza poświęcona była słowu liturgicznemu, natomiast druga skierowana była do Sióstr Urszulanek i ich działalności na bardzkiej ziemi. Mszę wspólnie z biskupem koncelebrował proboszcz parafii Mirosław Grakowicz. Liturgię mszalną z okazji obchodów jubileuszu uświetnił chór Sióstr Urszulanek. Na zakończenie mszy siostra Lucjana Kozak otrzymała podziękowanie za pracę apostolską w życiu wspólnotowym na ziemi dolnośląskiej.
Na uroczystości przybyło wielu gości związanych z działalnością klasztoru, siostry urszulanki pełniące funkcję przełożonych we wcześniejszym okresie, goście z zagranicy, dawni mieszkańcy, przedstawiciele instytucji samorządowych, leśnictwa itp. z naszego terenu.
Po części eucharystycznej goście udali się do innej sali na wykład siostry dr Darii Klich pt. „Urszulanki na Śląsku. 100 lecie klasztoru w Bardzie”. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat historii i działalności Urszulanek na terenach ziemi śląskiej. Szczególnie interesująca była część dotycząca powstania i działalności klasztoru w Bardzie – zwłaszcza ta przedwojenna i okresu wojennego – prawdziwa gratka dla miłośników historii.
Na zakończenie tej części spotkania najpierw przemawiała siostra przełożona Carola Kahler z zaprzyjaźnionego klasztoru Urszulanek z Bielefeld w Niemczech, wręczając upominek siostrze przełożonej. Następnie głos zabrał burmistrz Krzysztof Żegański, który podziękował za tak wspaniały jubileusz istnienia klasztoru w Bardzie. Podkreślił również, że obecna działalność klasztoru i jego wizerunek jest wspaniałą promocją gminy Bardo. Po tym wraz z zastępczynią burmistrza i przewodniczącym Rady Miejskij wręczył siostrze Lucjanie piękny obraz przedstawiający klasztor urszulański z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Obraz namalował miejscowy artysta Michał Rajczakowski. Oprócz obrazu zostały wręczone bardzkie pierniki z motywem bazyliki mniejszej oraz grawerton i kwiaty.
Na zakończenie spotkania podczas obiadu wszyscy uczestnicy mogli razem porozmawiać, powspominać wspólne historie związane z klasztorem i zrobić wspólne zdjęcia.
sm. / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA