Express-Miejski.pl

W Opolnicy powstanie elektrownia hybrydowa

Elektrownia znajdująca się w Opolnicy w gminie Bardo

Elektrownia znajdująca się w Opolnicy w gminie Bardo fot.: Tauron Ekoenergia

Tauron informuje, iż w Opolnicy (gm. Bardo) powstanie elektrownia hybrydowa. Koniec projektu zaplanowano na 2023 rok, choć pierwsze prace już trwają.

Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW z wykorzystaniem polikrystalicznych (50 kW) i cienkowarstwowych (CiGS, 50 kW) paneli fotowoltaicznych, budowę układu magazynowania energii w technologii litowo-jonowej oraz budowę systemu sterowania poszczególnymi źródłami energii. Systemy elektrowni Opolnica, o łącznej mocy 410 kW, zostaną odpowiednio dostosowane do działania w układzie hybrydowym.

To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce. Pozwoli on na przeprowadzenie badań w zakresie poszczególnych technologii fotowoltaicznych, współpracy z innymi źródłami OZE, wpływu elektrowni hybrydowej na sieć elektroenergetyczną pod kątem jej stabilności, jakości energii elektrycznej i możliwości pracy wyspowej. Spółka chce również zdobyć wiedzę na temat handlu produkowanym w ten sposób prądem oraz wykorzystania instalacji dla bilansowania energii.

W pierwszej połowie tego roku, na podstawie koncepcji opracowanej przez Politechnikę Wrocławską, powstanie dokumentacja projektowa oraz zostaną uzyskane wymagane pozwolenia i decyzje administracyjne. Budowa instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii zakończona zostanie w końcu 2016 roku. Dopasowanie infrastruktury elektrycznej elektrowni wodnej Opolnica oraz zabudowa systemu sterowania planowane są na 2018 rok. Pełna integracja wszystkich elementów składowych przewidziana jest na 2020 rok. Zakończenie etapu badawczego oraz całego projektu nastąpi w 2023 roku.

Elektrownia wodna Opolnica znajduje się na 114 km biegu rzeki Nysa Kłodzka, na obrzeżu wsi, w malowniczej dolinie przecinającej pasmo Gór Bardzkich.
 
Wybudowana została w roku 1921 z inicjatywy hrabiego Otto von Schwerin jako podstawowe źródło zasilające w energię elektryczną Bardo i przylegające miejscowości. Wykopany w gruncie kanał roboczy i burzowy, powodują, że sam budynek elektrowni znajduje się na utworzonej w ten sposób wyspie.
 
Początkowo zamontowane urządzenia prądotwórcze (w latach 1935 oraz 1956) w postaci dwóch generatorów synchronicznych, pracowały bezusterkowo do lipca 1997 r., kiedy to przez obiekt przeszła – dwukrotnie – wielka fala powodziowa. Kulminacyjna woda o wysokości ok. 3 metrów całkowicie zatopiła budynek elektrowni wraz ze znajdującymi się w niej urządzeniami.
 
Zdewastowane zostały wszystkie pomieszczenia, maszyny i aparatura. Konieczna była gruntowna odbudowa obiektu. Wymieniono m.in. generatory na asynchroniczne i wprowadzono (w latach 2000/2001) pełną automatyzację pracy hydrozespołów.

Tauron Ekoenergia

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA