Od kilku dni ze szczytu Krzywej Wieży znów wydobywa się dźwięk ząbkowickiego hejnału. Usłyszeć można go codziennie o godz. 14.30. Skąd ten pomysł?
We wrześniu informowaliśmy, że Ząbkowice Śląskie posiadają swój hejnał, jednak jego dźwięk znany był wówczas niewielu osobom. W ostatnim czasie, po raz pierwszy szerszemu gronu został on zaprezentowany podczas I zjazdu ząbkowiczan połączonego z obchodami 70-lecia ogólniaka. Wówczas władze ząbkowickiego magistratu zapowiadały, że planują regularne odtwarzanie hymnu miasta. Finalizacja pomysłu trwała dwa miesiące, jednak już od kilku dni dźwięk hejnału można usłyszeć codziennie ze szczytu Krzywej Wieży.
- Hejnał mieszkańcy i turyści mogą usłyszeć codziennie o godz. 14.30. O tej godzinie, według historycznych źródeł, w Ząbkowicach Śląskich wybuchł w 1858 roku największy w historii miasta pożar. Chcąc upamiętnić ten moment podjęliśmy decyzję o odtwarzaniu hejnału codziennie właśnie o tej godzinie – tłumaczy Stanisław Moderski, asystent burmistrza Ząbkowic Śląskich.
Oryginalny zapis nutowy ząbkowickiego hejnału pochodzi z 1967 roku. Jego autorem jest Tadeusz Natanson – polski muzyk, teoretyk muzyki, kompozytor i pedagog. Skomponował go na prośbę Józefa Glabiszewskiego. W przeszłości dźwięk hejnału przez pewien czas regularnie rozbrzmiewał nad Ząbkowicami Śląskimi, jednak tradycję z niewiadomych przyczyn zaniechano. Następnie hejnał kilkukrotnie można było usłyszeć chociażby podczas rozpoczęcia sesji rady miejskiej, jednak przeważnie był odtwarzany w wąskim gronie. Teraz hejnał mogą usłyszeć wszyscy ząbkowiczanie i turyści.
Pomysłodawcą odtwarzania hejnału ze szczytu Krzywej Wieży jest Sylwester Pióro, który na bazie oryginalnego zapisu nutowego wspólnie z Andrzejem Mazurem przerobili zapis nutowy na elektroniczny dźwięk.
sm. / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA