Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską fot.: mat. prasowe
Już 15 sierpnia o godz. 19 w bardzkiej Bazylice Mniejszej zabrzmią głosy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z towarzyszeniem organów oraz solistów.
Zaśpiewają: Joanna Moskowicz (sopran), Magdalena Kulig (mezzosopran), Rafał Żurakowski (tenor) i Janusz Żak (bas). Na organach zagra Krzysztof Anczyk. Koncert poprowadzi dyrygent Mirosław Maciej Banach.
Wykonany zostanie spektakl z muzyką sakralną Stanisława Moniuszki - Msza Piotrowińska - wykonanie premierowe – oraz Msza Es-dur.
„Msza Es-dur” została skomponowana na kwartet solistów, chór mieszany i organy do tekstu łacińskiego. Moniuszko skomponował ją w 1865 roku z okazji objęcia stanowiska dyrektora warszawskiego konserwatorium przez fenomenalnego polskiego skrzypka Apolinarego Kątskiego. Ponieważ Moniuszko współpracował z uczelnią - prowadził chóry i wykłady z chóralistyki, postanowił przyjęcie stanowiska przez kolegę uczcić specjalną kompozycją.
Na znajdującym się w archiwum Towarzystwa Muzycznego w Warszawie rękopisie "Mszy Es-dur", widnieje napis skreślony ręką Moniuszki: "dla uczniów i uczennic Instytutu Muzycznego na pamiątkę wspólnej pracy: 8 maja 1865". Prawykonanie "Mszy Es-dur" odbyło się w warszawskiej katedrze św. Jana, 26 listopada 1865 roku, siłami Instytutu Muzycznego. Dzieło zrodzone w przypływie nadzwyczajnej weny twórczej autora, jest zaliczane do najlepszych utworów sakralnych powstałych w połowie XIX stulecia w Europie.
Msza Piotrowińska to premierowe wykonanie utworu Stanisława Moniuszki – tym ciekawsze, że w języku polskim.
Ta ośmioczęściowa msza ma polski tekst Justyna Wojewódzkiego. Jest prosta wyrazowo i wykonawczo (Moniuszko napisał ją podobno w cztery dni). W Credo występują elementy ilustracyjne (przy słowach "ukrzyżowani mordercy Jezusa", "runęła złość piekielna", "swego Anioła"). Agnus Dei początkowo frapuje ciekawym tkaniem rozłożonych muzycznych warstw, jednak wieńczą je pogodne zwrotki chóru - jakby zgromadzenia wiernych.
Moniuszko, przez lata czynny organista kościelny, chyba taki jedynie cel upatrywał w komponowaniu mszy: do wykonania w świątyni razem z wiernymi. Co znamienne, tylko Msza Piotrowińska, począwszy od pierwodruku bywa określana utworem na głosy solowe, chór mieszany i organy, natomiast jej poprzedniczkom. Moniuszko z wielką zręcznością operuje zmianami faktury jako środkiem modlitewnej ekspresji. Z chórów tutti wyodrębnia grupy męskie i żeńskie, w licznych taktach Mszy Piotrowińskiej głosom pozwala brzmieć a cappella, solistom dodaje kontrapunkty.
Warto dodać, iż Zespół Śląsk wystąpi w Bardzie już po raz trzeci i dotychczas cieszyły się jego koncerty niezwykłą popularności – w sumie koncertów wysłuchało ponad Trzy tysiące osób.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Organizatorami jest Parafia Rzymsko-katolicka pw. NNMP w Bardzie i gmina Bardo.
Koncert współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie, gminę Bardo i Parafię Rzymsko-katolicką pw. NNMP w Bardzie.
mat. sponsorowany
Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Bardzie
2015-08-05 14:01:54
mat. sponsorowany
Już 15 sierpnia o godz. 19 w bardzkiej Bazylice Mniejszej zabrzmią głosy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z towarzyszeniem organów oraz solistów.
2015-08-05 15:09:31
gość: ~do malkontentow
i niech mi ktos powie ze u nas sie nic nie dzieje.
2015-08-06 08:05:58
gość: ~takitam
Tytuł artykułu brzmi "Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Bardzie"
Co ... Zespołu Pieśni i Tańca ?
2015-08-06 22:43:12
gość: ~Serio
Z zespołu pieśni i tańca Słąsk będzie tylko chór.
2015-08-07 10:06:41
gość: ~ico
ostatnio dodany post
.. @serio - ... no i?
REKLAMA
REKLAMA