Express-Miejski.pl

Kamieniec Ząbkowicki znów będzie miastem?

Kamieniec Ząbkowicki znów będzie miastem? Radni dyskutowali w tej sprawie fot.: Express-Miejski.pl

Już kilka lat temu pojawił się pomysł, aby Kamieniec Ząbkowicki ponownie stał się posiadaczem praw miejskich. Na ostatniej sesji rady gminy temat powrócił.

Wójt Marcin Czerniec, jako jeden z pomysłodawców przekształcenia wsi Kamieniec Ząbkowicki w miasto, przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli uzyskania praw miejskich przez miejscowość. Przyznał, że niesie to za sobą spore zalety i podkreślał, że mieszkańcy, którzy mają obawy powinni być spokojni, gdyż ewentualna zmiana nie odbije się na ich budżecie. Kamieniec Ząbkowicki jeżeli stanie się miastem to nadal będzie mógł korzystać z funduszy przysługującym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a ponadto miałby się stać miejscem jeszcze bardziej otwartym na ewentualnych inwestorów. Uzyskanie praw miejskich miałoby też podnieść prestiż gminy.

Radni "opozycyjni" nie wyrazili sprzeciwu, jednak na wniosek Marty Syposz podjęli decyzję o tym, aby uchwała została skierowana do analiz w komisjach stałych rady. Mateusz Gnaczy wnioskował, aby wśród mieszkańców zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie i żeby dopiero po zapoznaniu się ze zdaniem społeczeństwa radni podjęli decyzję. Ryszard Bierut zaznaczył, że można podjąć uchwałę intencyjną, podobnie jak zrobiła to rada powiatu w sprawie zamiaru likwidacji szkoły ponadgimnazjalnej w Kamieńcu Ząbkowickim i wcale nie będzie oznaczało to ostatecznej decyzji w sprawie. Ostatecznie temat ma powrócić za kilka miesięcy.

Niektórzy z obecnych na sali obrad byli zdziwieni, że radni "opozycyjni" nie wyrazili zdania w sprawie będącej przedmiotem uchwały. - W jaki sposób mam w imieniu mieszkańców wyrazić wolę lub jej brak, skoro do dnia, w którym odbyła się sesja takich konsultacji nie przeprowadzono? Absurdalna, kuriozalna, niezręczna sytuacja – kwituje Mateusz Gnaczy, opozycjonista.

Ruszają konsultacje społeczne

15 kwietnia w Doboszowicach odbędzie się pierwsze spotkanie wójta z mieszkańcami, gdzie zostanie przedyskutowany temat docelowego uzyskania praw miejskich przez Kamieniec Ząbkowicki. Kolejne odbędą się: 17 kwietnia w Suszce, 20 kwietnia w Byczeniu, 22 kwietnia w Sławięcinie, 30 kwietnia w Starczowie, 4. maja w Chałupkach, 6 maja na terenie Kamieniec Ząbkowicki II, 11 maja w Topoli, 13 maja w Śremie, 15 maja w Ożarach, 18 maja w Sosnowej, 19 maja w Pomianowie Górnym, 20 maja w Mrokocinie i 21 maja na terenie Kamieńca Ząbkowickiego I.

Według wyników ankiety, która została przeprowadzona nie tak dawno na terenie gminy większość mieszkańców jest scepytcznie nastawiona do zmian, jakie proponuje wójt i woli aby Kamieniec Ząbkowicki pozostał wsią. - Pewnego dnia na ulicy zaczepiła mnie kobieta, przedstawiła się, poinformowała mnie, że jest zatrudniona przez urząd gminy i pytała czy jestem za tym, aby Kamieniec Ząbkowicki był miastem czy jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. Nie przedstawiła mi jednak zalet i wad związanych z tą decyzją, nigdzie wcześniej takowych nie znalazłem, więc zachowawczo opowiedziałem się przeciwko – komentuje jeden z mieszkańców.

Teraz w tamtejszym urzędzie gminy przygotowano ulotki, które mają zmienić nastawienie ludzi. Przedstawiają one bilans zysków i strat w przypadku nadania wsi praw miejskich i odpowiedzi na nurtujące mieszkańców pytania. - Jedyne koszta jakie poniesie gmina po uzyskaniu praw miejskich to zmiana szyldów i pieczątek w urzędzie gminy - możemy m.in. przeczytać w treści materiału promocyjnego. Po każdym spotkaniu w sołectwie odbędzie się jawne głosowanie.  Jaki będzie efekt? Czas pokaże.

Kamieniec Ząbkowicki w przeszłości był już miastem

Miało to miejsce zaraz po drugiej wojnie światowej. Burmistrzem był wtedy Marian Krawczyk. Rządził około rok czasu. Później zgodnie z reformą Kamieniec Ząbkowicki z miasta został przekształcony na wieś, a ówczesny burmistrz pozostał wójtem. W kolejnych latach władza ulegała zmianie, jednak wsią zawsze już kierował wójt i tak jest po dzień dzisiejszy.

sm. / Express-Miejski.pl

40

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamieniec Ząbkowicki znów będzie miastem?

  2015-04-15 12:55:26

  sm. / Express-Miejski.pl

  Już kilka lat temu pojawił się pomysł, aby Kamieniec Ząbkowicki ponowie stał się posiadaczem praw miejskich. Na ostatniej sesji rady gminy temat powrócił.

 • 2015-04-15 15:58:30

  gość: ~Dariusz

  Jestem za miastem. Doceniam rozsądny głos w sprawie radnego Gnaczego, mimo, że za nim nie przepadam. Nie ma co pędzić. Niech najpierw wypowiedzą się mieszkańcy a dopiero potem radni przyjmują uchwałę. Gdyby było odwrotnie to było by to nie tak.
  Radni powinni głosować zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców a nie mieszkańcy czy wójt oczekiwać by ludzie się dopasowali.

 • 2015-04-15 18:03:22

  gość: ~bezstronny

  no i właśnie jest w końcu jakiś zalążek demokracji ! możemy teraz przyjść i zdecydować sami, przedstawić swoje opinie! A gdyby nie opozycja podczas obecnej kadencji, to nawet nie byłoby o czy dyskutować. KAMIENIEC byłby miastem na hiphurra, zgodnie z wolą NIEOMYLNEGO I NAJWYŻSZEGO w KZ, wszyscy wiedzą o kogo chodzi :)

 • 2015-04-15 18:52:59

  gość: ~ola

  Bzdurny, zbędny pomysł, generujący ogromne koszty, tylko po to aby jedna osoba we wsi podniosła swój prestiż. Możliwości pozyskiwania różnorakich funduszy dla obszarów wiejskich jest bardzo duża i jakoś nie widać większych działań gminy w tym kierunku

 • 2015-04-15 20:36:12

  gość: ~kibic

  TYLKO ZAMEK!!

 • 2015-04-15 22:17:28

  gość: ~nicpoń

  A tam,miasto to za mało,królestwo to jest coś,zameczek jest, do tojoty się dwa konie araby doczepi i będzie pan zadowolony

 • 2015-04-16 09:58:24

  gość: ~autor

  Byłbym skłonny poprzeć tą propozycję , ale tylko w przypadku , ponownych wyborów na burmistrza .

 • 2015-04-16 10:17:39

  gość: ~edi

  Czepiają się jak rzep psiego ogona , społeczeństwo już raz sceptycznie odniosło się do propozycji pozyskani praw miejskich ,on dalej swoje , radni wielokrotnie odrzucili propozycje podwyższenia wynagrodzenia wójtowi , on dalej swoje , czy on kiedyś zrozumie że musi akceptować wole większości i z pokorą ją realizować , bo do tego został powołany .

 • 2015-04-16 11:56:50

  gość: ~Janko

  Czy komukolwiek z mieszkańców jest źle na wsi nie rozumiem desperacji "nieomylnego" to znaczy chyba rozumiem ubzdurało mu się być burmistrzem.Nie zgadzam się z tym że nie będzie mniej środków unijnych bo można wyczytać że miasta mają mniejsze dotacje niż wsie a wszelkie zmiany to kto poniesie koszty MY mieszkańcy.Mój głos stanowczo nie.Najpierw trzeba skanalizować cały Kamieniec a potem myśleć że chcę być burmistrzem.

 • 2015-04-16 16:07:23

  gość: ~vard

  Obecnie, aby uzyskać lub odzyskać status miasta, Kamieniec musi spełnić kilka warunków. Przestrzenno-urbanistyczne: posiadanie odpowiedniej infrastruktury techniczno-komunalnej (cała miejscowość musi być zgazyfikowana, zwodociągowana i skanalizowana, posiadać m.in. sieć ciepłowniczą, oczyszczalnię oraz prowadzić selektywną zbiórkę odpadów),
  posiadanie miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych (układ urbanistyczny z rynkiem, zwarta zabudowa typu miejskiego, asfaltowa nawierzchnia ulic, kanalizacja burzowa, chodniki, oświetlenie ulic, itp.),
  posiadanie jednoznacznie wykształconego centrum,
  w obszarze zwartej zabudowy nie powinna być widoczna zabudowa typu zagrodowego.
  Czy obecnie te kryteria Nasza miejscowość spełnia ?. Niech każdy sobie odpowie.Jaki jest koń, każdy widzi. Przytoczyłem jedynie warunki urbanistyczne. Pominąłem administracyjne,demograficzne i społeczne.i tu też jest wiele niejasności, których Wójt na zebraniach wiejskich nie rozwiewa a wręcz je ukrywa. Znowu chce coś budować i jest w tym nie szczery, znowu niedomówienia nowomowa ogólniki i zamiast konkretów jest przemowa przypominająca wypisz wymaluj kazanie wikarego z biednej parafii. Przepraszam wszystkich wikarych i biedne parafie. Już na samym początku konsultacji społecznych, ja Wójtowi normalnie nie wierzę. i czuję że chce po raz kolejny moją skromną osobę oszukać. Choć pomysł w perspektywie nie jest najgorszy, ale realizacja jak zwykle.I nasuwa mi się taka refleksja: jaki Wójt takie miasto.A tak być nie powinno.

 • 2015-04-16 21:53:12

  gość: ~aro

  Jak zawsze wójt wiele mówi, a z tego mało wynika , wikary jest lepszy bo w tak wielu przypadkach jak wójt nie mija się z prawdą .
  A opowiadać społeczeństwu o swoich pobożnych życzeniach , może u cioci na imieninach może tam to kupią .

 • 2015-04-19 08:16:47

  gość: ~autor

  Żeby nabyć prawa miejskie trzeba spełniać pewne warunki które wyżej w komentarzu zostały przedstawione , idąc tokiem myślenia wójta który chwali się tym że pozyskał globalnie dwa miliony dwieście tysięcy złoty na kanalizacje , której średni koszt wykonania jednego metra to trzysta złoty .
  Realizując takie tempo to gmina zostanie skanalizowana za kilkadziesiąt lat .
  Jedynym odzwierciedleniem woli społeczeństwa , które będzie rzeczywiste i wiarygodne w celu pozyskania praw miejskich jest referendum , wszystkie inne formy to tylko zaciemnianie sprawy ,
  Ukształtowane demokracje chcąc pozyskać wole społeczeństwa , tylko taką formą się posługują .

 • 2015-04-21 09:48:26

  gość: ~Mar

  https://www.youtube.com/watch?v=TtyxhibGeq8

  Tu macie nagranie z sesji.
  Mina wójta bezcenna. Terroryzm polityczny w wykonaniu wójta nie wyszedł.
  Tylko radni mogli by dać sobie spokój z tą kasą dla OSP. Normalne, że radny strażak zawsze będzie pompował kasę dla straży. Ale bez przesady.

 • 2015-04-22 07:55:40

  gość: ~mir

  Skoro wójt jest tak nachalny forsując pozyskanie praw miejskich przez gminę Kamieniec , mimo sceptycznie nastawionego społeczeństwa , proponuje wykonać tabliczkę na drzwi gabinetu wójta o treści ;
  BURMISTRZ GMINY WIEJSKIEJ KAMIENIEC ZĄBKOWICKI MARCIN CZERNIEC .
  Może wtedy da sobie spokój , i zajmie się normalną pracą , żeby wioska Kamieniec była piękniejsza i wyposażona w lepszą infrastrukturę jak niektóre miasta .

 • 2015-04-23 12:30:49

  gość: ~ona

  Ciekawa jestem jak on wygrał te wybory panicz z 'Miasteczka śmierdzącego' panie doktorze burmistrzu do roboty albo do obory jeszcze można złożyć CV w OHZ.

 • 2015-04-24 13:56:54

  gość: ~on

  Ostatnia sesja i pod nieobecność stale pouczającego radnego Krekory , jego role przejmuje radny Bierut i poucza radnych jak mają głosować .
  Czy ten człowiek o zachwianej moralności , ma jakiekolwiek prawo pouczać innych , czy temu panu marzą się czasy gdzie pierwszy sekretarz decydował o wszystkich i o wszystkim .
  Jak można argumentować to że jak posiada się mandat radnego , to można decydować o wszystkim nie liczą się z wolą mieszkańców, mówiąc że do odważnych świat należy .
  To że odwagę cywilną radny Bierut ma można było się przekonać , jak posiadając wysokie stężenie alkoholu w krwi , nie waha siąść za kierownice samochodu , nie licząc się z tym że może skrzywdzić wiele osób .
  Uważam że ten pan nie powinien wcale wypowiadać się publicznie , a szczególnie wypowiadając słowa :
  DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY.

 • 2019-01-03 21:04:40

  gość: ~on

  @ona Zwolniła już PANI z wioski śmierdzącej miejsce w tej oborze nieładnie

 • 2015-04-24 20:42:57

  gość: ~AF

  Domagam sie przeprowadzenia REFEWRENDUM. Jestem przekonany, ze "konsultacje" w wykonaniu tego znanego intryganta beda bardzo "miarodajne".

 • 2015-04-25 08:46:06

  gość: ~FA

  Jak to jest możliwe że uchwała przyjęta za poprzedniej kadencji dotycząca konsultacji społeczny i przekazana do wykonania wójtowi nie została zgodnie z prawem zrealizowana , a teraz przedstawia się uchwałę dalej idącą , i zmusza się odpowiedzialnych radnych do jej przyjęcia , jednak nie dali się w to wmanewrować .
  Widać gołym okiem że wszystko co się robi , to to żeby przekonać społeczeństwo że radni są be , bo jak przyjmą uchwałę to oni winni , a jak nie przyjmą to też oni będą winni , a ja jako wójt widzicie społeczeństwo , chciałem dobrze tylko mi nie pozwolono , nie dajcie się na to nabierać , jest to zwykła gra która wcześniej czy póżniej będzie miała swój koniec .
  Nie dajmy się manewrować i domagajmy się referendum w temacie pozyskania praw miejskich .

 • 2015-04-26 15:43:07

  gość: ~mieszkaniec

  Panie burmistrzu czerniec ty robisz tą gminę drewnianą popatrz na basen kąpielowy jak on wygląda o zgrozo to woła o pomstę takiego mamy gospodarza a dla niego liczy się tylko kasa poczekaj jak ją dostaniesz.

 • 2015-05-05 22:17:32

  gość: ~autor

  Pewnego dnia odwiedziły mnie panie roznoszące ulotki informujące o pozyskaniu praw miejskich dla Kamieńca, oraz prosiły za opowiedzeniem się czy jestem za lub przeciw składając swój podpis , z góry oświadczają że nie dotrze do wójta moje stanowisko .
  Czyżby zakładano że decyzja mieszkańców może być uzależniona , tym że brak anonimowości sprawi że mieszkańcy będą opowiadać za wolą wójta , obawiając się czegokolwiek ,i zakładając że duch Korei Północnej po Kamieńcu krąży .
  Po zapoznaniu się z treścią ulotki , pomyślałem że jest to wypracowanie ucznia szkoły podstawowej na temat strat i zysków , po pozyskani praw miejskich przez Kamieniec.
  W sześciu punktach zysków zawarto tak banalne stwierdzenia że szkoda środków na ich wydrukowanie : punkt 1; większy prestiż 2; podniesienie atrakcyjności , 3; większa dostępność do środków 4 ; szansa na przyciągnięcie inwestorów 5 ; łatwiejsza promocja 6 ; zwiększenie dynamiki.
  Czyżby to wszystko co zostało zawarte niemożna realizować przy poprawnym zarządzaniu gminą wiejską , a punk dotyczący większej dostępności do środków to zwykła obłuda , bo dotychczas pozyskiwano środki unijne , według podawanych rankingów w minimalnym stopniu , na 1477 gmin wiejskich , gmina Kamieniec plasowała się na 1472 miejscu .
  Czyżby rządzący tą gminą po pozyskaniu praw miejskich doznali olśnienia , i sytuacja pozyskiwania środków radykalnie się zmieni , uważam ze to
  co robią dotychczas , czy to będzie wieś czy miasto po tych osobach więcej spodziewać się nie można .
  W stwierdzeni że koszt jaki poniesie gmina to zmiana szyldów i pieczątek
  Po analizie materiału można stwierdzić jednoznacznie :
  PO POZYSKANIU PRAW MIEJSKICH,. JEDYNY ZYSK TO ZMIANA SZYLDÓW I PIECZĄTEK .
  Już raz wójt i były przewodniczący podnosili swój prestiż , fundując sobie dzwony z swoimi inicjałami za publiczne pieniądze , teraz wójt pragnie szyldu z napisem burmistrz miasta , oraz marzy mu się następna kadencja , niedługo zapragnie tytułu księcia Marcina Orańskiego .
  Czy my jako społeczeństwo musimy akceptować wszystkie zachcianki wójta ?

 • 2015-05-05 22:22:01

  gość: ~autor

  Pewnego dnia odwiedziły mnie panie roznoszące ulotki informujące o pozyskaniu praw miejskich dla Kamieńca, oraz prosiły za opowiedzeniem się czy jestem za lub przeciw składając swój podpis , z góry oświadczają że nie dotrze do wójta moje stanowisko .
  Czyżby zakładano że decyzja mieszkańców może być uzależniona , tym że brak anonimowości sprawi że mieszkańcy będą opowiadać za wolą wójta , obawiając się czegokolwiek ,i zakładając że duch Korei Północnej po Kamieńcu krąży .
  Po zapoznaniu się z treścią ulotki , pomyślałem że jest to wypracowanie ucznia szkoły podstawowej na temat strat i zysków , po pozyskani praw miejskich przez Kamieniec.
  W sześciu punktach zysków zawarto tak banalne stwierdzenia że szkoda środków na ich wydrukowanie : punkt 1; większy prestiż 2; podniesienie atrakcyjności , 3; większa dostępność do środków 4 ; szansa na przyciągnięcie inwestorów 5 ; łatwiejsza promocja 6 ; zwiększenie dynamiki.
  Czyżby to wszystko co zostało zawarte niemożna realizować przy poprawnym zarządzaniu gminą wiejską , a punk dotyczący większej dostępności do środków to zwykła obłuda , b

 • 2015-05-06 14:16:24

  gość: ~szejk

  Marcinie Orański ty dostaniesz tak prawa miejskie jak podwyżkę poborów zapomnij o tym .

 • 2015-06-27 08:22:31

  gość: ~obserwator

  Wójt odtrąbi nowy sukces , skanalizowano paręset metrów gminy Kamieniec Ząbk.
  Jeżeli przez prawie dziewięć lat wykonano tylko tyle , to wielu mieszkańców , miedzy innymi i wójt chociaż jest jeszcze młody , wcześnie doczekają się emerytury niż zrealizowania tego zadania .

 • 2015-06-27 08:22:54

  gość: ~obserwator

  Wójt odtrąbi nowy sukces , skanalizowano paręset metrów gminy Kamieniec Ząbk.
  Jeżeli przez prawie dziewięć lat wykonano tylko tyle , to wielu mieszkańców , miedzy innymi i wójt chociaż jest jeszcze młody , wcześnie doczekają się emerytury niż zrealizowania tego zadania .

 • 2015-06-27 12:54:01

  gość: ~realista

  On zachowuje się jak zwykły iluzjonista i cieszy się gdy społeczeństwo na jego numery się nabiera .

 • 2015-06-28 19:19:50

  gość: ~kola

  Dobre określenie iluzjonista , adekwatne do tej osoby .

 • 2015-06-28 19:59:13

  gość: ~rodzic

  Drodzy rodzice przyjrzycie się kto będzie uczył nasze dzieci , bo dzisiaj już wiadomo że w przedszkolu nr. 2 będzie zatrudniona osoba która nie posiada przygotowania żeby zajmować się naszymi dziećmi , ale jest tak pewna siebie że wszem i wobec opowiada żeby być zatrudnionym trzeba mieć plecy. Czy w tej gminie liczą się tylko układy a dobro dziecka schodzi na drugi plan .
  Jeżeli to się sprawdzi trzeba powiadomić służby wojewody żeby zajęły się , dla dobra naszych dzieci takim procederem .

 • 2015-07-04 08:23:31

  gość: ~autor

  A czy nie jest ta osoba, której cała rodzina fanatycznie wójta popiera .

 • 2015-07-04 12:03:01

  gość: ~autor

  Tak to jest ta monopolowa rodzina,

 • 2015-07-06 08:29:54

  gość: ~kik

  Czy czasami nie jest to córka tego Czaplina .

 • 2015-07-08 23:13:10

  gość: ~matka

  a czy jestescie pewni ,że te panie co pracowały w tym roku wszystkie miały kwalifikacje ?

 • 2015-07-10 08:22:42

  gość: ~ojciec

  Jeżeli panie dotychczas pracujące nie posiadały kwalifikacji , oraz jeżeli ten proceder z zatrudnianiem bez przygotowania do wykonywania tego zawody będzie nadal realizowany, to trzeba zrobić wszystko żeby tą patologie z zatrudnianiem osób z układów, bez kwalifikacji w tej gminie wyeliminować .

 • 2015-07-11 17:25:15

  gość: ~matka

  Z tego wychodzi ze trzeba sprawdzić całą oświate w gminie idąc waszym tokiem rozumowania ha ha ha

 • 2015-07-12 09:43:47

  gość: ~ala

  Idąc twoim tokiem myślenia i rozumowania którego po wyniku widać ,że musiały uczyć ciebie osoby nie posiadające kwalifikacji , nie jest równoznaczne z tym żeby dzisiaj nasze dzieci musiały uczyć, osoby bez przygotowania , tylko po to aby w przyszłości uniknąć , rozumowania w twoim stylu .

 • 2015-07-12 19:59:38

  gość: ~matka

  Idąc twoim tokiem rozumowania musisz sprawdzić czy w przychodni lekarz ma kwalifikacje , pani w banku czy urzędzię posiada własciwe wykształcenie itd

 • 2015-07-14 13:09:15

  gość: ~lekarz

  Czytam wypowiedzi tej pani która nazywa się matką i zadaje sobie pytanie , która z matek tak zajadle broni decyzji o zatrudnianiu osób bez kwalifikacji do nauczania dzieci , chyba że to ta pani ma być zatrudniona w tym charakterze .
  A tak na marginesie czy widziała pani żeby kiedykolwiek , dyrektor , kierownik szpitala, przychodni , zatrudnił lekarza bez wymaganych kwalifikacji do leczenia osób , więc nie broń pani tych decyzji które w gminie Kamieniec zatrudniają osoby bez kwalifikacji stosując zasadę mierny , bierny ale wierny.

 • 2015-07-15 21:50:11

  gość: ~matka

  do szkół przedszkoli itd też nie zatrudniają osób bez kwalifikacji według swojego widzimisię, a tak niektórzy sugerują

 • 2015-07-16 15:56:03

  gość: ~janek

  wiadomo nie od dzis ze wystarczy sie czasem dobrze nachylic zeby miec prace

 • 2019-10-30 11:08:12

  gość: ~EXPRESOWY REDAKTORZE

  ostatnio dodany post

  Kiedy Kamieniec Ząbkowicki był miastem? Kiedy te prawo stracił i dlaczego? :D

REKLAMA