Express-Miejski.pl

Potworne szanse - uczniowie ogólniaka w konkursie

Jedna z grafik, jakie zrobili uczniowie na potrzeby konkursu

Jedna z grafik, jakie zrobili uczniowie na potrzeby konkursu fot.: mp

Uczniowie ząbkowickiego liceum pokażą jak zmienił się nasz region po wejściu Polski do Unii Europejskiej i powalczą o główną nagrodę - wyjazd do parlamentu w Strasburgu.

1 maja będziemy obchodzić jedenastą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym samym czasie do wspólnoty dołączyły także Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Dlaczego więc z tej okazji nie zastanowić się nad znaczeniem tego wydarzenia?

Zagadnienie to podjęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich w ramach ogólnopolskiego konkursu Euroscola, organizowanego przez Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce.

- Zachęciła i zainspirowała nas do tego przedsięwzięcia, nauczycielka historii p. Elżbieta Wolińska. Do wyboru mieliśmy trzy tematy: „Unia Europejska w Twojej miejscowości, regionie, życiu.”, „Co dla Ciebie znaczy Europa?” lub „Europejski Rok na rzecz Rozwoju (EYD2015).”. Zdecydowaliśmy się na wybór pierwszego zagadnienia. Uznaliśmy, że warto pokazać atrakcje naszego powiatu, a także zasugerować lepsze wykorzystanie istniejących inwestycji (np. orlików). Nagrodą w konkursie jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i możliwość integracji z młodzieżą z całej wspólnoty - komentuje Kinga Koszyk, uczennica zaangażowana w udział w konkursie.

Celem konkursu jest podniesienie świadomości zmian jakie zachodzą w Polsce dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, a tym samym ukazanie kontrastu między życiem w powojennej Polsce, a współczesnością. - Warto trochę dłużej zastanowić się nad tym tematem i skłonić do refleksji „co my wnieśliśmy do wspólnoty”, jak będzie to postrzegane przez przyszłe pokolenia? Uczestnictwo w UE przyniosło wiele korzyści gospodarczych i kulturowych, zarówno Polsce, jak i całej wspólnocie, co podkreślają słowa Jana Pawła II, wypowiedziane 11 czerwca 1999r. w Warszawie:
„Raz jeszcze pragnę powtórzyć, że doświadczenie dziejowe, jakie posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie.” 

Ostateczną ocenę drogi rozwoju naszej Ojczyzny pozostawiam każdemu czytelnikowi z osobna. Każdy człowiek ma prawo do własnych wniosków, ponieważ każdy swoją życiową wędrówkę rozpoczął na różnym etapie rewitalizacji państwa - dodaje uczennica.

Film, jaki przygotowali uczniowie na konkurs był kręcony we wnętrzach ząbkowickiego zamku i izbie pamiątek. - Dziękujemy bardzo pani burmistrz Ewie Figzał i pani Ewie Pazdioarze oraz pracownikom izby pamiątek za umożliwienie nam realizacji filmu - komentuje Elżbieta Wolińska, opiekunka i koordynatorka projektu.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA