Ziębicka delegatura Polskiego Czerwonego Krzyża regularnie organizuje zbiórki krwi w Ziębicach fot.: Paweł Woyciechowski
3. lutego ziębicka delegatura Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowała kolejną zbiórkę krwi. W ciągu ponad trzech godzin zebrano prawie 14,5 litra czerwonego płynu.
Zbiórka odbywała się w Ziębickim Centrum Kultury przy pomocy Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Zgłosiło się 37 krwiodawców. Ostatecznie krew oddało 32 osoby co daje 14 litrów 400 mililitrów cennego płynu.
Wtorkowa akcja była także okazją do wręczenia odznak "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi " Anieli Kwiecień, Adamowi Stolarskiemu i Bogusławowi Bartusiakowi. Osoby posiadające legitymację i odznakę są upoważnione do
do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leków, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi. Ponadto mogą korzystać ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością.
Kolejna akcja poboru krwi organizowana przez PCK została zaplanowana na 7 kwietnia.
Warto zaznaczyć, że 14 lutego (sobota) od godz. 10 do 16 w Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odbędzie się walentynkowa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Podziel się miłością”. W tym szczególnym dniu, który spędzamy z ukochaną osobą pamiętajmy o pacjentach, którzy poddawani są intensywnej terapii ratującej życie. Często przebywają w izolatkach z dala od swoich bliskich, z którymi mogą tylko porozmawiać przez telefon. Pokażmy im, że nie są sami. Każdy z nas może im pomóc rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku bądź zachęcając do rejestracji innych. Takie działania dają pacjentom nadzieję, że mogą wygrać swoją walkę o życie.
Szpik może oddać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
sm. / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA