Express-Miejski.pl

Gmina Stoszowice wciąż nie ma swojego herbu

	Trzy projekty herbów, które zostały zgłoszone na konkurs w stoszowickiej gminie

Trzy projekty herbów, które zostały zgłoszone na konkurs w stoszowickiej gminie fot.: Express-Miejski.pl

Projekt autorstwa Katarzyny Rajskiej został negatywnie zaopiniowany na ostatnim posiedzeniu Komisji Heraldycznej, które odbyło się 9. stycznia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt został odrzucony, gdyż jego wykonanie było niezgodne z miejscową tradycją heraldyczną. Na oficjalne uzasadnienie decyzji trzeba jednak poczekać. - Opinia została zapisana w odpowiedniej uchwale, która nie została jeszcze przedstawiona Ministrowi Administracji i Cyfryzacji (MAC). Po jej otrzymaniu minister wyda swoją opinie, która zostanie – wraz z uchwałą Komisji Heraldycznej i jej uzasadnieniem – przesłana do wnioskodawców –  wyjaśnia Artur Koziołek z MAC i dodaje, że w przypadku negatywnej opinii, uzasadnienie uchwały zawiera także sugestie lub zalecenia komisji, co do dalszego postępowania.

Gmina Stoszowice jako jedyna w powiecie ząbkowickim wciąż pozostaje bez swojego herbu. - Prace nad logiem gminy zostały rozpoczęte i trzeba je po prostu doprowadzić do końca. Tematu na pewno nie zawiesimy i będziemy dążyć do tego, aby w przyszłości mieć swój herb. Sprawa będzie kontynuowana, ale już zgodnie „ze sztuką”. Wprowadzimy poprawki zgodnie z wytycznymi jakie otrzymamy i mam nadzieję, że wówczas uda się otrzymać pozytywną opinię - zapewnia Paweł Gancarz, wójt gminy.

Konkurs na utworzenie herbu został ogłoszony w poprzednim roku przez rządzącego wówczas Marka Janikowskiego.

Express-Miejski.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Gmina Stoszowice wciąż nie ma swojego herbu

    2015-01-15 10:35:55

    Express-Miejski.pl

    Projekt autorstwa Katarzyny Rajskiej został negatywnie zaopiniowany na ostatnim posiedzeniu Komisji Heraldycznej, które odbyło się 9. stycznia.

  • 2015-01-15 15:16:10

    gość: ~mieszkaniec

    Skoro na siłę tworzy się herb miejscowości, która takowego nigdy nie posiadała to nawet komisja heraldyczna ma problemy. Nie lepiej powrócić do dawnych tradycji miasta Srebrna Góra i przenieść tam siedzibę Urzędu, który i tak dusi się w obecnych pomieszczeniach.
    Jako alternatywę proponuję skorzystać z elementów herbu rodziny von Strachwitz, która była właścicielami Stoszowic.

  • 2015-01-16 07:55:46

    gość: ~Srebrnogórzanin

    Tym bardziej, że Srebrna Góra kiedyś miała herb o ile mnie pamięć nie myli

  • 2015-01-24 13:54:42

    gość: ~BUDZ

    Tu chodzi o herb gminy a nie miejscowości . Srebna się czuje jakby była najwarzniejsza i marzenia o przeniesieniu urzędu do Srebnej są niedorzeczne

  • 2015-01-16 09:13:16

    gość: ~KW

    Nieoficjalnie dowiedziałem się, że powodem negatywnej opinii było pominięcie w projekcie właśnie herbu Srebrnej Góry. Innymi słowy to herb Srebrnej Góry powinien być herbem gminy.

    Wysłałem wspólnie z kolegą na wspomniany konkurs taki właśnie projekt, ale przepadł z kretesem, mimo obszernego uzasadnienia, w którym napisaliśmy dlaczego właśnie to ten projekt jest jedynym słusznym. Chciałoby się rzec "a nie mówiłem".

    Teraz gmina aby być w porządku powinna unieważnić wyniki konkursu i przyznać nam zwycięstwo.

  • 2015-01-18 16:44:08

    gość: ~mieszkaniec jemnej

    tylko SG i nic poza nią!
    jesteście mieszkańcami takiej samej wiochy jak każda inna w tej gminie, więc nie wynoście się pod niebiosa.
    a położenie urzędu gminy jest ok

  • 2015-01-18 00:41:20

    gość: ~stosz

    W Stoszowicach herb Srebrnej Góry?????!! Czy to jakies kpiny??! To może ukoronujcie puszczalską cioteczkę ze SG i zróbcie nowy herb z jej foteczką

  • 2015-01-18 18:25:30

    gość: ~ja

    Gmina Stoszowice nie ma swojego herbu ale ciekawe czy gmina Ząbkowice Śląskie ma swój herb

  • 2015-01-21 20:22:06

    gość: ~you

    Na terenie gminy Ząbkowice znajduje się miasto Ząbkowice Śląskie, które posiada takowy, tak więc nie bawmy się w szczegóły. Równie dobrze moglibyśmy ogłosić konkurs na herb dla poszczególnych wsi naszego powiatu.

  • 2015-01-22 12:19:07

    gość: ~Heraldyk

    Na opinię Komisji Heraldycznej przyjdzie poczekać, więc nie ma co rozwijać wątku. Nie od dziś wiadomo jednak, że po śmierci kierującego Komisją prof. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego Komisja stała się towarzystwem wzajemnej adoracji. Wystarczy pooglądać zaaprobowane przez nią herby, by zobaczyć jak wiele z nich jest niezgodnych "z miejscową tradycją", a nawet z zasadami heraldyki. Nawet niewtajemniczony w zasady heraldyki człowiek wie, że w dawnych czasach terminem gmina określano najczęściej jedną więc, dziś to kilka, kilkanaście, a w skrajnych wypadkach kilkadziesiąt wsi. Jeśli herb gminny ma być symbolem dla wszystkich mieszkańców gminy, to jak może być nim herb Srebrnej Góry, skoro był to herb miejski (dziś Srebrna Góra praw miejskich już nie ma). Herb odrzucony przez Komisję jest jak najbardziej zgodny z tradycjami gminy i gminę tę symbolicznie reprezentuje. Wieża to nawiązanie do św. Barbary, patronki kościoła parafialnego w Stoszowicach, nadto górników (nawiązanie do kopalni srebra w Srebrnej Górze). Symbolizuje także liczne na terenie gminy budowle pałacowe. Liście Łekna to symbol wzięty z herbu rodowego familii von Stosch, założycieli Stoszowic (pierwotnie Piotrowic) i dziedziców na terenie gminy, a młoteczek i pyrlik to kolejny ukłon w stronę Srebrnej Góry, bo przejęte z jej herbu symbole górnicze (nawiązanie do głównych - obok rolnictwa i hodowli - zajęć mieszkańców gminy w przeszłości). O tradycjach heraldycznych można byłoby się wypowiadać po przejrzeniu archiwalnego materiału sfragistycznego. Nie wystarczy skopiować dawnego herbu Srebrnej Góry i się żalić przed całym światem, że się nie wygrało konkursu. Herb gminy Stoszowic ma być herbem gminy, nie (dawnego) miasta Srebrna Góra.

  • 2015-01-28 14:17:28

    gość: ~KW

    Szanowny Panie.

    Komisja Heraldyczna uważa inaczej i ma rację. Wynika to z faktu, że nie należy tworzyć nowej tradycji heraldycznej, gdy do ocalenia jest stara tradycja heraldyczna. Poprzez fakt, że Srebrna Góra była kiedyś miastem, wywarła w historii istotny wpływ na obszar gminy Stoszowice.

    Czy polemizuje Pan z faktem, że obecne herby gmin miejsko-wiejskich są herbami miast? Przecież te gminy też nie składają się li tylko z miasta.

    Sam Pan przyznaje, że projekt herbu kłania się dwukrotnie Srebrnej Górze. Zaś rodzina von Stosch nie była związana tylko ze Stoszowicami? A przecież to ma być herb całej gminy. Sam Pan sobie przeczy.

    Pozdrawiam,
    Inny Heraldyk

    PS. Nie jestem w żaden sposób związany z Komisją Heraldyczną.

  • 2015-01-29 23:13:20

    gość: ~Heraldyk

    Z historycznego punktu widzenia polemizowałbym czy większy wpływ na obszar dzisiejszej gminy Stoszowice miała Srebrna Góra, czy Ząbkowice Śląskie. Czy gdyby się okazało, że ta druga miejscowość, to herbem gminy Stoszowic powinniśmy uczynić herb Ząbkowic? Proszę mi udowodnić na podstawie źródeł, że istotnie Srebrna Góra wywarła wpływ na gminę Stoszowice, wtedy uchylę czoła i przyznam się do błędu. Śmiem jednak twierdzić, że większy wpływ odcisnęli na rozwój gminy zarówno Stoszowie (Stoschowie), jak i cystersi. I wcale sobie nie przeczę twierdzą, że w herbie gminnym winny się znaleźć elementy z herbu Stoschów właśnie. Skoro Srebrna Góra, jako miasto, wywarła taki wpływ, że jej herb powinno się uznać za herb gminy, to dlaczego nie zrobić tego z herbem Stoschów, skoro wywarli równie mocny wpływ. To raczej Pan się zaplątał w swoich wywodach. Owszem, stoszowie siedzieli też w innych rejonach Śląska, stąd też dla zróżnicowania w herbie pojawiają się elementy typowe dla gminy Stoszowice. Nie polemizuję z faktem, że gminy miejsko-wiejskie narzucają terenom wiejskim swoje miejskie herby. Tyle tylko, że mamy do czynienia z gminą wiejską, której siedzibą są Stoszowice, a nie Srebrna Góra (dziś już bez praw miejskich). Gdybyśmy mieli do czynienia z gminą Srebrna Góra - nie widzę problemu i w pełni popieram herb Srebrnej Góry, ale teraz zakrawa to na lekkomyślność. Zresztą, dyskusja wydaje się bezprzedmiotowa. W Polsce jest teraz tylu heraldyków, ile w Krakowie Zygmunta Augusta medyków, i każdy ma swoje zdanie, wiedząc najlepiej. A Komisja Heraldyczna pozbawiona kierownictwa ś.p. profesora Kuczyńskiego to nie uczciwe ciało opiniodawcze, tylko maszynka do zarabiania pieniędzy. Wystarczy spojrzeć, czyjego autorstwa projekty herbów są zatwierdzane, a czyje nie. I wcale nie chodzi o to, że te zatwierdzane są poprawne od strony heraldycznej i historycznej. Skoro jest Pan heraldykiem, to na pewno zna Pan wiele zatwierdzonych, które łamią wszelkie zasady, łącznie z najbardziej fundamentalnymi.
    Pozdrawiam Pana również, życząc dalszych udanych projektów herbów (Pańskie i Pana kolegi uważam obecnie za jedne z najlepszych, choć niedościgniona pozostaje wciąż znana Panu z pewnością "trójka" z Krakowa).

  • 2015-01-29 23:19:36

    gość: ~Heraldyk

    A tak na marginesie... Skoro nic Pana nie łączy z Komisją Heraldyczną, to skąd te nieoficjalne wiadomości, którymi Pan się pochwalił? Przecież członkowie Komisji nieoficjalnie informacji nie udzielają postronnym osobom. Oficjalnych wieści tymczasem wciąż jeszcze nie ma.

  • 2015-01-30 10:23:24

    gość: ~KW

    Witam!

    Zdanie, że co heraldyk to opinia dobrze podsumowuje całą dyskusję i na tym zakończmy:)

    Co do pytania o powiązania to sprawa jest bardzo prosta, jest to Komisja jakby nie patrzeć rządowa, toteż powołując się na dostęp do informacji publicznej wystarczy skontaktować się z Sekretarzem Komisji i spytać o status sprawy.

    Pozdrawiam!

  • 2015-01-30 19:41:59

    gość: ~Mieszkaniec

    Pomysł przeniesienia gminy do Srebrnej Góry jest debilny!Wiesz człeczyno ile by ta operacja kosztowała(wymiana wszelkich dokumentów), adaptacja budynku itd.Oprócz tego Srebrna Góra leży na zadupiu tej gminy i dojazd do niej , żeby załatwić sprawę w urzędzie, byłby kłopotliwy.

  • 2016-11-14 23:49:30

    gość: ~Ja

    ostatnio dodany post

    Pozwolę sobie zacząć od cytatu, a cytuję słowa heraldyka, który był tutaj przeciwny projektowi herbu odrzuconemu przez Komisję Heraldyczną. Oto ów cytat: "Komisja Heraldyczna uważa inaczej i ma rację. Wynika to z faktu, że nie należy tworzyć nowej tradycji heraldycznej, gdy do ocalenia jest stara tradycja heraldyczna". Prosiłbym teraz, po latach, o wyjaśnienie: co Pan sądzi o nowym, zatwierdzonym przez Komisję Heraldyczną, herbie gminy Wieniawa? Czy on spełnia kryteria, o których mówi przywołany cytat? Co z tradycją Skrzynna?

REKLAMA