Skalna Półka przy ul. Skalnej w Bardzie to miejsce szczególne. Od wieków była celem pustelników. U stóp Drogi Krzyżowej zwanej niemiecką i obecnie nieoznaczonej zwanej czeską, ochoczo witali oni pielgrzymów.
Trzecia, polska Droga Krzyżowa, prowadzi od przeciwnej strony Góry Kalwarii. Wszystkie łączą się przy Górskiej Kaplicy zbudowanej w miejscu objawienia Najświętszej Matki Boskiej.
Obecnie Skalna Półka często gości parę z Polski i Czech: Krzysztofa i Vierę. Podtrzymując tradycje wspólnych korzeni opiekują się nią. Tu też zapraszają mieszkańców Barda, pielgrzymów i turystów.
15 sierpnia można było ujrzeć wystawę pięknych Agatów z kolekcji Krzysztofa Polońskiego ze zbiorów mieszczących się w pierwszym w Polsce Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew w Dąbrowie Tarnowskiej. Z pozostałych okazów, Pan Krzysztof wykonuje fascynującą biżuterię, która ozdobiona tzw. Splotem Viery zainteresowała nie tylko kobiety.
To takie urocze -mówi Krzysztof Poloński - widząc zakochaną parę i chłopca, który wręczając partnerce wisior z dolnośląskim Agatem dostał słodkiego buziaka wdzięczności.
W końcu Agat nazywany jest "Kamieniem Miłości".
Pan Krzysztof z wielką pasją opowiadał zainteresowanym o pięknie tych minerałów, powstałych w wulkanach około 275 mln lat temu. Niepozorne z zewnątrz, szare kamienie poprzez rozcięcie diamentową piłą odsłaniają swoje niezwykle wnętrze, pełne niezwykłych wzorów i barw układających się, według pana Krzysztofa - w historię świata. W historię tego co było, co jest i prawdopodobnie tego co będzie. Jest to tylko kwestia naszej wiedzy i wyobraźni - której Panu Krzysztofowi, co trzeba tu przyznać, nie brakuje.
Krzysztof Poloński stworzył jedyną w świecie kolekcję tematyczną Agatów, które mają swoje nazwy. Obiecał, że przy każdym kolejnym spotkaniu na Skalnej Półce wystawi nowe okazy. Zapewne zobaczymy "na żywo": "Świętą Rodzinę", "Kościółek - Genesis", ale i "Głowę Żyrafy", "Pawie Małżeństwo", " Mamuta" czy też mitycznego "Smoka".
Pani Viera poprzez zdolności artystyczne wykorzystując naturalne włókno zdobi kamienie, dostosowując je do osobowości, dla kórej są skierowane. Jej pasja, którą nabywała od dzieciństwa, wytworzyła specyficzny styl nazwany "Splotem Viery". Każda Jej praca jest piękna i niepowtarzalna. Stworzyła swoistą kolekcję, której "pozazdrościć" mogą najlepsze salony.
Serdecznie zachęcamy do odwiedzania Krzysztofa i Viery czyli KV ( czytaj KaWe) na Skalnej Półce. Kolejne spotkanie już 2 i 3 października. Warto zobaczyć choć cząstkę kolekcji, która jak to oznajmiono w ubiegłą sobotę na Mistrzostwach Polski w Poszukiwaniu Minerałów w Kletnie,zawiera Agaty z Płóczek Górnych, które zostały sklasyfikowane na drugim miejscu wśród najpiękniejszych minerałów świata. Trzeba dodać, że największa w świecie kolekcja tej lokalizacji znajduje się w Muzeum Krzysztofa Polońskiego.
Obecnie w Ratuszu Miejskim w Lwówku Śląskim do połowy października można jeszcze obejrzeć wystawę Agatów z Płóczek Górnych kolekcjonerów z Polski i zagranicy. Wśród nich okazy Krzysztofa Polońskiego, który podczas zeszłorocznego oraz tegorocznego Lwóweckiego Lata Agatowego, nagrodzony został przez Redakcję Nowin Jeleniogórskich, za "Najpiękniejszy Agat LLA".
Pani Viera zapowiada kolejne niespodzianki, a meble wykonane na Jej zlecenie, na których prezentuje swe prace również fascynują niezwykłą subtelnością kształtu i staroróżowej barwy.
UMiG Bardo
REKLAMA
REKLAMA