Express-Miejski.pl

Ścieżka Marianny Orańskiej w Złotym Stoku

Ścieżka Marianny Orańskiej w Złotym Stoku

Ścieżka Marianny Orańskiej w Złotym Stoku fot.: Jerzy Organiściak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W dniu 13.08.2010 r. o godz. 13.00 odbyło się w Złotym Stoku otwarcie nowej atrakcji turystycznej - odrestaurowanego zespołu wapienników leżących przy drodze do Paczkowa, będących w poł. XIX w. własnością królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Przy tej okazji powstała "Ścieżka Historyczno - Przyrodnicza Śladami Królewny Marianny Orańskiej", ukazująca działalność tej niezwykłej osoby w rejonie Złotego Stoku oraz leżącej po drugiej stronie granicy czeskiej wsi Bila Voda.

Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane jako wspólne działanie dwóch samorządów - Urzędu Miejskiego w Złotym Stoku i jego odpowiednika w Bilej Vode. Był to juz drugi wspólny projekt turystyczny tych samorządów, a łącznikiem była tym razem postać Marianny Orańskiej, która od 1853 r. posiadała pałac w Bilej Vode i wkrótce po tym nabyła zespół wapienników w Złotym Stoku, które między innymi dostarczały wapna do budowy pałacu kamienieckiego. Obok wapienników Marianna zakupiła również znaną od połowy XIX w. gospodę GUCKE, która znajdowała się tuż przy dzisiejszej granicy i po której ślady można jeszcze odszukać w terenie.

Ścieżka posiada długość 9 km i obok wyżej wymienionych obiektów, pokazuje także inne zabytki Bilej Vody - dawne kolegium Pijarów oraz nieczynny dzisiaj kamieniołom zdolomityzowanych wapieni Kukacka, znajdujący się po czeskiej stronie, dzisiaj objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Zwiedzając ścieżkę możemy się również dowiedzieć o technologii produkcji wapna w wapiennikach, oraz wielu ciekawych rzeczy o historii wapiennictwa w Złotym Stoku, o działaności na tym terenie Marianny Orańskiej oraz o bogatej historii Bilej Vody. 

Warto nadmienić, że wapiennictwo złotostockie posiada bogatą i dotychczas prawie nie znaną historię sięgającą XVI w. W połowie XIX w. Złoty Stok odgrywał czołową rolę w produkcji wapna budowlanego i nawozowego na Śląsku. Świadczy o tym ogrom prac górniczych, które można zobaczyć, spacerując ścieżką, która jak sądzę, stanie się kolejną atrakcją Złotego Stoku i Bilej Vody. Pozwolę sobie w tym miejscu jako autor tej ścieżki, podziękować za pomoc mertoryczną i udostępnianie wielu ciekawych materiałów ikonograficznych Panu Eugeniuszowi Salwachowi, wybitnemu badaczowi historii Złotego Stoku, bez pomocy którego wiedza o tym temacie byłaby nie pełna.  

Jerzy Organisciak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA