Express-Miejski.pl

Ząbkowickie miejskie pielgrzymki do Barda

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: UMiG Ząbkowice Śląskie

7. września od godz. 8.30 mieszkańcy Ząbkowic Śląskich będą pielgrzymować do Barda do Sanktuarium Matki Boskiej.

Klub Regionalny Ziemi Ząbkowickiej przy oddziale PTTK w Ząbkowicach Śląskich oraz stowarzyszenie dawnych mieszkańców Ząbkowic Śląskich z Niemiec zaprasza wszystkich mieszkańców na pielgrzymkę do Barda. Wyprawa zostanie poprzedzona mszą świętą w  kościele św. Jadwigi w Sadlnie o godz. 7.30. Godzinę później grupa pielgrzymów wyruszy do Barda. Trasa pielgrzymkowa będzie wiodła polnymi drogami przez Tarnów, Braszowice, Potworów do Barda.Tam na godzinę 13 została przewidziana msza święta dziękczynna, a następnie zwiedzanie sanktuarium. Powrót planowany jest autokarem o godz. 16.

Z kart historii...

Pielgrzymowanie do słynącej cudownymi zdarzeniami figurki Matki Boskiej w Bardzie ma najdłuższą na ziemiach polskich tradycję sięgającą 1270 roku, kiedy to miał miejsce cud uzdrowienia czeskiego rycerza i rozpoczęcie pielgrzymowania do tego miejsca. Jednak prawdziwy ruch pielgrzymkowy do Barda objawiający się przybywaniem tutaj zorganizowanych grup wiernych rozpoczyna się w latach 30. XVII w. Wówczas też rozpoczynają się ząbkowickie pielgrzymki ze ślubowaniem. Pierwsza ząbkowicka pielgrzymka do Barda odbyła się prawdopodobnie już we wrześniu 1633 r. za sprawą pierwszego po czasach reformacji proboszcza katolickiego w Ząbkowicach Śląskich  – Hieronimusa  Helzela.  Pielgrzymka mieszkańców Ząbkowic Śląskich, dawnego Frankensteinu, miała charakter dziękczynny i odbywała się w podzięce za przywrócenie w mieście wiary katolickiej i pokonania zarazy roku 1633 r., która nawiedziła nasze miasto jak i cały Śląsk. Wówczas wiele parafii na Śląsku złożyło ślubowanie odbywania corocznej wotywnej pielgrzymki do Barda. Tak rozpoczęło się ząbkowickie pielgrzymowanie, zawsze we wrześniu w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew ozimin. Dzisiejsze ząbkowickie pielgrzymowanie do Barda posiada więc niemal  400-letnią tradycję. Do czasów II wojny światowej pielgrzymki odbywały się systematycznie co roku i uczestniczyło w nich nawet po kilka tysięcy osób. Po II wojnie światowej, w związku z „wymianą mieszkańców” i różnymi tradycjami kulturowymi nowej polskiej ludności, ustało pielgrzymowanie z Ząbkowic Śląskich do Barda, nie ustało natomiast pielgrzymowanie do Matki Boskiej Bardzkiej różnych grup i parafii.   

Dotychczasowi  mieszkańcy Ząbkowic Śląskich narodowości niemieckiej podczas wysiedlenia zabrali ze sobą kopię figurki Matki Boskiej Bardzkiej i zawieźli  ją do sanktuarium Matki Boskiej w Rulle k/Osnabruck, gdzie nadal pielgrzymowano co roku we wrześniu na rocznice Narodzenia Najświętszej Panny Marii. Tak działo się już od 1946 r. do ubiegłego roku, kiedy to na skutek coraz mniejszej liczby pielgrzymów władze Stowarzyszenia dawnych mieszkańców Ząbkowic Śląskich postanowiły zaprzestać organizacji oficjalnych pielgrzymek miejskich do Rulle. W związku z diametralną zmianą w kontaktach polsko – niemieckich, zaistniała możliwość „symbolicznego powrotu” ząbkowickich pielgrzymek do  Barda. Ideę tę zainicjowali byli mieszkańcy Ząbkowic Śląskich, panowie: Johannes Walzik i Christoph Mueller.  Panowie Ci zwrócili się do przedstawicieli Oddziału PTTK z prośbą o pomoc przy organizacji pielgrzymki we wrześniu br.  i zaprosili do pielgrzymowania wszystkich mieszkańców naszego miasta. W związku z ich prośbą narodził się pomysł wspólnej polsko – niemieckiej pielgrzymki w pierwszą niedzielę września.

Adoracja i wykład o ząbkowickich pielgrzymkach

- Mamy nadzieję, że tegoroczna miejska pielgrzymka przekształci się w stałą tradycję pielgrzymowania do Matki Boskiej w Bardzie i podtrzymamy tę wspaniałą 400. letnią historię. Równocześnie w imieniu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji zapraszam w dniu 6.09.2014 r. o godz. 15 do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na interesująca sesję popularnonaukową dotyczącą przeszłości kościoła i klasztoru, gdzie między innymi będzie można wysłuchać wykładu pana Christopha Meullera o ząbkowickich pielgrzymkach do Barda – mówi Jerzy Organiściak, jeden z organizatorów wyprawy.

Express-Miejski.pl / Jerzy Organiściak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA