Express-Miejski.pl

Nowy herb gminy Stoszowice

Projekt herbu Katarzyny Rajskiej fot.: mat. prasowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Gmina Stoszowice niebawem będzie miała swój herb. Projekt został już wybrany, teraz pozostało załatwienie kwestii formalnych.

W lutym informowaliśmy o ogłoszonym przez stoszowicki magistrat konkursie na opracowanie projektu graficznego herbu, flagi oraz banneru, które będą promowały gminę i podniosą jej atrakcyjność turystyczną. Dla zwycięzcy została przewidziana nagroda w wysokości 3 tys. zł.

Do 28 marca (końcowy termin) zgłoszono dziesięć projektów. Komisja konkursowa wybrała trzy najciekawsze propozycje i to spośród nich mieszkańcy mieli zadecydować o tym, która grafika będzie reprezentowała stoszowicką gminę.

W maju odbyły się konsultacje z mieszkańcami, na których dokonano głosowania. Oddano 239 głosów. Najwięcej, bo 93 głosy otrzymał projekt autorstwa Katarzyny Rajskiej. 21 osób mniej zagłosowało na grafikę Romualda Zawodnika, a 59 głosów zdobył herb wykonany przez Fundację Rodu Przelaskowskich Herbu Srzeniawa. 15 osobom nie spodobał się żaden z trzech projektów – taka opcja także pojawiła się w ankietach.

Obecnie trwa załatwianie spraw formalnych. - Projekt herbu został wysłany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu zaopiniowania go przez komisję heraldyczną powołaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po uzyskaniu pozytywnej opinii zostanie podjęta uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia herbu, flagi i banneru – mówi Marek Janikowski – wójt gminy Stoszowice.

O to czy projekt herbu jest zgodny z zasadami i zostanie przyjęty przez komisję heraldyczną zapytaliśmy Roberta Fidurę, twórcę herbu gminy Kamieniec Ząbkowicki.

- Nie jestem członkiem komisji heraldycznej, więc nie chcę mówić w imieniu trzynastu członków komisji. Herb sam w sobie jest bardzo ładny, jednak ustawa o odznakach i mundurach mówi, iż herb powinien nawiązywać do miejscowej tradycji historycznej. W gminie Stoszowice miejscowość Srebrna Góra posiadała w przeszłości prawa miejskie i miała swój herb i to właśnie on powinien być wyznacznikiem do tworzenia nowego, gminnego herbu – komentuje heraldyk.

Informację o tym czy herb został zatwierdzony czy też nie opublikujemy niebawem.

Marcin Borkowski

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nowy herb gminy Stoszowice

  2014-06-23 12:00:56

  Marcin Borkowski

  Gmina Stoszowice niebawem będzie miała swój herb. Projekt został już wybrany, teraz pozostało załatwienie kwestii formalnych.

 • 2014-06-30 11:03:57

  gość: ~Heraldyk

  Niestety, ale herb jest nieprawidłowy... piszę to z przykrością. Złamano zasady ustawy o odznakach i mundurach.

 • 2014-06-30 12:03:22

  gość: ~Tomso

  Jeśli to prawda co Heraldyk pisze to jakaś masakra.

 • 2014-06-30 13:39:57

  gość: ~Heraldyk

  Pominięto "miejscową tradycję heraldyczną" w postaci herbu miejscowości Silberberg (Srebrna Góra).

 • 2014-06-30 13:46:19

  gość: ~Heraldyk

  W sprawie dopisku - to nie jest zasada o odznakach i mundurach a USTAWA :)

 • 2014-07-25 09:01:15

  gość: ~Heraldyk

  No czyli jednak negatywna opinia... Ciekawym szczegółów

 • 2016-11-14 23:41:33

  gość: ~Ja

  Minęło trochę czasu, a ja powracam do tematu. Dlaczego? Bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Autor odrzuconego projektu żalił się, że nie wybrano jego herbu, a przecież reprezentował jedyną słuszną opcję. Należało przecież wybrać herb Srebrnej Góry, by ocalić tradycję w regionie. No to po latach pytam się Pana, dlaczego nie ocalił Pan tradycji miasta Skrzynno, tylko dla gminy Wieniawa, na terenie której leży Skrzynno, zaprojektował herb zupełnie nowy, nie mający odniesienia do tradycji? Czy w tym wypadku nie należało owej tradycji ocalić?

 • 2017-09-27 09:41:28

  gość: ~KW

  ostatnio dodany post

  @~Ja
  Godło Skrzynna znalazło się u dołu tarczy herbowej, więc tradycja została ocalona. Godło Skrzynna, stanowiące pierwszy inicjał jego nazwy, było zbyt charakterystyczne dla jednej tylko miejscowości aby stanowić herb całej gminy. Zgodziła się z tym Komisja Heraldyczna. Herb Srebrnej Góry po pierwsze jest zbyt skomplikowany aby go łączyć z czymkolwiek, a po drugie zawiera odniesienia do górnictwa i dawnego księstwa ziębickiego, przez co jego symbolikę można odnieść nie tylko do Srebrnej Góry.

REKLAMA