5 lipca 2009 na boisku w Stolcu odbył się XIV Festiwal Artystycznych Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich organizowany przez KGW Stolec oraz Ząbkowicki Ośrodek Kultury.
Występy rozpoczęły się o godzinie 14.00 przemówieniem Haliny Antoszczyszyn – przewodniczącej KGW Stolec oraz Pana Andrzeja Dominika – sołtysa wsi. Powitali oni przybyłych gości, w tym Starostę Powiatu, Burmistrzów Ząbkowic oraz Ziębic, a przede wszystkim zespoły oraz mieszkańców Stolca i okolic.
Każdy z zaproszonych zespołów przygotował 3-4 pieśni ludowe. Publiczność bardzo szybko się przełamała i dołączyła śpiewem oraz w niektórych przypadkach tańcem do zabawy. Festiwal prowadzony był przez Gawędę.
Prezentacje zespołów zakończyły się około godziny 20.00, po czym na murawie, do rana przy muzyce lokalnego zespołu rozpoczęła się zabawa taneczna.
Pierwszy festiwal zorganizowany został z potrzeby ducha już 14 lat temu przez Halinę Antoszczyszyn. Pomimo braku sponsorów, pomimo trudności udało się. Uczestniczyło w nim wtedy 11 zespołów. Dziś ta liczba wzrosła trzykrotnie. Oprócz grup z gmin powiatu Ząbkowickiego na festiwalu pojawiają się przedstawiciele innych powiatów.
Festiwal nie jest konkursem, a każdy z zespołów otrzymuje pamiątkowy upominek na zakończenie występu.
Festiwal należy do tych nielicznych imprez, który polega na śpiewaniu dla ideii, dla przyjemności, a nie dla nagrody. Warto dodać, że zespoły przyjeżdżają na własny koszt. Pomimo tego faktu, z roku na rok jest ich coraz więcej.
Wszelkie koszty związane z organizacją imprezy pokryte zostały z funduszy uzyskanych z Gminy, Starostwa oraz sponsorów prywatnych oraz niektórych z banków.
Przy organizacji pomogły przede wszystkim Szkoła Podstawowa w Stolcu, a także Ochotnicza Straż Pożarna (przygotowanie posiłków, nadzór nad przebiegiem imprezy). Nie można pominąć mieszkańców wsi, którzy pomogli przy rozkładaniu namiotów oraz sceny, a także ZOK-u odpowiedzialnego za nagłośnienie.
Słuchając melodii ludowych można było zjeść ciepły posiłek w przygotowanych na zapleczu boiska namiotach. Wśród nich znakomita grochówka oraz kiełbaski z grilla.
Jak zapowiedziano podczas festiwalu – w przyszłym roku, z okazji 15-lecia, impreza potrwa przez dwa dni, a nie jak dotychczas jeden. Dzięki temu będzie można zaprosić o wiele większą ilość zespołów, które niestety często są pomijane z powodów czasowych.
Kolejnym, znanym w okolicy przeglądem, jest Przegląd Pieśni Religijnych, który odbywa się zwykle we wrześniu.
ankli
REKLAMA
REKLAMA