Express-Miejski.pl

Unikatową księgę zgłoszono na listę światowego dziedzictwa

Oryginał księgi znajduje się we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym. Wolumen jest najcenniejszym eksponatem zbiorów

Oryginał księgi znajduje się we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym. Wolumen jest najcenniejszym eksponatem zbiorów fot.: DW

Czy Księga Henrykowska trafi na światową listę UNESCO? O to stara się Archidiecezja Wrocławska, w której dzieło jest przechowywane.

Kopia łacińskiej kroniki klasztornej zwana księgą henrykowską z XIII wieku, czyli księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie dostepna jest w pocysterskim opactwie w Henrykowie. Oryginał znajduje się we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym. Wolumin jest najcenniejszym eksponatem zbiorów. Księga składa się z dwóch części. Część pierwsza dzieła powstawała w latach 1269–1273. Zapisano w niej słynne, pierwsze zdanie w języku polskim, które brzmi "Day, ut ia pobrusa, a ti pociwaj" (czytaj: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj), które można tłumaczyć jako: "zostaw kochanie te żarna, teraz ja pomielę, a Ty odpocznij". Te słowa wypowiedział Czech Boguchwał Brukał do swojej żony.

Niedawno metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny podpisał wniosek o wpisanie dzieła na Listę Pamięć Świata UNESCO. W uzasadnieniu napisano, że Księga Henrykowska jest unikatem na skalę światową m.in. źródłem wymiany kulturowej i częścią historii. 10 marca oddział polskiego komitetu UNESCO ma się zapoznać się z propozycjami do światowej listy.

- Z inicjatywy prezydenta Dutkiewicza w porozumieniu z arcybiskupem Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, Księga Henrykowska została zgłoszona jako wrocławska propozycja Polskiemu Komitetowi Programu UNESCO "Pamięć Świata". 10 marca, spośród zgłoszonych propozycji Polski Komitet wybierze dwie pozycje, które do końca marca zostaną przedstawione w Genewie, by walczyć o wpis na światową listę. Decyzja o wpisaniu zabytku na listę zostanie podjęta pod koniec marca. We wniosku aplikacyjnym zaznaczyliśmy, że Księga Henrykowska to unikatowe w skali światowej źródło do poznania procesów wymiany kulturowej, które w dojrzałym średniowieczu zadecydowały o kształcie przyszłej Europy - komentuje Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Wrocław.

Pamięć Świata UNESCO (Memory of the World International Register) powstał w 1992 roku. Jego celem jest ratowanie najcenniejszych zabytków, dokumentów i unikatowych dzieł m.in. rękopisów, druków, inskrypcji i filmów o światowym znaczeniu historycznym. Dlatego też jeśli księga henrykowska trafi na listę, będzie to ogromny sukces na skalę światową.

bom / Katarzyna Mendak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA