W niemieckiej miejscowości Löbau, znajdującej się w powiecie Görlitz, po raz pierwszy odbyły się targi spożywczo-rolnicze. Powiat ząbkowicki również brał w nich udział.
Od 1 do 3 listopada w niemieckim miasteczku odbyła się pierwsza edycja targów rolno-spożywczych im. Roberta Oettela, tzw. Robert Oettelschau. Targi zostały zorganizowane w ramach projektu unijnego „Współpraca transgraniczna w zakresie targów i gospodarki”.
Zorganizowane targi były imprezą przeznaczoną przede wszystkim dla hodowców drobnych zwierząt domowych. Otoczkę tworzyły stoiska producentów rolnych, piekarzy, rzeźników i twórców ludowych. Większość z nich przyjechała z zachodnich gmin i powiatów województw: lubuskiego i dolnośląskiego.
Jako że powiat ząbkowicki jest partnerem w tymże projekcie, wystawcy z naszego regionu także mieli możliwość zaprezentowania swojej pracy oraz własnoręcznych wyrobów.
Do udziału w targach zgłosiły się cztery przedsiębiorstwa: Gospodarstwo Pasieczne Roberta Stachnika, „Wagnerówka” Roberta Wagnera, Stolarstwo Artystyczne Andrzeja Waleńczaka oraz Pracownia Dekoratorska Iwony Borzyszkowskiej.
- Targi były dobrze zrealizowane. Moje miody cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż w Niemczech nie ma takich wyrobów. Owszem, są regionalne pasieki, które wytwarzają miody wielokwiatowe, jednak miód wrzosowy zrobił największą furorę - mówi Robert Stachnik, wystawca z powiatu ząbkowickiego. - To wszystko było zrobione w formie dużego pikniku rodzinnego. Pomimo złej pogody, w ciągu trzech dni przyszło ponad 1800 osób. To bardzo dużo, zwłaszcza że były to pierwsze tego typu targi w regionie.
Również ozdoby choinkowe były ochoczo odwiedzane przez naszych zachodnich sąsiadów.
- Dużo osób podchodziło i kupowało moje wyroby. Tworzę głównie ozdoby na choinkę, jak na przykład bombki. Wszystko jest własnoręcznie tworzone. Produkuję również wazony dekoracyjne oraz elementy, które mogą być pięknym prezentem dla drugiej osoby - mówi Iwona Borzyszkowska, właścicielka firmy „Dekoratorstwo, handel ozdobami i nie tylko".
Odwiedzający stoiska powiatu ząbkowickiego sięgali chętnie po produkty ekologiczne Roberta Wagnera prowadzącego „Wagnerówkę”. Podziwiano drewniane karmniki produkcji Andrzeja Waleńczaka, które budziły entuzjazm zwłaszcza wśród dzieci.
Powiat ząbkowicki zaprezentuje się w ramach projektu „Współpraca transgraniczna w zakresie targów i gospodarki” również w 2014 r. na targach im. Roberta Oettela. Starosta Ząbkowicki zaprasza już dziś przedsiębiorców z naszego powiatu szukających zbytu bądź partnerów biznesowych na terenie Saksonii do udziału i prezentacji na wspólnym stoisku. W razie zainteresowania prosimy o kontakt: 74/8162815 bądź m.sikucinski@zabkowice-powiat.pl.
groszek / Express-miejski.pl / Starostwo Powiatowe
REKLAMA
REKLAMA