Express-Miejski.pl

Mężczyzna otarł się o śmierć

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pogotowie.pl

Natychmiastowa reakcja przechodniów oraz błyskawiczna akcja ze strony pogotowia ratunkowego i ząbkowickiej policji najprawdopodobniej uratowała życie mężczyzny chorego na padaczkę.

28 września około godziny 22.30 na rynku obok fontanny mieszkanki miasta zauważyły leżącego na ziemi mężczyznę w średnim wieku. Natychmiast przystąpiły do udzielenia mu pierwszej pomocy. Ze względu na to, iż poszkodowany był nieprzytomny, miał bardzo słabo wyczuwalne tętno, szybko tracił ciepłotę ciała oraz patrzył w jeden punkt, nie mrugając powiekami, kobiety zawiadomiły policję. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia niezwłocznie powiadomił pogotowie ratunkowe. Przed przyjazdem karetki mężczyzna dostał ataku padaczki. Zaczął się trząść, uderzając głową o kostkę brukową. Dzięki akcji ratunkowej przechodniów obyło się bez poważnych uszkodzeń czaszki.

Policja po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdziła, że mężczyzna jest pod nieznacznym wpływem alkoholu. Na szczęście prawidłowa i – co najważniejsze – szybka reakcja przechodniów, a także sprawna pomoc pracowników pogotowia ratunkowego oraz policji najprawdopodobniej uratowały człowiekowi życie.

Apelujemy zatem, aby nie przechodzić obojętnie obok osób leżących na ziemi lub ławkach, zwłaszcza że wieczory stają się coraz chłodniejsze. Nasza obojętność może bowiem doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że osoby cierpiące na różne choroby mogą w każdej chwili stracić przytomność, a nieudzielenie im pomocy może być tragiczne w skutkach. Dotyczy to wszystkich ludzi bez wyjątku. Tych z cukrzycą, padaczką czy chorobą alkoholową. Miejmy świadomość, że fakt spożywania alkoholu nie dyskwalifikuje nikogo, aby otrzymał naszą pomoc.

Przypominamy więc zasady pierwszej pomocy:

W zakres pierwszej pomocy przedmedycznej wchodzą takie czynności, jak:
1) zabezpieczenie miejsca wypadku/zdarzenia
2) skontrolowanie stanu poszkodowanego polegające na sprawdzeniu podstawowych funkcji życiowych, takich jak: krążenie, oddech czy świadomość, oraz zlokalizowanie odniesionych urazów. Należy mówić do poszkodowanego, pytać, czy wie, gdzie jest, czy jest na coś chory, czy nas słyszy, nawet jeśli nie odpowiada
3) zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych
4) prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe. 30 uciśnięć i 2 wdechy
5) wykonanie innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego
6) ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (jedynie jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i zaistniała potrzeba pozostawienia go bez opieki na dłuższy czas oraz gdy jesteśmy pewni, że nie doszło do urazu kręgosłupa).

Redakcja

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA