Express-Miejski.pl

Spacerkiem po Ząbkowicach

Tabliczki na Miejskiej Trasie Turystycznej / szpital Betania

Tabliczki na Miejskiej Trasie Turystycznej / szpital Betania fot.: Sylwek / Express-miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wyobraź sobie, że jesteś turystą i masz jedynie 3 godziny na zwiedzenie całych Ząbkowic. Nie chcesz szukać przewodnika, a jednocześnie pragniesz zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki tego miasta. Co zrobisz w tym wypadku?

Najlepiej idź na Rynek, gdzie pod ratuszem zaczyna się Miejska Trasa Turystyczna. Ta licząca prawie 3 kilometry  ścieżka edukacyjna przeznaczona jest do indywidualnego zwiedzania i pozwoli na obejrzenie najważniejszych zabytków i zapoznania się z bogatą  historią Ząbkowic Śląskich.

- W Gminnym Centrum Informacji Turystycznej obok Krzywej Wieży można otrzymać darmowy informator - przewodnik, który posiada mapkę z zaznaczoną MIEJSKĄ TRASĄ TURYSTYCZNĄ. Oprócz tego na każdym opisywanym obiekcie, a jest ich aż 32, jest zawieszona tablica z informacją o nim  – mówi przewodnik i autor trasy, członek ząbkowickiego Oddziału PTTK Jerzy Organiściak - W przewodniku można znaleźć opis każdego zabytku, który jest uwzględniony na trasie.

Rok temu gmina Ząbkowice Śląskie pozyskała kwotę 24 942,44 zł na realizację projektu "Miejska Trasa Turystyczna - promocja kultury i historii Ziemi Ząbkowickiej". Projekt zakładał stworzenie przewodnika po najciekawszych miejscach turystycznych w Ząbkowicach Śląskich oraz oznakowanie obiektów atrakcji turystycznych 32 tabliczkami opisującymi ich historię i najciekawsze wydarzenia z przeszłości.

- Od dwóch tygodni reklamujemy już trasę wśród turystów rozdając przewodniki i widzimy, że turyści zaczynają zwiedzać też tę część Ząbkowic Śl., która dotąd była pomijana. Mam tutaj na myśli Sadlno z kościołem św. Jadwigi czy okolice parku miejskiego.  Dotąd było tak, że przyjeżdżający wchodzili jedynie na Krzywą Wieżę, zrobili parę zdjęć na zamku i odjeżdżali. Chcemy, by zostali u nas na dłużej i sami odkrywali tajemnice Ząbkowic Śląskich – podsumowuje Jerzy Organiściak.

groszek / Express Miejski.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Spacerkiem po Ząbkowicach

    2013-08-19 14:29:18

    groszek / Express Miejski.pl

    Wyobraź sobie, że jesteś turystą i masz jedynie 3 godziny na zwiedzenie całych Ząbkowic. Nie chcesz szukać przewodnika, a jednocześnie pragniesz zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki tego miasta. Co zrobisz w tym wypadku?

  • 2013-08-20 13:40:33

    gość: ~Mieszkanka

    Jest wiele miejsc ciekawych w Naszym miescie ale zawsze mnie zastanawia bedac w kosciele Sw.Anny,obecnie wymagajacym remontu bo widac,ze jest bardzo ubogi pomimo,ze historia tego kosciola jest bardzo bogata dlaczego nie jest udostepniony do zwiedzania nagrobek podobno w ksztalcie sarkofagu ksiecia Karola I z Ziebic Podiebrada i jego zony Anny Zaganskiej.Bylby to jeszcze jeden obiekt ciekawy przy krzywej wiezy i zamku do zwiedzania.

  • 2013-08-20 13:52:12

    gość: ~Dotta

    Problem w tym, że te tabliczki są źle zrobione. Sam pomysł faktycznie zasługuje na pochwałę, dobrze też, że zostało to przetłumaczone na 3 inne języki - szkoda tylko, że źle i znajduje się tam masa błędów. W polskim zresztą też zdarzają się literówki - choćby na Izbie Pamiątek.
    Próbowałam jako mieszkanka miasta wraz ze znajomymi przejść tę trasę jak osoba obca i powiem szczerze, że gdybym nie znała pewnych miejsc w mieście, w życiu bym do nich nie trafiła. Oznakowanie jest bardzo słabe, na niektórych tablicach jest napisane, że coś znajduje się 10m dalej w lewo, a jest w prawo, jest napisane, że to kolejny punkt, a to poprzedni (chociażby w przypadku św.Nepomucena przy parafii św. Anny, który jest napisany jako kolejny punkt po św. Annie, a krzywa wieża jako poprzedni, a strzałki pokazują w różnych kierunkach, tymczasem oba miejsca powinny być wcześniej niż św. Anna i w tym samym kierunku. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem, niż słabe strzałki byłaby mała mapka na dole każdej tablicy, która pokazywałaby trasę od tej tabliczki do kolejnej i poprzedniej. Zwłaszcza, że połowy tabliczek nie znalazłam, a co dopiero turyści!
    Ponadto szkoda, że na tabliczkach tytuły sugerują tylko to co było, np. na SP1 jest "Szkoła katolicka", tymczasem uważam, że powinno być napisane "Dawniej - szkoła katolicka, obecnie - SP1", to mówiłoby dużo więcej o tym, jak było, a jak jest teraz.

  • 2013-08-20 14:51:41

    gość: ~Ciekawy

    Tabliczka informująca o epitafium Wita Stwosza Młodszego tez jest źle umieszczona. Powinna być zaraz przy Krzywej Wieży, na murze kościoła, a jest po drugiej stronie przy wejściu do świątyni... Trzeba było się przyłożyć i poczekać, a nie tak na szybko i fuszerkę odwalać.

  • 2013-08-20 15:44:23

    gość: ~Gość

    Wyobraźmy sobie, że nasze władze przewidziały właśnie taką trzy godzinową turystykę mając do dyspozycji wielki potencjał kadrowy i finansowy i tylko tyle potrafią zrobić, aby się rozwijała turystyka.Według naszych władz na turystyce ma zarabiać miasto to znaczy oni a nie mieszkańcy za zarobione środki pomalują jedną lub dwie kamienice to tak jakby starszej pani ubrał bikini. Mamy krzywą wierze, lecz ta ulica i obiekt jest martwym tworem turystycznym tam nie tocz się życie niema straganów osób kupujących i sprzedających kawiarni gastronomi a władza udaje, że coś robi.

  • 2013-08-20 22:12:36

    Jerzy

    ostatnio dodany post

    Pragnę zauważyć, że trasa nie jest jeszcze ukończona. Nastapi to w przyszłym tygodniu i część usterek, np zle umieszczona tablica epitafium zostanie usunięta. Zmien się też polożenie niektórych tablic, o czym państwo piszecie. Tablice jak i znajdujace się na nich strzałki, o których wyzej jest mowa, mają jedynie charakter informacyjny i pomocniczy. Mają wskazywać odległości pomiędzy obiektami i dodkladnie identyfikować obiekty. Istotą zwiedzania Miejskiej Trasy Turystycznej jest pobranie bezpłatnego przewodnika z mapą po trasie w Centrum Informacji Turystycznej i poruszanie się z nim. Będzie to napisane na tablicy nr 1, której jeszcze nie ma, a która znajdzie sie pod ratuszem (nr 1). Nawigacja po trasie będzie tez oparta o sytem QR Code, polegajacy na możliwości skanowania umieszczonego na każdej tablicy kodu, który będzie pozwalał na przeczytanie pełnej informacji o obiekcie w swoim telefonie lomórkowym. Informacja ta będzie umieszczona na stronie interenetowej Urzędu Miejskiego. W niedalekiej przyszłości będzie tez bezplatna aplikacja na Smartfon. Tak więc proszę jeszcze trochę (tydzień) poczekać.

REKLAMA