Biegł boso ponad 20 kilometrów

Biegi Henrykowskie

Biegi Henrykowskie fot.: .facebook.com/Biegi-Henrykowskie

W sobotę dziesiątego sierpnia odbyła się druga edycja Półmaratonu Henrykowskiego. Bieg cieszył się ogromnym zainteresowaniem, na starcie pojawiło się 482 biegaczy i każdy z nich dobiegł do mety. To duży sukces, gdyż rok temu nie wszyscy ukończyli półmaraton.

Trasa podczas drugiej edycji nieco różniła się od tej sprzed roku. Bieg zyskał między innymi jeszcze jeden dodatkowy podbieg. Cała trasa została przetestowana i zmierzona w profesjonalny sposób przez licencjonowanego przedstawiciela Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wyniki czasowe uzyskiwane podczas Półmaratonu Henrykowskiego są teraz liczone we wszelkich oficjalnych klasyfikacjach. To nowość i pewnego rodzaju sukces dla organizatorów.

Pierwsze miejsce zajął Roman Romanenko z Ukrainy z czasem 1 h 8 min 02 sek, ustanawiając tym samym rekord trasy. Drugi na metę przybył jego rodak Bogdan Semenowycz, który stracił do lidera 50 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął najlepszy z Polaków Grzegorz Gronostaj z czasem 1 h 14 min 07 sek. Wśród kobiet triumfowała Ewa Kucharska przed Anną Skalską oraz Joanną Drewnicką-Ogrodnik. Ostatni na mecie zameldował się Paweł Mej, który biegł na boso! Zawodnik po raz drugi przyjechał do Henrykowa, aby przebiec trasę bez butów, czym wzbudził podziw i sympatię wszystkich przybyłych.

Warto zaznaczyć, że miał miejsce także bieg dla dzieci. Odbył się on w trzech kategoriach wiekowych – klasy 1-3 i 4-6 ze szkół podstawowych oraz gimnazjum. Każdy z biegaczy otrzymał medal i nagrodę. Z powodu dwudniowych opadów deszczu organizatorzy byli zmuszeni zmienić trasę biegu. Niosła ona za sobą jednak sporo zalet – dzięki temu młodzi sportowcy mogli przebiegać przez tę samą linię mety, co dorośli. Dla wielu z nich stanowiło to spore zaskoczenie i radość.

Wszyscy uczestnicy biegu, którzy wracali do domów pociągiem, jechali za darmo. Do skorzystania z promocji „Powrót gratis” uprawniał czytelny i wyraźny odcisk stempla organizatora „II Międzynarodowego Półmaratonu Henrykowskiego” na bilecie na przejazd pociągami spółki Przewozy Regionalne na podstawie, którego uczestnik lub wolontariusz przybył do Henrykowa.