Trwający przez 2 dni (11-12.06.2010) Festiwal dostarczył uczestnikom i widzom niesamowitych wrażeń! Grupy czeskie, które przybyły do nas z Nachodu oraz z Česká Skalice, reprezentując bardzo wysoki poziom w swoich widowiskach, wyniosły na pewno bardzo dobre wrażenie z realizowanej w naszej gminie imprezy.
Odbywające się po raz drugi w Bardzie, cyklicznie realizowane z czeskim partnerem wydarzenie, ma na celu przede wszystkim zbliżenie kulturowe poprzez wzajemną prezentację. Legendy i opowieści z pogranicza polsko-czeskiego mają wiele wspólnych wątków, ale dodatkowym walorem edycji odbywających się w Bardzie jest zapraszanie czeskich partnerów do uczestnictwa w przedstawieniach opartych na motywach bardzkich. Tak było 2 lata temu, tak też było i obecnie.
Wspólne polsko-czeskie warsztaty, realizowane pod kierunkiem polskich i czeskich opiekunów, a w szczególności pani Marzeny Łukasik, przyniosły niesamowite efekty. Etiuda na motywach legendy o diable, wietrze i aniele, przedstawiona na placu kościelnym, wzbudziła podziw licznie przybywających tego dnia do Barda pielgrzymów - tak zresztą, jak i inne widowiska. Szczególnych przeżyć dostarczyło widzom i wykonawcom uczestnictwo w „ruchomej szopce bardzkiej", tj. przedstawieniu opartym na motywach opowiadania Olgi Tokarczuk „Bardo.Szopka". Przedstawienie było przygotowywane na warsztatach w ramach projektu BARDO.SZOPKA, zrealizowanego w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2009", którego głównym realizatorem była Biblioteka Publiczna w Bardzie. Natomiast cały Festiwal odbył się w ramach projektu „Szlakiem legend bardzkich", realizowanego przez Centrum Kultury i Promocji w Bardzie w ramach konkursu grantowego „Kultura Bliska" Fundacji Wspomagania Wsi. W ramach tego projektu zostanie też wydany biuletyn, prezentujący efekty Festiwalu, przede wszystkim w postaci zdjęć. Będzie to na pewno świetna pamiątka niesamowitych chwil, chociaż zdjęcia nie oddadzą tego w pełni. Jak bowiem przekazać wzruszenie, jakiego dostarczyli uczestnikom pierwszego dnia Festiwalu najmłodsi wykonawcy, pokazując krótką i wdzięczną etiudę, przygotowaną pod kierunkiem pani Marzeny Łukasik, pod znamiennym tytułem „Nie taki wiatr w Bardzie straszny" ?...
Można jednak będzie jeszcze raz ulec urokowi małych wykonawców. Wystarczy przyjść do Centrum Kultury i Promocji w Bardzie na poniedziałkowy wernisaż prac plastycznych i ceramicznych, który rozpocznie się właśnie etiudą w ich wykonaniu - przy współudziale nieco starszych i równie uzdolnionych koleżanek.
Beata Szewczyk / CKiP Bardo
REKLAMA
REKLAMA