Express-Miejski.pl

Kamieniec Ząbkowicki oficjalnie z nowym herbem

Flaga gminy składa się z trzech pasów wysokości odpowiednio 1/9, 7/9 i 1/9 wysokości płata, kolejno błękitnego, złotego i błękitnego. Pas złoty dodatkowo obarczony herbem Gminy w części czołowej. Układ flagi nawiązuje do flagi Królestwa Prus, a przez to do rodziny Hohenzollernów, pominiętych przy projektowaniu herbu fot.: Kamil Wójcikowski, Robert Fidura (BIP Kam.Zab)

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Kamieniec Ząbkowicki ma już oficjalnie zaakceptowane przez radę projekty flagi, sztandaru, banera, pieczęci oraz łańcuchów wójta i przewodniczącego rady gminy - a wszystko to opatrzone nowym herbem gminy.

W długiej historii kamienieckiej gminy żadna z jej miejscowości nigdy nie posiadała ani praw miejskich, ani żadnego herbu. Przez ostatnie 30 lat władze samorządowe posługiwały się logiem zaprojektowanym przez Stefana Gnaczego z Towarzystawa Miłośników Ziemi Kamienieckiej. W ten prosty sposób znalazło się ono w wielu miejscach – zaczynając od tablic informacyjnych, poprzez mapy, oficjalne pisma, sztandar gminy, na stronie internetowej kończąc. Nigdy jednak nie zostało ono uchwalone jako herb gminy.

Według informacji projektantów nowego herbu Kamieńca Ząbkowickiego – Kamila Wójcikowskiego oraz Roberta Fidura – używane do tej pory logo wpisywało się w tradycje heraldyczne, nie zabrakło w nim jednak błędów.

- Logo przedstawia na tarczy francuskiej dzielonej w słup w polu prawym, czerwonym, półorła srebrnego z przepaską półksiężycową, w polu lewym, błękitnym wieżę dwukondygnacyjną, blankowaną czerwoną z oknami srebrnymi, stojącą na zielonym skrawku murawy – czytamy w uzasadnieniu heraldyczno-historycznym projektów symboli gminy Kamieniec Ząbkowicki, przygotowanym przez twórców nowego herbu. - Herb ten, pomijając kwestie  prawne związane z jego używaniem, zawiera szereg błędów. Orzeł jest zupełnie  niehistoryczną hybrydą orłów polskich (barwy pola i figury) oraz śląskich (przepaska). Wieża  czerwona na błękitnym łamie zasadę alternacji*. Ponadto odcień błękitu jest zbyt ciemny. Rysunek jest także niestaranny (m.in. brak oka u orła).

Prace nad nowym herbem gminy zakończyły się w ubiegłym roku. Pierwszy projekt przedstawiony Komisji Heraldycznej został odrzucony. Dopiero druga koncepcja okazała się trafna i po drobnych zmianach ostatecznie zaakceptowana. Oficjalny opis herbu brzmi:

W polu błękitnym dwa lwy wspięte, o orężu i językach czerwonych, zwrócone do siebie, prawy za kratą srebrną, lewy w koronie, w polu usianym biletami złotymi.

Razem z nowym herbem projektanci opracowali także projekty banerów gminy, pieczęci gminnej, sztandaru oraz łańcuchów wójta i przewodniczącego rady gminy.

Wójt gminy otwarcie dąży do tego, aby Kamieniec Ząbkowicki stał się miastem, o czym zapewniał nas pod koniec ubiegłego roku. Można zatem zakładać, że nowy  herb gminy to jeden z wielu kroków w tym kierunku poczynionych.

* Alternacja heraldyczna to zasada, która zakazuje kładzenia w herbach barwy na barwę oraz metalu na metal (wikipedia.org)

Express-Miejski.pl

39

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamieniec Ząbkowicki oficjalnie z nowym herbem

  2013-05-22 23:15:56

  Express-Miejski.pl

  Kamieniec Ząbkowicki ma już oficjalnie zaakceptowane przez radę projekty flagi, sztandaru, banera, pieczęci oraz łańcuchów wójta i przewodniczącego rady gminy - a wszystko to opatrzone nowym herbem gminy.

 • 2013-05-23 08:58:07

  gość: ~aaa

  Niech się wójt i rada pochwali jaki koszt był tego wszystkiego

 • 2013-05-23 09:14:09

  gość: ~bbb

  podejdź do Gminy i zapytaj

 • 2013-05-23 09:15:18

  gość: ~czytelnik

  Kiedyś czytałem ze projekt herbu to jakos 6 tysiecy. Ale cala reszta to nie wiem. No i do tego wymiana wszystkiego

 • 2013-05-23 09:44:11

  gość: ~kk

  Wymiana wszystkiego z herbem będzie następować stopniowo, w miarę zużywania się starych druków, tablic itp.

 • 2013-05-23 10:03:08

  gość: ~ciekawy

  No to jak to. Przecież trwałość takich tablic to nie okres roku tylko kilkunastu lat. To co, dopiero za kilkanaście lat będą wszystko wymieniać? A sztandar? Przecież też nie zniszczy się tak o szybko. Rozumiem ze dokumenty, strona www, ale cala reszta to tak szybko sie nie zuzyje...

 • 2013-05-23 10:15:25

  gość: ~ja

  bardzo fajnie mieć herb, w którym występuje więzienna krata

 • 2013-05-23 16:42:59

  gość: ~abc

  bo lepiej zaplacic firmie niz chciwemu tworcy "logo"

 • 2013-05-23 10:23:23

  gość: ~ojj

  a co ze starym herbem nie tak bylo??? juz nie maja na co pieniedzy wydawac.... no i ta wiezienna krata.....

 • 2013-05-23 11:24:39

  gość: ~kk

  Stary herb miał ten problem, że nie był herbem:) Co do kraty - cóż, do wszystkiego można złe skojarzenia przyporządkować.

 • 2013-05-23 11:39:45

  gość: ~czytelnik

  w artykule jest napisane co bylo nie tak z logiem towarzystwa. nie chce ale musze napisac ze coraz ciekawsze tematy rzucacie. to do em

 • 2013-05-23 13:34:24

  gość: ~Dooobre

  Hahaha :)) Przesłanie herbu jest jasne: Zamieniamy Kamieniec na miasto co wiąże się z podwyżką choćby lokalnych podatków i utratą gminnych przywilejów np. dla rolników, ale też podwyżką pensji dla rajców miejskich. Kto nie będzie miał kasy na podatki pójdzie siedzieć i będzie się wściekał za kratami (lew po lewej) a klawisz w koronie (włodarze miasta) będzie go drażnił dodatkowymi uchwałami. I tak oto nowy herb jest zapowiedzią świetlanej przyszłości :))) Gartuluję! A tak na marginesie: ten herb "złodziej i klawisz" faktycznie jest paskudny. Powiedzcie lepiej wprost czyimi pociotkami ludzi z rady są projektanci? Bo w dobie kryzysu bezsensowne wydatki są co najmniej nie na miejscu.

 • 2013-05-23 14:35:30

  gość: ~roman

  Jeszcze kładka na Bodzówce miedzy mostami ratusz w ewangeliku i do domu rzut beretem. Kto daje Panu Wójtowi taki pomysły przecież to inteligentny facet a tutaj takie jaja?!

 • 2013-05-23 15:12:13

  gość: ~Tygrysek

  Pomijając szczegół, że mi się nie podoba dorzucę swe trzy grosze.
  Już nie chodzi mi o to, że mamy pierwszy w historii Kamieńca herb - oficjalne, z uchwałą itd. Już nie chodzi o to, że brzydki... Chodzi o sposób i formę jego wprowadzenia. PO CICHU. Bez konsultacji, w zaciszu gabinetu. Cóż za narcyzm...
  A tak łatwo można było zrobić z tego wielkie wydarzenie. Dać do wyboru kilka wersji. Dać społeczeństwu wybór. A tak dwaj wójtowie wymyślili, BEZRADNI podnieśli rękę (pewnie nawet nie wiedzą za czym) zgodnie z wolą najwyższego...
  Nam zostaje jedynie pokornie patrzeć bo teraz nic nie da się zrobić.

  ALE wkrótce wybory....


  Ten wójt ma już swoje miejsce w historii - w dziale kontrowersja i narcyzm.

 • 2013-05-23 15:45:46

  gość: ~KKK

  A mnie podobają się odniesienia historyczne zawarte w tym herbie. W tych dwóch lwach jest zawarte prawie 600 lat historii. Malkontenci zawsze coś znajdą nie tak. Gdybym chciał szukać skojarzeń to Orzeł Biały byłby dla mnie np ptakiem rozjechanym na płask, albo przybitym do ściany. Widział kto kiedy orła w takiej pozie?

 • 2013-05-23 17:32:31

  gość: ~fiugo

  Mi tak samo sie podoba skoro nie bylo oficjalnego to teraz jest i wczym problem .

 • 2013-05-23 18:50:13

  gość: ~asia

  Nie zgadzam się z tym, aby nas mieszkańców stawiać przed faktem dokonanym ,kogo się pytali o to czy chcemy być miastem? KTOŚ TU WPYCHA SIĘ NA SIŁĘ DO HISTORII !!!!!

 • 2013-05-23 18:47:05

  gość: ~Tygrysek

  Odwracanie kota ogonem. W Kamieńcu jest tak, że jak ktoś ma odmienne zdanie automatycznie nazywany jest malkontentem. Dlaczego mam się godzić na narzucanie czegoś? Nie podoba mi się to, że MÓJ wójt wszystko robi sam. Mono władza. Rządy jednostki. Marionetkowi radni (bezradni). Zresztą radni podporządkowani są wójtowi zależnościami biznesowo zawodowymi. Nie podoba mi się to, że w GCK nic się nie dzieje. Nie podoba mi się to, że młodzież w Kamieńcu nie ma co robić. Nie podoba mi się to, że faworyzowane są tylko określone grupy. Nie podoba mi się to, że w UG zatrudniona jest emerytka. Nie podoba mi się to, że zastępcę wójta i sekretarza w obu przypadkach powołano dopiero po artykule w EM.

  Władza przestała być dla ludzi.Ludzie są dla władzy.

  I na koniec to nie jest tak, że nic mi się nie podoba. To co dobre - czapki z głów! Jednak obraz zamydla mi to co złe.

 • 2013-05-23 18:55:18

  gość: ~kola

  przecież sekretarz i zastępca to JEST FIKCJA ,wszyscy to wiedzą, że to tylko na papierze ,idzcie do zastępcy coś załatwić.

 • 2013-05-23 20:07:37

  gość: ~uwazamze

  Zgodze sie ze zastepca jest zbedny w tak malej gminie. Ale jednak sekretarz powinien byc.

 • 2013-05-23 20:20:44

  libkam

  Powiem wam jak nie poczytałem to nie wiedzialem co i gdzie na tym "herbie" ale jakby tak poczytać to dla mądrego to nie jest głupie...


  Tradycja heraldyczna gminy Kamieniec Ząbkowicki w sposób jasny wskazuje, że przy
  tworzeniu herbu Gminy należy odwołać się do symboliki związanej z właścicielami tych ziem.
  W przypadku cystersów należy wykorzystać godła z pól II i IV, jako charakterystyczne dla
  klasztoru kamienieckiego. Mamy zatem złotego lwa za kratą. Złoty lew w koronie jest także
  głównym godłem herbu dynastii Orańskiej. Uważamy, że to właśnie ta dynastia, a nie
  Hohenzollernowie, zasługuje na upamiętnienie w herbie Gminy. Zwłaszcza ze względu na
  księżną Mariannę, wielką dobrodziejkę Gminy, której pamięć jest darzona w Gminie wielkim
  szacunkiem do dzisiaj i to, co znamienne, jest kontynuowana do dzisiaj przez ludność polską,
  mimo wysiedlenia niemieckiej ludności. Rozważaliśmy także bezpośrednie nawiązanie do
  herbu księstwa ziębickiego, ale pomysł został porzucony. Wynikło to z faktu, iż do
  posługiwania się herbem księstwa, bądź jego uszczerbieniem, uprawnione są raczej jednostki
  wyższego rzędu, jak powiaty (istotnie, herb ten, lub jego elementy są używane przez
  powiaty: ząbkowicki, świdnicki, jaworski i strzeliński). Użycie motywów herbu powiatu
  Frankenstein nie było rozważane.

  Reasumując, proponujemy użycie dwóch złotych lwów, zwróconych do siebie, prawy,
  bez korony i za kratą z herbu klasztoru kamienieckiego, lewy, w koronie, w polu usianym
  biletami, z herbu dynastii Orańskiej. Lwu Orańskich ujęto pęk strzał i miecz, dla odróżnienia
  od oryginalnego herbu (uszczerbienie). Barwy pola wywiedzione są z barwy pola herbu
  dynastii Orańskiej. Stylizacja lwów (bogate kudły) inspirowana jest stylizacją z herbów
  cysterskich, w szczególności z przedstawień z początku XX wieku; podobnie stylizacja kraty
  (widoczne łączenia).

  Rozważano użycie lwa Orańskich, trzymającego wieżę zamku kamienieckiego, w
  barwach wywiedzionych z barw księstwa ziębickiego. Projekt ten został odrzucony na etapie
  konsultacji w Komisji Heraldycznej, które odbyły się 27 lutego 2012. Komisja zwróciła uwagę,
  iż przedstawienie rzeczywistej wieży jest niefortunnym pomysłem (m.in.) czyni jej szczegóły
  nieczytelnymi, oraz na fakt, że lew w koronie może symbolizować tylko dynastię Orańskich, a
  nie cystersów (lew cysterski jest nieukoronowany).
  Ostateczny wpływ na kształt herbu miały konsultacje 23 marca 2012. Wówczas
  zaakceptowano ideę herbu i zasugerowano drobne poprawki: zmianę tynktury kraty oraz
  przedstawienie tylnych łap z lwów w postaci właściwej dla lwów wspiętych.


  http://bip.kamzab.pl/files/fck/95/file/uchwaly/Kadencja_2010-2014/sesja_2013/Uchwala_RG_2013_184_XXIX_Herb.pdf

 • 2013-05-23 22:06:11

  gość: ~jan

  no to kos wyjasnil !! bylem taki sobie jestem na tak !!
  co Wam przeszkadza ze w kamiencu robi sie ladnie byles w parku na alejkach ? idz zobacz co sie dzieje a nie prowokacje wyborcze juz tu robicie . liczy sie efekt . kiedy tak wiele mieszkancow pracowalo na takich lub inny pracach chyba po powodzi tylko jak byla TV i sie robilo szum medialny i bicie piany

 • 2013-05-23 20:51:14

  gość: ~Tygrysek

  Regulamin który zapewne radni nie czytali stanowi, że:
  2.Prawo używania symboli Gminy przysługuje organom Gminy, jednostkom organizacyjnym Gminy oraz jednoosobowym spółkom Gminy.
  3. Traktując używanie symboli Gminy jako jedną z form promocji Gminy, przyjmuje się jako zasadę bezpłatne wykorzystywanie ich wizerunku, przez podmioty nie wymienione w pkt 2, pod warunkiem uprzedniego uzyskania zgody Wójta Gminy (z wyłączeniem publikacji naukowych i popularnonaukowych)

  CZYLI jak? Jak będę chciał nakleić nalepkę na aucie z wizerunkiem herbu to muszę podanie napisać do wójta i wybrać się na rytualne całowanie w pierścień???

 • 2013-05-23 21:00:43

  libkam

  możesz całować w co tam lubisz...


  a czy teraz ktoś robi problem z tym gdzie naklejasz logo???
  robisz z igły widły...

  zajmijmy sie lepiej sensem zmieniania tego co sie przyjęło......

 • 2013-05-23 21:07:23

  gość: ~Tygrysek

  Wiesz ja nie mam nic przeciw związkom partnerskim ;) (dwa lwy i te sprawy)
  Mi chodzi o sposób rządzenia. Monowładza. Prowincjonalna dyktatura. Herb to zwieńczenie tego problemu.
  Cała zabawa polega na tym właśnie... Tu nie chodzi o herb. Tu chodzi o styl.

 • 2013-05-23 21:11:16

  libkam

  po to są te artykuły (mam taką nadzieje) zeby chodziło jednak o styl....

 • 2013-05-23 21:37:25

  gość: ~ktosik

  OTWORZYSZ CZŁOWIECZE KIEDYŚ ENCYKLOPEDIĘ I ZOBACZYSZ KTO BYŁ TWÓRCĄ MIASTA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI !!

 • 2013-05-23 22:13:54

  gość: ~aleocochodzi

  kamieniec nigdy nie mial praw miejskich, nigdy nie byl miastem...

 • 2013-05-24 00:15:16

  gość: ~BV

  Ręce precz od herbu. Żadnej solidarności widzę że nie ma. Skanda

 • 2013-05-24 08:24:32

  gość: ~Gość

  A teraz w całej gminie trzeba wymienić sztandary szukać sponsorów i odbędą się wielkie uroczystości z okazji wymiany sztandarów i flagi gminy Kamieniec, kto za to zapłaci ano my podatnicy ta władza wszystko robi na opak ambicje przerastają możliwości to jest spowodowane brakiem wykształcenia i patryjotyzmu Polskiego, co spowodowało, że w herbie Kamieńca znalazły się barwy Ukrainy i Czeskie lwy. Herb Kamieńca powinien powstać z woli mieszkańców i zaakceptowany przez mieszkańców gminy nawiązujący do przeszłości tej ziemi podkreślający Polskość tych ziem. Wójt Gminy Kamieniec ma taki charakter cze źle cze dobrze i tak postawi na swoim nie liczy się z ludźmi realizuje swoje chłopieńce marzenia o wielkim władcy i swymi wielkimi czynami zapisze kartki historii powstania miasta Kamieniec Ząb.

 • 2013-05-24 11:37:02

  gość: ~lolo

  Ja nie mogę, ale bełkot. Czysty "Polski patryjotzm" pełną piersią.

 • 2013-05-24 12:36:29

  gość: ~as

  a te łańcuch złocony dla wójta i srebrzony dla przewodniczącego po co taki przepych?

 • 2013-05-24 14:45:43

  gość: ~misiek

  D.Krekora na burmistrza!!!

 • 2013-05-24 15:23:18

  gość: ~ja

  To kim będzie NAJJAŚNIEJSZY ? jak ten burmistrzem

 • 2013-05-24 22:22:42

  gość: ~Ari

  Герб самостійна україна банди Упа

 • 2013-05-25 09:32:05

  gość: ~as

  Dobre jaki herb,taki wódz

 • 2013-05-26 18:01:15

  gość: ~realista

  czasem czytam wieści z gminy kamieniec ,z powiatu ząbkowickiego i odnoszę wrażenie żeby coś zrobić w ząbkowicach czy w kamieńcu trzeba pytać krytyków lokalnych o pozwolenie .to pytam czy mogę puścić bąka na wasze wywody ,jak władze coś zrobią żle jak nie zrobią też żle to trzeba się na coś zdecydować a nie ciągle biadolić

 • 2013-05-26 18:05:05

  gość: ~realista

  czasem czytam wieści z gminy kamieniec ,z powiatu ząbkowickiego i odnoszę wrażenie żeby coś zrobić w ząbkowicach czy w kamieńcu trzeba pytać krytyków lokalnych o pozwolenie .to pytam czy mogę puścić bąka na wasze wywody ,jak władze coś zrobią żle jak nie zrobią też żle to trzeba się na coś zdecydować a nie ciągle biadolić

 • 2013-05-28 19:49:15

  gość: ~ktosik

  Nikt nie ma nic przeciwko temu że coś się robi tylko trzeba robić coś dla większości ,a nie dla swojego grona i tylko tych co cię popierają.W gminie Kamieniec każdy kto ma odmienne zdanie jak władza staje się wrogiem.

 • 2016-07-17 18:45:42

  gość: ~kamieniec

  ostatnio dodany post

  Herb bardzo piękny

REKLAMA