Już 1 kwietnia Bogusław Wołoszański zabierze widzów w kolejną podróż do odległej przeszłości, której ślady można znaleźć do dziś. W 1. odcinku nowej edycji programu „Skarby III Rzeszy” odwiedzi między innymi Srebrną Górę.
W czasie wojny w znajdujących się tam fortach Ostróg i Wysoka Skała utworzono obóz jeniecki dla polskich oficerów. Jednak w 1945 r. kiedy na miejsce dotarła kolumna niemieckich ciężarówek w obozie nie było już żołnierzy II RP. Co się z nimi stało? Co, lub kogo miały transportować niemieckie ciężarówki? Polsat Play zaprasza na program Skarby III Rzeszy w najbliższy poniedziałek, o godz. 21.30.
Oddalony od działań wojennych Dolny Śląsk był przez długi czas najlepszym miejscem, w którym można było ukryć bezcenne dzieła sztuki z kolekcji państwowych III Rzeszy, a także zbiorów prywatnych. Poszukując ich śladów Bogusław Wołoszański uda się do Lubomierza. Wiadomo, że to właśnie tam Niemcy wywozili eksponaty z Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jakie tajemnice kryje kaplica lubomierskiego kościoła?
Co stało się z bezcenną „Madonną burmistrza Meyera”, którą Gunter Grundmann wywiózł z zamku w Karpnikach? Miejsce jeszcze wiele lat po wojnie przyciągało licznych poszukiwaczy skarbów, gdyż odnalezione dokumenty wskazywały, iż mogą się tam znajdować dzieła o wielomilionowej wartości. Według świadków w ostatnich dniach kwietnia 1945 roku przywieziono tajemnicze skrzynie. Niemcy nie mieli już
szans, by je dalej wywieźć. Czy badanie georadarem rozwiąże tę zagadkę…?
mat.prasowe
REKLAMA
REKLAMA