Express-Miejski.pl

Będzie kolejka i ściana wspinaczkowa

Remont żdanowskiego wiaduktu trwa

Remont żdanowskiego wiaduktu trwa fot.: Dorota Getinger/Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Żdanowski most, przez wiele lat niszczejący i zaniedbany, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego doczekał się remontu. Jego naprawa i rewaloryzacja ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu.

Pozostały po kolei sowiogórskiej wiadukt w Żdanowie groził katastrofą budowlaną

Powstał na początku XX w. i był użytkowany przez 30 lat. Później stanowił tylko atrakcję turystyczną, która bez remontów i zaplecza z czasem przyciągała coraz mniej zwiedzających. Niemodernizowany od kilkudziesięciu lat ostatecznie został wyłączony z użytkowania decyzją inspektora nadzoru budowlanego, gdyż groził zawaleniem.

Groźba została oddalona

Gmina Stoszowice otrzymała dofinansowanie w kwocie 600 tys. zł na przeprowadzenie remontu. Rozpadające się, niestabilne filary, liczne ubytki, pęknięcia sklepienia, brak odwodnienia to tylko niektóre z oznak fatalnego stanu technicznego, w jakim znajdował się wiadukt.

Jestem pod wrażeniem, że ten most nie runął. Chyba można uznać to za cud. Opanowaliśmy sytuację i groźba zawalenia została oddalona, ale sądzę, że prace zostały podjęte w ostatniej chwili przed katastrofą – tłumaczy jeden z członków ekipy remontowej.

Prace naprawcze zostały zaplanowane na 3 lata

Z założenia projekt jest podzielony na 3 etapy. Pierwszy obejmował zabezpieczenie najbardziej zniszczonych elementów łuku środkowego i filara – to udało się zrobić. W 2. etapie, czyli w tym roku, zakończymy prace na płycie mostu i wzmocnimy pozostałe dwa łuki oraz drugi filar. W  3. etapie pozostaną prace kosmetyczne oraz dokończenie części wzmocnień konstrukcji, które ze względów finansowych nie będą wykonane w pierwszych 2 etapach – mówi Marek Janikowski, wójt gminy Stoszowice.

Przez most przejedzie pierwszy pociąg

Wyremontowany most ma przyciągnąć turystów i osoby uprawiające sporty. Taka inwestycja to szansa dla Żdanowa, który turystycznie przegrywa ze Srebrną Górą.

Most będzie można wykorzystać jako drugą co do wielkości sztuczną ścianę wspinaczkową w Polsce. Myślę, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Ponadto, również w tym roku, będzie można spacerować i jeździć na rowerze po trasie dawnej kolei sowiogórskiej, do tej pory zamkniętej ze względu na zły stan mostu – kontynuuje wójt.

Planuje się, że w przyszłości po moście będą jeździły kolejki turystyczne

Mamy jeszcze sporo do zrobienia. Najpierw musimy wzmocnić konstrukcję mostu w Srebrnej Górze, co może potrwać kolejne 2–3 lata. Następnie musimy myśleć o udrożnieniu trasy. Szczególnie trudnym elementem jest zawał skalny przy wąwozie z fliszu dolnokarbońskiego. Na te prace będziemy chcieli przygotować projekt do Unii Europejskiej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przed rokiem 2020 zobaczymy na tej trasie prawdziwy pociąg – kończy Marek Janikowski.

Choć zakończenie prac planowane jest na listopad 2014 r., to już w tym roku wiadukt będzie ogólnodostępny.

Dorota Getinger/Express-Miejski.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Będzie kolejka i ściana wspinaczkowa

    2013-03-22 13:45:54

    Dorota Getinger/Express-Miejsk

    Żdanowski most, przez wiele lat niszczejący i zaniedbany, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego doczekał się remontu. Jego naprawa i rewaloryzacja ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu.

  • 2014-04-03 10:21:10

    gość: ~benia

    a co z kolejką traktorem która wiozła ludzi na forty już się zepsuła?? czy ją ukradli?

  • 2014-04-03 10:29:11

    gość: ~Jan Kalwin

    wójt oddał bo kazali mu robic l...

  • 2014-04-10 09:39:29

    gość: ~jaa

    a czy to nie miało już powstać przy okazji ostatnich wyborów gminnych. Znów wszystko na pokaz !!!!!!!!!!!!

  • 2014-04-21 11:38:49

    gość: ~Mieszkaniec

    ostatnio dodany post

    Remont obiektu mostowego w Żdanowie został zakończony, z przykrością jednak stwierdzam, że obowiązki wykonawcy jak i nadzoru inwestorskiego nie zostały dopełnione.

    Teren po zakończonym remoncie nie został przywrócony do stanu wyjściowego:

    1. Pozostawiony gruz ceglany ( z myślą, że zarośnie za kilka chwil???)
    2. Kruszywa pozostawione w obrębie obiektu
    3. Beton
    4. Pozostałości po żywicy

    - gdzie jest inspektor nadzoru inwestorskiego???
    - jakie stanowisko w tej sprawie ma nasz kochany wójt ???
    - czy uporządkowanie terenu nie wchodzi w cenę robót wykonawczych???
    - i na koniec czy takie sytuacje należy zgłaszać do Nadzoru budowlanego i wydziału ochrony środowiska????

REKLAMA