Czerwiec to miesiąc podsumowania pracy w szkołach. Z kończącym się rokiem szkolnym zbiegła się uroczystość zakończenia projektu ekologicznego „Dbamy o przyrodę, dlatego segregujemy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podsumowanie pracy uczniów, nauczycieli, ocena współpracy z wieloma instytucjami w projekcie miały miejsce w dniu 10 czerwca br. w III LO w Ząbkowicach Śląskich.Zostały przedstawione w porządku chronologicznym działania podjęte od 2 listopada 2009r. do chwili obecnej. W tym to okresie uczestnicy projektu – 26 edukatorów pod kierunkiem opiekunów projektu p. Reginy Bigoś – koordynatora projektu i p. Ewy Żuk – asystenta projektu brali udział w konkursie na logo projektu, konkursie ekologicznym, w akcjach: „Dzień bez reklamówki”, „Sprzątanie Świata”; w licznych wyjazdach: do Zakładu Recyklingu EKOREN w Polkowicach, Rezerwatów Przyrody Muszkowickiego Lasu Bukowego, Skałek Stoleckich, Cisów i Cisowej Góry oraz Torfowiska pod Zieleńcem. Wzbogacenie swojej wiedzy na temat potrzeby segregowania odpadów i pozyskiwania surowców wtórnych było możliwe nie tylko dzięki poznaniu terenów chronionych okolic Ząbkowic Śląskich w ramach warsztatów, szkoleń i wyjazdów, ale również dzięki pozyskanym wiadomościom podczas licznych spotkań z przedstawicielami instytucji, które mają największy wpływ na rozwój ekologiczny powiatu.
Przy tej okazji dziękujemy serdecznie za otwartość i poświęcenie czasu dla młodzieży dla pracowników Starostwa Powiatu Ząbkowickiego: starosty – p. Ryszarda Nowaka, wicestarosty p.Tadeusza Cymbały, sekretarza p. Józefa Halarewicza, kierownik oświaty p. Ewy Kierepka- Czeleń , burmistrza Ząbkowic Śl. p. Krzysztofa Kotowicza, wiceburmistrza p. Ireneusza Woźniakowskiego, prezesa ZGK p. Dawida Tomczaka, kierownika p. Mariusza Szmiela, pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej – p. Jerzego Piaseckiego i p. Małgorzaty Masełko, dyrektora firmy VEOLIA - Usługi dla Środowiska p. Adriana Trojanowskiego i pracowników ze Świdnicy, pracowników Nadleśnictwa w Bardzie, w Szczytnej,
w Henrykowie – szczególne podziękowania za wieloletnią współpracę dla przybyłego na uroczystość Nadleśniczego p. Władysława Marka Rybarkiewicza.
Swoją wiedzą i umiejętnościami na temat segregacji odpadów i potrzeby podejmowania działań w tym zakresie 26 edukatorów dzieliło się szkoląc w kwietniu br. 250 uczniów z ZSP nr 2, Publicznego Gimnazjum nr1 i Publicznego Gimnazjum nr2 w Ząbkowicach Śląskich. Dziękujemy za współpracę dyrekcji i nauczycielom w/w szkół a w szczególności p. Ryszardowi Pawłowskiemu, p. Lucynie Gabory, p. Andrzejowi Rabie, p. Annie Szmiel, p. Danucie Tracz, p. Agnieszce Moskal. Składamy podziękowanie p. Magdalenie Pokryszce za uwrażliwianie młodzieży na dostrzeganie potrzeb środowiska poprzez ukazanie w swojej poezji piękna przyrody. Słowa wierszy o przyrodzie były mottem przewodnim apelu zorganizowanego w kwietniu br. dla młodzieży III LO w ramach obchodów Dnia Ziemi oraz inspiracją do wykonania dekoracji na obecną uroczystość. Wyeksponowanie dwóch postaci z zasłoniętymi twarzami, sercem i związanymi rękami- to symbol ludzi, którzy nie myślą, nie czują i nic nie robią dla środowiska, w którym żyją i korzystają z niego. Uczennice, które przeprowadziły „Szybki kurs segregacji odpadów” rozpoczęły swoje wystąpienie właśnie od słów: „Jeśli nie chcesz być człowiekiem, który nie myśli, nie czuje i nic nie robi – to włącz się aktywnie do zbiórki surowców wtórnych...”.
Za współpracę w monitorowaniu działań projektu składamy podziękowanie redakcji Gazety Echo Tygodnia na czele z p. Krystianem Kikiem oraz redakcji Gazety Wiadomości Powiatowe – p. Kazimierzowi Kurze także przybyłej na uroczystość p. Ewie Pazdioarze.
Dziękujemy dyrektor ZOK-u p.Justynie Kaczorowskiej za współpracę i wypożyczenie sztalug do wystawy fotograficznej, na której zaprezentowane zostały zdjęcia z przeprowadzonych w ramach projektu działań. Podziękowanie dla p. Joanny Smętkiewicz oraz p.Katarzyny Cholewy za profesjonalne przygotowany catering dla przybyłych 121 gości. Ogromne podziękowania składamy pracownikom firmy reklamowej „perfect” dla p. Wojciecha Pelca, p. Jakuba Zaborowskiego za współpracę podczas przygotowywania wszelkich materiałów do projektu. I wszystkim tym z Państwa, którzy współpracowali w ramach projektu jeszcze raz dziękujemy.
Orom pracy włożonej w ciągu ośmiomiesięcznego czasu trwania projektu to rezultaty twarde: 376 przeszkolonych edukatorów, uczniów , dorosłych oraz ich rodziny, które już segregują śmieci; rozdanie 1000 toreb ekologicznych dla mieszkańców Ząbkowic Śląskich; zebranie 50 worków 120l śmieci, wykonanie 6 wystaw fotograficznych, prezentacji multimedialnych, nagranie filmów. Zebranie 25 kg zużytych baterii, 180 kg zakrętek plastikowych. Zakup rzutnika multimedialnego, kamery, aparatu cyfrowego, 6 tablic korkowych, 10 antyram. To rezultaty, które można było osiągnąć dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego, który na ten cel przekazał dla III LO w Ząbkowicach Śląskich 38 576,40 zł.
Na pamiątkę udziału w projekcie 26 edukatorów z rąk dyrektor III LO p. Wiesławy Kurzyńskiej i opiekunów projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie i płytki CD z nagraniami dokumentującymi przebyte szkolenia. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności nie dotyczą tylko praktycznej segregacji odpadów, ale ułatwią w przyszłości pracę w zespole, sprawne rozwiązywanie problemów, poprawią kompetencje osobiste jak; radzenie sobie ze stresem, poczucie odpowiedzialności za wykonywane zadania, podniesienie poziomu samooceny, bo tego również starali się nauczyć młodzież nauczyciele opiekunowie projektu
www.zabkowiceslaskie.pl
REKLAMA
REKLAMA