Od 2015 roku egzamin dojrzałości będzie obejmował trzy obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, obcego i matematyki na poziomie podstawowym. Za trzy lata zmianie ulegnie egzamin ustny z języka polskiego. Uczeń nie będzie przygotowywał prezentacji, a odpowie na wylosowane pytanie.
- Cieszę się, że odchodzi się od przygotowywania prezentacji – mówi Alicja nauczycielka języka polskiego – Uczniowie nie podchodzili rzetelnie i uczciwie do ustnej matury z polskiego. Jeszcze w czasie studiów polonistycznych sama pisałam prezentacje na zamówienie. Maturzyści nie potrafią odróżnić literatury przedmiotu od podmiotu, mają problem z napisaniem pracy twórczej dlatego też w środowiskach akademickich rozwinął się proceder pisania prac na zamówienie. Ta część egzaminu maturalnego nie sprawdzała wiedzy ucznia, a jego umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Zmianie ulegnie także sposób sprawdzania egzaminu maturalnego. Do tej pory egzaminatorzy kierowali się kluczem, po wprowadzonych zmianach będą zwracać uwagę na umiejętności ucznia i jego wiedzę.
- Sprawdzanie egzaminu maturalnego według klucza, to największa niesprawiedliwość – mówi Kamila, pierwszy rocznik reformy oświaty – Stara matura pokazywała erudycję, wiedzę, umiejętności. Nowa uczyła schematu. Była to największa bolączka moja i moich kolegów z klasy. Nie mogliśmy zrozumieć dlaczego trzeba się dopasować do schematu. Żałowałam, że nie urodziłam się parę dni wcześniej, a jestem ze stycznia, wówczas udałoby mi się zdać starą maturę – ubolewa – Jednak nie klucz odpowiedzi, jak się później okazało, był największym błędem. Amnestia giertychowska ukazała niesprawiedliwość. Były osoby, które nie zdały poprawki matury, podeszły do egzaminu z rocznikiem niższym i także nie udało im się osiągnąć wymaganych 30%, dzięki Romanowi Giertychowi są to osoby, które nie zdały matury, a udały się na studia, co ukazuje paradoks naszego państwa.
Wprowadzone zmiany nie utrudnią otrzymania świadectwa dojrzałości.
Pani Halina ma trzech synów, każdy będzie zdawał inną maturę.
- Poziom w szkole z roku na rok jest coraz niższy – mówi – Dawniej świadectwo maturalne, to było coś. Wielki wysiłek należało włożyć w naukę. Jak patrzę na moich synów, którzy chodzą do szkoły, ile czasu poświęcają na naukę, to jestem przerażona, do czego to wszystko zmierza. Wydaję tylko pieniądze na podręczniki, które w czerwcu nie mają śladu użytkowania.
Informatory z przykładowymi pytaniami maturalnym zostaną opublikowane do sierpnia 2013 roku.
eMKa/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA