Wraz z nastaniem jesieni przychodnie stopniowo wypełniają się chorymi. Już wkrótce w poczekalniach zrobi się tłoczno. Chorzy z objawami grypy coraz częściej będą pukać do drzwi lekarskich gabinetów.
Jednak są tacy chorzy, którzy unikają lekarzy i wolą leczyć się sami.
- Nie chodzę do lekarza z obawami grypy czy przeziębienia. Wolę wziąć leki reklamowane w telewizji, położyć się na dzień lub dwa do łóżka i nie męczyć się w długich kolejkach – mówi Ewelina.
Julia pierwsze przeziębienie tej jesieni ma za sobą. Nie zrezygnowała w tym czasie z pracy.
- Nie mogłam sobie pozwolić na wolne w pracy więc ubierałam się grubiej, piłam więcej gorącej herbaty z cytryną i jakoś dotrwałam do weekendu.
Martyna poszła zaraz jak poczuła się gorzej. Dostała dwa tygodnie zwolnienia L4.
- Nie ma sensu się męczyć w pracy. Głowa mnie strasznie bolała, z nosa leciał katar. W pracy było ze mnie więcej problemów niż pożytku. Dwa tygodnie zwolnienia to za dużo, ale skorzystam i jak poczuję się lepiej zacznę nadrabiać zaległości w czytaniu książek, może uda mi się nawet posprzątać dom.
Nie wszyscy chorzy udają się do lekarza. Część z nich jak Julia, czy Ewelina woli leczyć się samodzielnie i pierwsze kroki kieruje do aptek, gdzie o radę prosi się farmaceutów. Domowe sposoby także są stosowane w celu wzmocnienia działania leków. Popularne mleko z czosnkiem i miodem, czy herbata z cytryną i sokiem cieszą się dużym powodzeniem.
- Do lekarza nie idziemy, bo trzeba czekać w kolejce i najzwyczajniej w świecie się nam nie chce – mówi jedna z farmaceutek – W takich przypadkach polecamy preparaty rozgrzewające, witaminę C i ciepły koc. Chory powinien się wygrzać.
Co zrobić aby uniknąć grypy?
Należy przede wszystkim zadbać o kondycję fizyczną, czyli o system odpornościowy. Właściwa dieta i odpowiednia ilość snu także mają wpływ na dalsze nasze samopoczucie i walkę z zarazkami. Ustalając jesienno – zimowe menu powinnyśmy pomyśleć o zredukowaniu węglowodanów, a zwiększeniu tłuszczy pochodzenia roślinnego.
eMKa/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA