W dniach 29-30 września i 5-7 października 2012 roku kilkunastoosobowa grupa entuzjastów fotografii brała czynny udział w ziębickim plenerze fotograficznym NOWINART.
Plener Fotograficzny zorganizowany został przez Referat Promocji Gminy i Inicjatyw Gospodarczych, Stowarzyszenie Nowinart i Ziębickie Centrum Kultury. Przez kilka dni uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się wielu spraw związanych z fotografią. Integracja przebiegła bardzo szybko się - tematów do rozmów nie brakowało...
Pierwszy wykład Tomasza Deko „Fotografia dokumentalna – wprowadzenie, prezentacja różnych kierunków”, odbył się w sobotę 29 września. Po słowie wstępnym rozpoczynającym warsztaty grupa amatorów fotografii udała się w niewielkich zespołach w teren z opiekunami: Tomkiem Deko, Krzysztofem Orłowskim, Bartoszem Kozakiem i Kamilem Dąbrowskim. Każdy uczestnik miał za zadanie wykonań kilka fotografii, pokazując w ten sposób co go interesuje. Wykonano tego dnia wiele ciekawych zdjęć m.in. osobom pracującym w sklepie za ladą, napotkanym przechodniom, czy ludziom wyglądającym przez okno w swoim mieszkaniu. Uczestnicy warsztatów w większości na swoich zdjęciach udokumentowali codzienne życie mieszkańców miasta. Po przerwie obiadowej odbyły się zajęcia z fotografii portretowej, które okazały się bardzo wesołe i zabawne. W trakcie warsztatów można było swobodnie rozmawiać o wykonanych zdjęciach i liczyć na uwagi doświadczonych fotografów, które być może zaowocują w przyszłości.
W trakcie pleneru można było spotkać się z wieloma motywami fotografii. 5 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach Piotr Szafraniec miał wykład pt. „Podstawy fotografii cyfrowej” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zainteresowanych tematyką fotografii.
Plener fotograficzny zakończono 6 października wykładami Pauliny Dudzik „Fotografia krajobrazu i architektury” oraz Jarosława Dulęby „Wprowadzenie do fotografii bromosrebrowej – podstawy psychofizjologii widzenia, materiały światłoczułe i chemia fotograficzna, omówienie technik fotograficznych”.
W czasie warsztatów zostały przedstawione ciekawe techniki: luksografii, daktyloskopografii czy fotografii otworkowej przy użyciu puszki. Przybyli uczestnicy kursu, mieli okazję poznać sposób powstania i ideologię tradycyjnej formy fotograficznej.
W grę wchodzi eksperymentowanie, wyświetlanie fotografii ze zwykłego negatywu i następnie wykonanie luksografii na tym samym papierze. Powstałe obrazy są efektem cienia, który rzucają przedmioty położone na papierze fotograficznym, na który świeci światło. Materiały te, poddaje się obróbce jak w standardowym procesie fotograficznym.
Mamy nadzieję, że każdy wyniósł dla siebie dodatkową wiedzę z warsztatów fotograficznych oraz, że wszyscy uczestnicy będą mile wspominać przygodę z fotografią.
Istotą zorganizowanego pleneru fotograficznego była chęć szukania innych płaszczyzn działania, które doprowadzą do wszechstronnej integracji mieszkańców, a w rezultacie wykreowania impulsu kulturalnego, dzięki któremu impreza będzie odbywać się cyklicznie w Ziębicach.
UMiG Ziębice
REKLAMA
REKLAMA