W restauracji Arkady odbyło się spotkanie z pisarzem Janem Grzegorczykiem.
Na zaproszenie Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Jan Grzegorczyk przyjechał z Poznania do Ząbkowic Śląskich. Pomimo tego, że już w listopadzie odbędzie się premiera jego najnowszej książki o kolejnych przygodach księdza Grosera, znalazł czas na to, by przyjechać na spotkanie ze swoimi czytelnikami.
- W literackim światku pojawiłem się ponad trzydzieści lat temu kiedy zacząłem pisać w dominikańskim miesięczniku „W drodze”. Nazwa miesięcznika streszcza jedyne i najważniejsze powołanie człowieka – rozpoczął swoją prezentację Jan Grzegorczyk - To, co my rozumiemy przez powołanie i wykonywanie zawodu nauczyciela, lekarza, bycia mężem, księdzem, to są pod powołania, które się mogą rozbić jak kryształowy wazonik. Natomiast najważniejszy jest fakt, że człowiek jest w drodze, człowiek to wędrowca – homo viator, jesteśmy w drodze. Dla wierzących do domu ojca, dla niewierzących do jakiejś nieznanej przestrzeni. Chodzi o to, by w ciągu życia nie dać się zabić, nie stanąć. Cokolwiek w naszym życiu się zdarzy jest nadzieja, że możemy wstać, możemy się podnieść i iść dalej. Ja tę nadzieję w moich książkach głoszę. W miesięczniku „W drodze” spotkałem ciekawych ludzi, z tych ludzi właśnie wyrosłem, a był to Roman Brandstaetter, Jan Twardowski i Jan Góra.
W zabawny sposób, naśladując głosy i gestykulację swoich przyjaciół, Jan Grzegorczyk streścił początki swojej pisarskiej kariery. Anegdoty, przytaczane wydarzenia z życia autora w sposób komiczny, rozbawiły przybyłych na spotkanie czytelników.
W przerwie opowieści, pisarz zagrał na gitarze rosyjskie utwory, które wprowadziły w jesienny klimat zadumy.
- Pisanie przeze mnie książek jest jak szukanie dobrego słowa – powiedział na zakończenie spotkania Jan Grzegorczyk.
Jan Grzegorczyk ur.12 marca 1959 roku w Poznaniu - dziennikarz, redaktor i pisarz, współpracownik dominikańskiego pisma "W drodze", publikował felietony w "Przeglądzie sportowym". Studiował polonistykę na UAM w Poznaniu. Autor książek o duchowości i wierze, m.in. trylogii o przypadkach księdza Grosera: "Adieu", "Trufle" i "Cudze Pole", ponadto powieści "Chaszcze", "Puszczyk" oraz "Niebo dla akrobaty".
eMKa/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA