Express-Miejski.pl

70-ta rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dziś 70-ta rocznica rozpoczęcia największy konfliktu zbrojnego w historii świata, czyli II wojny światowej.  Poza prawie wszystkimi państwami europejskimi, brały w niej udział główne państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, Australii i Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).

Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 – atak III Rzeszy niemieckiej w porozumieniu z ZSRR na Polskę, 3 września 1939 w wyniku wygaśnięcia terminu ultimatum o godzinie 11 przed południem brytyjskiego czasu letniego przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę drugą datę jako początek wojny światowej). Niektórzy za początek wojny światowej uznają wojnę japońsko-chińską, rozpoczętą 7 lipca 1937 najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej istniało pojęcie Wielka Wojna Ojczyźniana, rozpoczynająca się 22 czerwca 1941 wraz z atakiem niemieckim na ZSRR. Dla Amerykanów wojna rozpoczęła się 7 grudnia 1941, wraz z atakiem japońskim.

II wojna światowa pochłonęła 50 mln ofiar, z czego 20 mln zginęło w wyniku ludobójstwa. Dla niektórych społeczności, takich jak np. Żydzi czy Romowie wojna skończyła się niemal całkowitą zagładą. Prawie 80% całkowitej liczby ofiar to mieszkańcy Europy. Dla 35 mln ludzi wojna skończyła się trwałym kalectwem. Ogromna liczba osób została pozbawiona jakiegokolwiek schronienia. Spośród narodów europejskich największe straty poniosła Polska - 6 mln ofiar śmiertelnych.

Dziś obchodzimy 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. W wielu miejscach w Polsce odbywają się z tej okazji uroczystości. To bardzo ważne, aby pamiętać o tej dacie i tych wydarzeniach. Często historycy próbują naciągać fakty, aby umniejszyć winę państw atakujących nasz kraj, ale nie możemy pozwolić, aby ich wyimaginowane historie zakorzeniły się w naszych głowach. Prawda jest tylko jedna. Niestety smutna.. 

Na terenie Ząbkowic nie było żadnych działań wojennych. Zostały one jedynie zajęte przez Armię Czerwoną, po czym zmieniły swoją administrację. Zaraz po wojnie zaczęły się kradzieże i napady. Sprawcami byli żołnierze radzieccy. W tym samym czasie przystąpiono do wysiedlenia Niemców.

Jak podaje UMiG Ząbkowice Śląskie, o godz. 11:00, na Placu Jana Pawła II, burmistrz Ząbkowic Śląskich Krzysztof Kotowicz oraz starosta Ząbkowicki Ryszard Nowak wraz z przedstawicielami społeczności naszego miasta, w tym delegacjami uczniów szkół, w których dzisiaj rozpoczął się kolejny rok nauki, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę na pamiątkę wszystkich ofiar II wojny światowej, a szczególnie tych, którzy bronili nasz kraj przed napaścią niemiecką.

W Bardzie główne uroczystości planowane są na 17 września, a zatem dzień ataku Armii Czerwonej na nasz kraj.

ankli / wikipedia.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA