Express-Miejski.pl

Skanalizowanie ząbkowickiej gminy stanowi wyzwanie. W Ziębicach kończą budowę systemu

Express-Miejski.pl fot.: Express-Miejski.pl

Wraz z końcem 2015 roku miejscowości liczące powyżej 2 tysięcy mieszkańców powinny posiadać na swoim terenie szczelny system kanalizacyjny. Na razie wymóg Unii Europejskiej spełniają Ząbkowice Śląskie, Jaworek, Tarnów oraz Bobolice, które jako jedyne miejscowości w gminie Ząbkowice Śląskie są w pełni skanalizowane. W gminie Ziębice inwestycja jest już prawie gotowa. Niewypełnienie unijnych zobowiązań oznacza ogromne kary finansowe.

W  Tarnowie, Jaworku i Bobolicach trwa lub wkrótce rozpocznie się procedura przyłączania poszczególnych posesji do głównej sieci, co leży po stronie mieszkańca, gdyż gmina doprowadza sieć kanalizacji sanitarnej na każdą posesję do przykanalika w rejonie granicy danego gruntu. W Ząbkowicach Śląskich system kanalizacji, jak i oczyszczalnia znajdująca się na obrzeżach miasta w ostatnich latach przeszły gruntowną modernizację. Na Starówce Miejskiej szamba przy kamienicach zostały wpięte do kanalizacji i teraz służą jako szamba przelotowe. Brak podpięcia do kanalizacji na terenie Ząbkowic może wynikać z przyczyn technicznych, ale liczba takich miejsc jest niewielka. 

Istnieją jednak miejscowości, w których nie zanosi się, aby w przeciągu przynajmniej dziesięciu najbliższych lat wybudowano kanalizację. Są to Siodłowice, Rakowice, Sulisławice i Sieroszów.

- Technicznie wszystkie miejscowości można byłoby przyłączyć do ząbkowickiego systemu, jednak wiąże się to ze sporymi kosztami. Na pewno Sieroszów i Sulisławice to obecnie miejscowości, w których koszt budowy i wpięcia do kanalizacji jest na tyle duży, że okazuje się nieracjonalny finansowo, dlatego w najbliższym czasie nie będziemy przewidywać ich do skanalizowania, ale będziemy starać się z własnego budżetu przeznaczać dofinansowanie w wysokości 50 procent dla mieszkańców na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków - mówi Piotr Miernik, zastępca burmistrza Ząbkowic Śląskich.

W Ząbkowicach urzędnicy przygotowują analizę całej gminy, aby stwierdzić, gdzie jest opłacalne wykonanie kanalizacji. Dokument będzie stanowił podstawę do wzięcia udziału w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącego budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. To program dla indywidualnego odbiorcy, w którym 45 procent dofinasowania pochodzi z NFOŚiG, kolejne 45 procent rozłożone jest na dogodne raty z oprocentowaniem 3,5 procent w skali roku, a 10 procent to wkład własny właściciela nieruchomości.

Z kolei w gminie Ziębice w miejscowościach Wadochowice, Witostowice, Raczyce, Brukalice, Henryków, Nowy Dwór oraz na ulicach Łąkowej, Siennej, Polnej, Stawowej, Pilichowskiej, Paczkowskiej, Otmuchowskiej, Oławskiej  i Krótkiej w Ziębicach prace związane z budową 25 kilometrów kanalizacji sanitarnej są już na ukończeniu.

- Obecnie trwają prace przy rozruchu technologicznym pompowni ścieków. Zgodnie z planami inwestycja powinna zostać zakończona w listopadzie tego roku. Gmina będzie skanalizowana w 63 procentach – mówi Beata Ślusarek-Nowak, p.o. kierownik Jednostki Realizującej Projekt Urzędu Miejskiego w Ziębicach.

Koszt inwestycji na terenie gminy wyniesie blisko 21,5 mln złotych z czego ponad 12 mln stanowi dofinansowanie w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

W kolejnym artykule przyjrzymy się sytuacji na terenie pozostałych gmin powiatu ząbkowickiego.

Sylwia Stwora/Express-Miejski.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Skanalizowanie ząbkowickiej gminy stanowi wyzwanie. W Ziębicach kończą budowę systemu

  2012-09-25 08:07:25

  Sylwia Stwora/Express-Miejski.

  Wraz z końcem 2015 roku miejscowości liczące powyżej 2 tysięcy mieszkańców powinny posiadać na swoim terenie szczelny system kanalizacyjny. Na razie wymóg Unii Europejskiej spełniają Ząbkowice Śląskie, Jaworek, Tarnów oraz Bobolice, które jako jedyne miejscowości w gminie Ząbkowice Śląskie są w pełni skanalizowane. W gminie Ziębice inwestycja jest już prawie gotowa. Niewypełnienie unijnych zobowiązań oznacza ogromne kary finansowe.

 • 2012-09-25 08:33:42

  gość: ~mieszkaniec gminy Bardo

  A może radny ten co ciągle pyta D.Prostko i cała reszta tej tumanerii z rady odpowiedzą na pytanie jakie to techniczne trudności przeszkodziły w podłączeniu do nowej oczyszczalni ścieków w Przyłęku- Dzbanowa i Laskówki na początek.Ciekawe jak ma gmina zrealizować kanalizacje pozostałych Brzeżnicy,Grochowej i Potworowa, a Pan Inżynier Sanitarny Burmistrz obiecywał np. w Dzbanowie przydomowe oczyszczalnie ścieków " proszę Panstwa,proszę Państwa " bedą działać juz jesienia 2011 r. !!!!A co z rekultywacją wysypiska śmieci w Potworowie ? Wszystko wskazuje na to,że termin zakończenia tych inwestycji ,zbiegnie sie z ewakuacją Inżyniera Sanitarnego na inne wyższe stanowisko , juz Wiła Wianki Pierwsza Nałożnica drogę ewakuacji dla Obojga Państwa Burmistrzostwa szykuje,a wy matoły z rady zostaniecie z reką w nocniku,tylko niech nikt z was durnie nie liczy ,że to jak w du.pe włażiliscie burmistrzowi wam zapomnimy,

 • 2012-09-25 11:37:52

  gość: ~Krzyś

  ostatnio dodany post

  dla tych władz naszej gminy każde działanie stanowi ogromne wyzwanie.
  Z-ca burmistrza, jak na człowieka z wykształceniem technicznym, to bardzo rzeczowy facet: "...wiąże się to ze sporymi kosztami., ...koszt budowy i wpięcia do kanalizacji jest na tyle duży, że okazuje się nieracjonalny finansowo,...dlatego w najbliższym czasie nie będziemy przewidywać ich do skanalizowania, ...będziemy starać się z własnego budżetu przeznaczać dofinansowanie"
  No i jeszcze takie coś : W Ząbkowicach urzędnicy przygotowują analizę całej gminy, aby stwierdzić, gdzie jest opłacalne wykonanie kanalizacji.
  A mnie się wydaje, że taką analizę to trzeba było zrobić na początku kadencji, jeżeli takowej nie było.

REKLAMA