Express-Miejski.pl

Osiem niezbędnych kroków, które nie pozwolą Ci popsuć wakacji. Sanepid informuje.

wakacje

wakacje fot.: sxc.hu

Wakacje to czas relaksu i zasłużonego odpoczynku. Nie powinniśmy go popsuć niepotrzebnymi problemami zdrowotnymi. Aby wyjazdy – te bliskie i te najbardziej egzotyczne – stały się czystą przyjemnością, powinniśmy pomyśleć o naszym zdrowiu i odpowiednim zabezpieczeniu.

Przed podróżą warto dowiedzieć się, na co trzeba uważać w regionie, do którego się wybieramy oraz przeciwko jakim chorobom zakaźnym i tropikalnym należy się zaszczepić. Pierwszym krokiem do pełnego bezpieczeństwa są szczepienia ochronne, które zabezpieczają na wiele lat. Nawet najbardziej komfortowe warunki podróży i zachowanie zasad higieny nie gwarantują bezpieczeństwa. Wirusem żółtaczki pokarmowej (typu A) zakazić się można nawet w najlepszym hotelu lub ekskluzywnej restauracji. Wystarczy umyć ręce w zakażonej wodzie lub mieć przypadkowy kontakt z osobą w bezobjawowym stadium choroby. Nawet kostka lodu w szklance z pięknie wyglądającym napojem, przygotowana z zakażonej wody, może być źródłem zarażenia. Przed obydwoma rodzajami wirusa uodporni nas szczepionka skojarzona. Oprócz WZW typu A i WZW typu B inne choroby, które mogą zagrażać osobom podróżującym, to między innymi: dur brzuszny, tężec, HIV, zakażenie amebą, polio czy żółta gorączka. W niektórych krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej bardzo dużym zagrożeniem jest malaria, którą przenoszą komary. Nie istnieje jeszcze szczepionka chroniąca przed tą chorobą, ale dostępne są tabletki, które przyjmuje się przed i w trakcie wyjazdu do krajów o zwiększonym ryzyku zachorowalności.

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. życząc spokojnego i udanego wypoczynku zaleca przed wyjazdem :

1.Zapytaj swojego lekarza o niezbędną profilaktykę przed wyjazdem (badania i szczepienia). Nigdy nie jest za późno na konsultacje z lekarzem i podjęcie niezbędnych środków ostrożności.

2.Zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać niezbędne leki i środki opatrunkowe.

3.Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia salmonellą, gronkowcami, wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem. Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu. Obieraj wszystkie owoce i warzywa. Chroń jedzenie przed owadami. Unikaj niegotowanego mięsa oraz skorupiaków.

4.Uważaj na owady, na przykład na komary, które mogą przenosić szereg chorób

(np. malarię, żółtą gorączkę). Stosuj preparaty odstraszające insekty.

5.Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.

6.Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażeń wirusowych (w tym HIV), bakteryjnych i grzybiczych.

7.Po powrocie skontaktuj się z lekarzem. Jeśli po powrocie twoje samopoczucie budzi jakiekolwiek zastrzeżenia bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij jego porady.

8.Osoby udające się do krajów i regionów świata , w których występują różne choroby zakaźne mogą uzyskać więcej informacji na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej we Wrocławiu http://wssewroclaw.pis.gov.pl/

 Międzynarodowy Punkt Szczepień znajduje się we Wrocławiu na ul. Składowa 1/3, tel. (071) 328 -83-14

 Pani Jadwiga często wyjeżdża na wakacje do egzotycznych krajów:

Zawsze zabieram ze sobą spirytus i staram się wszystkie owoce, które mam zamiar zjeść przetrzeć spirytusem. Nie kupujemy z mężem wody na mieście i straganach. Zaopatrujemy się w nią w hotelowym barze. Tak jest bezpieczniej. Nie chcę psuć sobie wakacji niepotrzebnymi problemami żołądkowymi dlatego wolę być przezorna – zapewnia.

 Agnieszka podróżuje po Europie, ale są to wyprawy, które nie kosztują ją wiele. Śpi pod namiotem lub w tanich motelach.

 Podstawą na moich wyjazdach są płyny, które zabijają bakterię. Można je teraz wszędzie spotkać. W miejscach, w których przebywam nie zawsze jest bieżąca woda. Nie stać mnie też na chorowanie w czasie takich wyjazdów dlatego staram się dbać jak najbardziej o higienę.

 Anna niemiło wspomina wyjazd na wakacje bez tabletek przeciwbólowych w podręcznej apteczce:

 Nie zabraliśmy wtedy apteczki ze sobą, bo mój mąż powiedział, że jest nam niepotrzebna, że wyjeżdżamy tylko na tydzień i cóż takiego może się wydarzyć. Wydarzyło się – rozbolał go ząb, nie mógł w nocy spać i popsuł nam cały wyjazd. Od tamtych wakacji minęło już parę lat, a ja z podręczną apteczką nie rozstaję się nawet jak jedziemy do rodziny na weekend.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ząbkowicach Śl/eMKa

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA