Express-Miejski.pl

Od marca emerytury i renty w górę

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

1 marca ruszy pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu. Nie trzeba więc składać żadnego wniosku.

Wypłaty wzrosną w tym roku o 12,12 procenta.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS są waloryzowane każdego roku. Polega to na pomnożeniu kwoty wypłaty w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

- Przypominam, że waloryzacja jest robiona automatycznie a to oznacza, że do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków o podwyższenie emerytury o wskaźnik waloryzacji – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej wypłaty. Wystarczy kwotę brutto emerytury pomnożyć przez 112,12 proc. – wyjaśnia.

W tym roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo, a ostateczna wysokość wskaźnika - 112,12 procent - została opublikowana 12 lutego w Monitorze Polskim komunikatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ZUS

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA